на сайті  
   
 
Неділя, 28 лютого 2021 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...


Архів газети "Галицьке слово"

2020 рік


2019 рік


2018 рік


2017 рік


2016 рік


2015 рік


2014 рік


2013 рік


2012 рік


2011 рік


2010 рікМОЯ МОВА…
24.02.2012 | 11:17 | Переглядів: 1507
Рейтинг

     Українська мова… Цікаво, де вона народилась, звідки взявся один з найбільших скарбів людства?.. Стійте, не відповідайте. Я знаю відповідь сам. Це, напевне, Чугайстр довгими роками збирав карпатську росу, пізніше бігав понад хмари і тихесенько крав там ще  непорочні промені сонця. На завершення  додав звук трембіти і смак ожини та відніс до нявки, щоб колихала.  А в неї наша мова увібрала в себе пісню,бо Нявка  перед сном співала їй тих пісень силу-силенну. Та одного разу звіявся сильний вітер і відібрав мову в Чугайстра. Носив її по всьому світу, а коли стомився, то залишив десь на кручі Дніпра. Там сивий розповідав їй казки, повчав, часом і сварив. Понад усе любила наша мова їздити верхи на хвилях Дніпра, вони доносили її аж до самого моря, а звідти лелека щоразу приносив її назад. Та одного разу він збився з дороги і заніс десь до териконів -  цих мовчазних насипів, котрі завжди мріяли стати горами  і, скажу вам по-секрету, й досі мають надію, що виростуть.  Вчили вони її виваженості, а вона їм пісні співала. Дніпро, дізнавшись про те, що мова загубилась, почав її шукати. Послав степовий вітер по всіх-усюдах нишпорити. Не було його день, не було два, а на третій причвалав захеканий…Проте знайшов. Простягнув тоді Дніпро свою руку-веселку та й забрав її до себе, але заговорився з Дністром та й впустив мову. Так потрапила  вона до нас. І мусимо її берегти, бо сивий як розсердиться, то вже начуваймося…
     Любімо мову, при першій же нагоді навчімося почути в ній перегук хвиль Дністра, що тікають одна від одної, усмішку сонця чи задуму морозу, побачити в ній Марію Примаченко, хитромудро сховану криївку чи ялівець десь на Говерлі… Просто відкрийте свої очі для неї, адже вона в нас така різна.
     Мова героїв
     Героїзм…Це слово для кожного означає щось своє. Для когось героєм  є Шевченко, хтось рівняє на нього свого батька, котрий у грозу не побоявся вийти на двір, а хтось захоплюється весною:  як це вона така тендітна і кидає виклик зимі, морозам, сніговицям  чи хурделицям. Нашою мовою спілкувалась така велика кількість героїв, що годі й рахувати. Саме нашою мові давали присягу вояки УПА, саме цією мовою кричав Тарас Бульба, що ще є порох у порохівницях,  цією  мовою мати благословляла  крутянця.         Маємо чим гордитись.
     Мова  релігії
     Молитва «Отче наш..». При згадці про неї в мене перед очима постає бабуся, котра вчила мене правильно хреститися, священик, котрий співає літургію  чи старенький молитвеник десь у книжковій шафі. Знаєте, саме нашою мовою Бог слухав молитви  Шептицького, саме вкраїнською  нас благословляв   Гузар.  Маємо розуміти, що в наших руках скарб набагато цінніший за золото інків, за  кар’єрний ріст чи за будь-що інше. Ми маємо  можливість спілкуватись мовою Йосифа Сліпого, Мирослава-Івана Любачівського та ще багатьох-багатьох.  Маємо чим гордитись.
     Мова митців
     Шевченко, Франко, Леся Українка, Стус… Сотні українських письменників, художників, скульпторів творили цією мовою.  Нею Шевченкові зоря шептала «Причинну», цією мовою Лесі Українці берізка оповідала про Лукаша, саме українською, а не російською, німецькою чи англійською Франко творив «Зів’яле листя». Візьміть до уваги, що він знав багато мов, але бачив найдосконалішою українську. А щодо художників, подумаєте, мовляв,  малюють всюди фарбами і всюди пензлем, але ж, шановні... Чи не цією мовою мріяла  Примаченко, муза наспівувала Лисенку, прославила Україну Марія Заньковецька. Маємо чим гордитись.
     Мова родини
     Родина-це завжди щось більше, щось вище. З першим подихом вбираємо в себе її слова, з першим кроком вбираємо в себе її радість, з першим падінням вбираємо в себе її підтримку. Чи хтось  колись зможе забути, як мама вчила його писати. Так, саме мама. І українська мова супроводжує нас в усьому родинному житті. Українською чуємо перші мамині слова, українською вся сім’я співає колядки, українською лунає перша колискова над майбутнім науковцем, письменником, медиком, чи ким би ви там не стали. Мусите пам’ятати, що все, без винятку, все  вперше було українською. Маємо чим гордитись.
     Мова природи
     Карпати… Завжди перехоплював дух їхній спокій. Отак лежать собі брили каменю і дрімають доти, доки можливо, колись їх розбудить перегук Черемоша. Чи не дрімають? Можливо, коли надокучливі туристи покинуть їхні схили, гори нарешті починають співати. Говерла по-філософськи мріє, що, можливо, колись навчиться ходити, а смереки грають  у хованки. А ви помічали, що вітер завжди шепоче українською, сонце завжди сходить українською і навіть дощ теж плаче українською. Маємо чим гордитись.
     Мова щастя
     Вас похвалила мама, ви з батьком на риболовлі  вперше  спіймали рибу, ви отримали «дванадцять» за контрольну, у вас народилась дитина чи ви просто встигли на автобус. В усіх цих випадках у вас на устах з’являється посмішка – ви щасливі. Українська – це мова щастя, мова, котрою ви посміхаєтесь, признаєтесь у коханні, чуєте перші слова своєї дитини. Українська – це мова теплого літнього дощу, заходу сонця, снігової баби та всіх, хто приносить вам щастя. Мова весни, морозива, листопаду, Різдва. Маємо чим гордитись.
     Твоя мова
     Отож…Маєш чим гордитись, українцю. Адже твоєю мовою гордо тече Дніпро, твоєю мовою перешіптуються Карпати та мріють терикони. Твоєю мовою розказано мільйони казок, придумано тисячі пісень, написано незліченну кількість віршів. Українською святив Русь Володимир,  боровся Хмельницький, мріяв Сковорода. Твоєю мовою усміхались, раділи, переживали, підтримували, підіймали  сотні, тисячі, мільйони, мільярди. Саме українською клекоче лелека, цвіте ромашка, рум’яниться калина. Тож гордімося, бо маємо чим… Маємо більше, як хтось інший.
     
     

Михайло Качанський, учень 6 (10) класу Галицької гімназії


Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 9 + 7 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net