на сайті  
   
 
Середа, 12 серпня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...


Архів газети "Галицьке слово"

2020 рік


2019 рік


2018 рік


2017 рік


2016 рік


2015 рік


2014 рік


2013 рік


2012 рік


2011 рік


2010 рікЯк постала УПА в Галичині
14.10.2011 | 10:17 | Переглядів: 2464
Рейтинг

     Загальновідомим є факт, що Українська Повстанська Армія зародилась на Волині із партизанських загонів командира Тараса Боровця («Бульби»). Партизанська боротьба на Волині мала свої особливості, які опирались на  тамтешні теренові умови. В основному перші українські повстанці воювали із німцями, однак їхні дії носили локальний характер. Це був вияв спротиву німецькому окупаційному режимові. Проте саме ці частини стали авангардом національної боротьби українців за свою незалежну державу.
     Розвиток повстанського руху в Галичині розвивався в іншому руслі. Коли на теренах Західної України появились радянські партизани Сидора Ковпака, то Головний Провід ОУН вирішив для боротьби із цим з’єднанням створити на території Галичини, а точніше у Карпатах, так звану УНС (“Українську Народну Самооборону»). Організаційну роботу зі створення загонів УНС мали провести обласні проводи ОУН Станіславщини, Стрийщини і Тернопільщини.
     Це було вирішено на одному із засідань Крайового Проводу, де зібрались обласні провідники трьох організацій – «Роберт» (Ярослав Мельник), «Шпак» (Зиновій Благий) і «Нестор» (Володимир Боричко). Керівником координаційно-організаційної діяльності став військовик Олександр Луцький («Андрієнко», «Беркут»). Ним до керівників обласних Проводів були донесені контрольні цифри, за якими до кінця липня 1943 року мала бути проведена мобілізація членів ОУН, які могли служити в УНС. Формування куренів УНС в Галичині проходило за армійським принципом і зумовлювалось створенням тут другого плацдарму для розвитку повстанського руху.
     На проведення цих заходів виділялось всього два тижні, за які і були сформовані курені УНС і перепроваджені у Карпати.  Загалом було сформовано п’ять куренів, які налічували до двох тисяч вояків.
     Перший курінь «Чорні чорти» під командуванням хорунжого «Липея» (Ілька Рачка) нараховував до 400 чоловік і перекривав відхід ковпаківців у сторону Яремча.
     Другий курінь «Трембіта» під командуванням сотника «Чорнобривого» нараховував до 400 чоловік і перекривав відхід у сторону Долинського району.
     Третій курінь «Сіроманці» чисельністю 250-300 чоловік під командуванням хорунжого «Яструба» (Дмитра Карпенка) розташовувався біля гори Чорна Сигла Болехівського району.
     Четвертий курінь «Кривоніс» (до 400 чоловік) під командуванням хорунжого «Шугая» (Василь Боб’як) перекривав відхід на  Стрийщину, а п’ятий курінь ( теж “Кривоніс»), яким командував булавний Омелян Шкітак, перекривав відхід на Старий Самбір. Загальне керівництво двома куренями здійснював «Вовк» (Лука Павлишин).  Планувалось створити ще один курінь «Кривоніс».
     Проте якщо організаційна робота була проведена досить чітко і в короткий час, то інша сторона плану – військова – значно відставала. Це показали перші сутички куреня «Чорні чорти» із ковпаківцями. Олександр Луцький з цього приводу зазначав, що «Фактично загони УНС свого завдання по знищенню радянських партизанських загонів не виконали. Після кількох збройних сутичок куреня «Липая» з окремими загонами Ковпака в Прикарпатті, які позитивних результатів не дали, командний склад УНС, посилаючись на погану військову підготовку, в дальнішому уникав зустрічей із загонами Ковпака». Аби уникнути зайвих жертв, Провід прийняв рішення організувати вишкіл вояків, щоб підняти їхню військову майстерність. З цією метою були створені старшинські школи для вишколу вояків.
     У жовтні 1943 року відбулася конференція Проводу ОУН, на якій Р. Шухевичем було дано завдання референту Проводу  Богдану Кравціву («Петро», «Семен», «Степовий») поширити діяльність УНС на всю Галичину. Тоді ж було вирішено одну сотню із куреня «Сіроманці» направити у Тернопільську область, іншу із куреня «Трембіта» – на Львівщину для того, щоб кервники обласних провіодів ОУН «Нестор» і «Кедр» (Шкамера Михайло), впродовж місяця на базі цих сотень створили два курені УНС загальною кількістю до однієї тисячі чоловік.
     До грудня 1943 року УНС завершила своє формування. Таким чином, у її лавах на той час перебувало 5-6 тисяч повстанців. Їх окремі дослідники за українською традицією назавають козаками. Однак зауважимо, що, крім структурної будови військових одиниць, ця назва у Галичині не прижилась. Загалом відділи УНС діяли на теренах Станіславівської, Дрогобицької, Львівської та Тернопільської областей і на той час були досить потужною військовою силою. Не було їх тільки в районі Перемишля та на Закарпатті. До речі, командир «Чорних чортів» «Липай», що був закарпатцем, самовільно хотів переправити курінь через Карпати. За таке  непродумане рішення він позбувся посади і був переведений на нижчу посаду на Львівщину. Курінь «Чорних чортів» очолив Іван Бутковський («Гуцул»).
     Як бачимо, повстанський рух на теренах Волині і Галичини розвивався  різними шляхами. Проте тяга до об’єднання цих двох земель існувала ще із часів виникнення Галицько-Волинської держави. Тому , очевидно, враховуючи певний історичний досвід, а також, ставлячи перед собою завдання об’єднання зусиль УНС Галичини та УПА Волині для більш організованої боротьби проти німецьких військ та Червоної армії, Головний Провід ОУН вирішив об’єднати УНС та УПА  в одну військову структуру, зберігши за нею назву Українська Повстанська (за тодішніми документами Повстанча) Армія. Сталося це об’єднання 18 грудня 1943 року. Роман Шехевич («Тарас Чупринка») взяв на себе обов’язки Головнокомандувача УПА. Він і очолив Головний військовий штаб армії.
     Таким чином, на території Західної України була сформована потужна військова сила, яка вела боротьбу за Українську незалежну державу.
     
     

Іван Драбчук, співробітник Національного заповідника «Давній Галич»


Коментарі:

я:
14.10.2011 10:37:06

чому мовчите що упа убивало і катувало мирне населення,в польші стоіть три памятники жертвам упа-майте сміливість зізнатися


Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 1 + 6 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net