Нещодавно в Гамбурзі (Німеччина) встановлено меморіальну дошку Андрієві Войнаровському (близько 1680 – †1740), осавулу гетьмана Івана Мазепи протягом 1701–1716 років. Виходець з козацької старшини, племінник та спадкоємець Івана Мазепи по материнській лінії, син шляхтича Войнаровського виховувався при дворі гетьмана. Власник великих маєтностей на Лівобережній Україні, довірена особа І. Мазепи, став активним учасником антиросійських дій. У 1708 році разом з гетьманом та групою старшин перейшов на бік шведського короля Карла ХІІ. Після поразки шведів у Полтавській битві 1709 року емігрував у Бендери (Молдова), а звідти – до Німеччини.
Наша газета уже повідомляла про те, що у минулому році до 90-річного ювілею заслуженої артистки України Оксани Затварської в Івано-Франківську відбувся перший обласний конкурс молодих акторів, учасником якого серед 42 акторів та читців із шкіл та вишів області була наша землячка із села Бовшів, учениця 5(11) класу Галицької гімназії Роксоляна Мацьків. Вона й виборола перемогу серед виконавців у молодшій категорії. У переддень Нового року наш кореспондент Ярослав Поташник розмовляв з Роксоляною.
Сьогодні, у переддень Нового року, знайомимо читачів із футбольними тріумфаторами року, що минає.
З «Галичини-Енергетика-2» до «Гал-Вапна». Команда «Гал-Вапно», котра виступала в 2011 році у чемпіонаті області, як правонаступник «Галичини-Енергетика-2», виступила досить вдало. Під мудрим керівництвом відомого на Прикарпатті наставника, у минулому кращого бомбардира ФК «Прикарпаття» Миколи Пристая, та за безпосередньої підтримки районної влади в особі голови РДА Григорія Івасишина галичани здобули десяте місце, а у номінації «Чесна гра» стали кращими в області. Почесну відзнаку від Івано-Франківської обласної федерації футболу отримав президент команди Володимир Магаль. У наступному році в планах команди, за словами голови Галицької районної федерації футболу Івана Бабія, – боротьба за найвищі нагороди.
Напередодні Новорічно-Різдвяних свят у Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відкрилася виставка робіт художниць Любові Витвицької-Бабенчук (м. Львів) та Ганни Януш-Петранюк (м.Івано-Франківськ). Початкову художню освіту майстрині здобули в ПТУ № 3 м. Івано-Франківська з фаху різьбяр по дереву. Продовжили навчання відповідно у Львівській академії мистецтв та Івано-Франківському педагогічному інституті ім. В. Стефаника. Крім наукових співробітників установи, на заході були присутні священослужителі Української Греко-Католицької, Української Автокефальної Православної, Римо-Католицької церков, працівники Галицької центральної бібліотечної системи тощо.
Кожна дитина в нашій країні має право на життя, освіту, піклування батьків. Якщо держава в якійсь мірі виконує свої функції, то, на жаль, в Україні є більше 100 тисяч дітей, які виховуються без батьківського догляду. Ця цифра швидко зростає. Про декого з них забули батьки, у декого їх нема. Та чи можна назвати батьками людей, які забули, що у них є діти? Піклуючись про власні «насолоди», вони не пам’ятають про обов’язок, покладений на них як на продовжувачів роду та закріплений у Конституції України. Саме дітям, забутим рідними, у нашій країні створюють інтернати, дитячі будинки, реабілітаційні центри для того, щоб хоч тут відчули, що таке любов.
З 25 грудня із церкви Петра і Павла с.Залуква розпочалася акція передачі Вифлиємського вогню галицькими пластунами, які також урочисто передали Вифлиємський вогонь миру районній державній адміністрації, колективам Галицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 та Галицької гімназії. Світло миру з Вифлиєму впродовж тижня отримають навчальні заклади та церкви району, а також вихованці Івано-Франківського регіонального центру соціально-психологічної реабілітації у селі Мединя. Це перша благодійна акція організації галицьких пластунів, які знову заявили про свою діяльність на теренах району.
Минає 2011 рік, доволі суперечливий і неоднозначний. Для когось він був вдалим, хтось знайшов своє кохання, а хтось – друзів. Багато з нас зрозуміли, хто ми. Зрештою, це був нелегкий рік, який дав чимало уроків владі і продемонстрував, на що варто звернути увагу у 2012 році. Яким минулий рік був для нас, що найбільше запам’ятається з тих подій, якими жили ми, Україна, світ? Погодьтеся з тим, що не був він монотонним і статичним. Підводити підсумки року вже стало доброю традицією. Згадувати як радісні, так і сумні події, аналізувати досягнення і помилки, радіти перемогам і усвідомлювати гіркоту поразок. Зрештою, було по-різному. Чимало було хороших подій, а то й прикрих оказій. Багато що здивувало, вразило, розчулило. Мене нині взагалі по-особливому вражає кожен день мого і нашого життя та кажу це без зайвого пафосу і пози.
Праця возвеличує людину. Це істина, яку не треба підтверджувати і яка відома кожному ще з дитинства. Ми працюємо, щоб життя наше набуло сенсу, щоб залишити щось по собі, навчаємо праці дітей, щоби не перервалась ця благородна традиція. І якщо праця наша пов’язана з естетикою, творчістю, світом мистецтва, результати її неоціненні, вони стають не лише матеріальним, а й духовним набутком народу. Цінність праці у мистецтві добре розуміють керівники та вихованці Малої академії народних ремесел м. Галича. Ось уже двадцять перший рік працівники цієї «майстерні мистецтв» запалюють у дитячих душах іскорки таланту та працелюбності.
МЕДИНЯ. Справжнє свято відбулося цими днями у міжрегіональному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей в селі Мединя. До вихованців завітав святий Миколай, але не сам, а з численними гостями, серед яких голова районної державної адміністрації Григорій Івасишин, сільський голова села Мединя Іван Стус, працівники районного центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей районної державної адміністрації. Гості прийшли не з порожніми руками, та й Миколай приніс чимало подарунків. Але, мабуть, найбільшу радість дітям подарували актори зразкового дитячого театру Галицького районного Народного дому, яким керує Марія Грицик. Аматори показали вихованцям Центру цікаву виставу про святого Миколая Чудотворця.
Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014
Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014
Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014
Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014
Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014
До сестра
напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014
До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014
До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014
Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014
Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014
Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014
Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014
Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014
до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014
до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014
Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014
КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД…
Стольне місто на ріці
Mов у чорта у руці.
Пишно град ся розвиває
І містян всіх розважає.
Як прогнали ми орду
Взяв наш Владко булаву.
Мов до танцю він пішов
І в палаци увійшов.
Челядь громко промовляла
І до танцю запрошала.
Довгий крилами махав
З писка слюні витирав.
Всі бояри кричать: «Гуд!»
Це наш славний Робін Гуд.
Сотник Стримба не лапух
Швидко Владка взяв в обух.
Челядь тішиться гуде
Все по нашому буде!
Довгий крила вже сховав
Слюні знову витирав.
От князівство заживе
Мов садочок розцвіте
Новий князь добро несе
Може буде добре вже.
А князь Владко молодець
Швидко дьоргав за уздець
І не думав не гадав
Владко воєвод придбав.
Першим був князьок Назяр
Той що їздив на позяр.
Що палац си збудував
Коли вогник поливав.
І рука була тверда
Била навіть мужика
Матушку в дворі лупила
Бо не рівно та ходила.
Без Надії і Любві
Кажуть не жили князі
Владко теж не відставав
І собі це все придбав.
Надя глечики полоче
І про всіх князьку стукоче
А Любов немов в огні
Це мабуть зловісні дні.
Челядь тішиться, гуде
До князька на чарку йде
У палаци, як у двір
Файний Владко брегадір.
Війт місцевий теж мастак
Ходить наче він батрак
До Князька пороги б’є
Грошики з казни кує.
Час летить, шумить, гуде
А князівство не цвіте
Зароста все буряном
Мов городець кабачком.
Челядь тішиться, гуде
Ще не час, усе буде.
Довгий слюні повтирав
І тепер вже промовчав.
У князівстві знахар був
Мірко звали, хто забув.
Знав про все він і про всіх
Хто здоровий, а хто псіх.
Та в бояр на Мірка зуб
Князь кричить: «Тобі каюк!»
Стримба зібрання веде
Знахар в суд і ось вам - фе.
Що буде? Ніхто не знає
Знахар ціхо ся сховав,
Сотник й князь грушки щибає,
Довгий знов ся заплював.
Далі буде!Напишу!!!
Я про всяку єрунду
І про Галяцку княжну
І про Стримбу орлика
Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014
частина II
Время знов прийшов писати
Про князівство розказати.
Про Старосту напишу
І про всяку в світі бзду.
Час пливе. Зима гряде!
А життя гниле, гниле.
Челядь тішиться, гуде,
Ще не час, усе буде.
Владко всівся у гнізді
Мов кобила у вівсі.
Стримба князя осідлав
І на всіх він накладав.
Та не тут прийшла біда
З неба хмара насува.
Славний град Станіславків
Шле старостиних гонців.
Челядь в раз заметушилась
Щоб біда ця не случилась.
В мить зібрали всю братву
Не віддати булаву.
Стримба зібрання зібрав
Довгий крилами махав.
І Лахоцький виступав:
Похвалив і облизав,
Владка так він шанував.
Той Лахоцький - хитрий жук
Лізе всюди як павук.
Цей князьок бальона грав
І народ свій обкрадав,
Фіру не одну придбав
Не одного обскакав.
Слово мовив і князьок,
Той, що міряв потічок,
Вчив він трохи діточок
Напивався як бичок.
Крилось град його земля
Це Федоря – ось імя.
Обізвалась мамка Ріна
Кажуть файна господиня:
Ти староста не правий
Вовка наш один такий.
Спинку гарно він тримає
Нашу челядь обіймає.
Важність в нього своя є:
Не чіпай ВОНО своє.
Відстояли Владка всі
Хоч князівство у біді.
Всі городи в буряні,
Але нам нужни свої
Чемні, милії князі.
Князь словами промовля
Наче Гоголя слова.
Віршем криє, покриває
Челядь свою звеселяє.
Владка тільки не сприйма
Його рідная братва
Та що пальці три тримає
Й оселедці одягає.
Брате наш, ти нас продав!
Тільки трон ти обійняв,
В душу ти нам так наклав
Ти забув, хто тебе пхав?!
Та ми браття всі такі
Тільки нам зайти в князі
Забуваєм хто ми. Ні?!
Ось напевне нам каюк
І загнемся наче крюк.
При такому ґаздівстві
Всі будемо у …..багні!
Будем знов новин чекати
І історію писати.
А на цьому мабуть все!!!
Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014
Час глаголить знов прийшов
Як процес в князівстві йшов.
У палацах як було
Про керовніцтво й бухло.
Було так мов на балі
Як у діда уві сні
Матушки бухали
За здоровя випивали.
Князь хотів навксти лад
Вскочив з трону і в палац.
Там гучненько вже було,
Мов базар усе гуло.
Князь зайшов в четвертий ряд,
Грюкав стукав все підряд.
«Ви попались не шуміть.
Це я князь в мить відчиніть.
Стукай, грюкай і кричи
Не дамо тобі ввійти.
Тишком матушки кривлялись
Та із князя насміхались.
Ось керовніцтво князька
Не вартує і нуля.
Доведе він нас у мить
Скоро не буде що пить.
А Староста мудрий був
Про невдаху не забув
Про «здобутки» і опрос
Каже Влодку досвідос.
Челядь бистро ся зібрала
До старости завітала
«Хочем Влодка і усе!
Це наш князь нехай буде».
А Староста їм в отвіт:
«Ви читали браття звіт?!
При такому ґаздівстві
Ви всі браття у …багні.
«НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу.
Вірте браття не брешу.
Краще в трон любий баран
Ніж ваш князь і отаман.
То ж чекайти ви письма
Із містечка за Дніпра
Дам вам мудрого орла
Щоб ви вилізли з багна.
Влодкові большой привіт
Хай читає краще звіт.
Розум хай пускає в хід
І не лиже всім мов кіт.
З цього байка виплива,
Прочитавши сі слова.
Не той князь що у сідлі
Той, що розум в голові.
Тож чекаймо вісточки
для моєї кісточки
От на цьому слові
Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014
Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))