на сайті  
   
 
Субота, 11 липня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...


Архів газети "Галицьке слово"

2020 рік


2019 рік


2018 рік


2017 рік


2016 рік


2015 рік


2014 рік


2013 рік


2012 рік


2011 рік


2010 рікСеверин Данилович
28.04.2014 | 14:51 | Переглядів: 1078
Рейтинг

     На старому цвинтарі села Старі Скоморохи збереглася могила Северина Даниловича – відомого свого часу громадського і політичного діяча. Однак, якщо зараз запитати когось із жителів села, хто цей чоловік, у відповідь буде хіба що знизування плечима. Та й про саму могилу мало хто знає. Адже інформація про неї відсутня і у Віснику «Некрополі Прикарпаття» (Івано-Франківськ, 2000р.), і у книзі «Міста і села Галицького району» (2001р.) Тому сподіваємося, що настав час заповнити цю прогалину і познайомити наших читачів із життям та діяльністю С.Даниловича.
     Народився  він у селі Петрові Тлумацького району 5 жовтня 1860 року в родині священика Теофіла Даниловича. Його мати Єфросина (з дому Романовська) – дочка священика, померла у молодому віці, залишивши восьмеро малолітніх дітей.  Северин серед них був найстаршим.
     Після закінчення початкової школи Северин поступає до польської державної гімназії в м. Станіславові, яку закінчив в 1878 році. З наступного року він стає студентом правничого факультету Львівського університету. Тут він знайомиться з Іваном Франком та Михайлом Павликом. У  студентські роки допомагає І.Франкові випускати газету «Світ», пізніше журнали «Народ», «Хлібороб» та часопис  радикальної партії «Громадський голос».  Северин Данилович – один із фундаторів Русько-української радикальної партії (РУРП). Цікаво, що саме С.Данилович  написав статут цієї партії, а згодом став головним її  правником.
     Після закінчення університету деякий час працює адвокатом-практиком в Станіславові. Згодом переїжджає до Коломиї, де відкриває свою адвокатську контору. В Коломиї він запізнався з Василем Стефаником, Лесем Мартовичем та Левком Бачинським. Для них Северин Данилович став близьким другом, а його хата – рідною домівкою для студентів. У 1885 році С.Даниловича обрали секретарем «Гуцульської промислової спілки» у Коломиї.
     1890 році Северин одружився з дочкою священика Анною Гаморак із села Стецева, що на Снятинщині. Її батько, Кирило Гаморак, тоді був обраний депутатом до галицького сейму. У родині Гамораків, окрім Анни, було ще троє дівчат. Євгенія вийшла заміж за священика Василя Калитовського і переїхала до Заболотова, Олена зійшлася з поетом Іваном Плешканом і замешкала в Обертині, а наймолодша Ольга переїхала до Василя Стефаника в село Русів. Окрім того, що Іван Плешкан, Василь Стефаник і Северин Данилович були близькими приятелями, а тепер стали ще й  шваграми.
     25 грудня 1895 року на віче в Обертині С. Даниловича висувають кандидатом на посла до австрійського сейму. Проте під час виборчої компанії він зняв свою кандидатуру на користь Володимира Шухевича, якого дуже поважав. Знаючи, що за радикала мало хто буде у цьому окрузі голосувати, Северин зробив це свідомо. Однак, як виявилось згодом, даремно. Послом до Відня обрали дідича Теодоровича із с.Жукова.
     З часом Данилович переносить свою адвокатську канцелярію до Кут. Тут часто його відвідують Іван Франко та Михайло Павлик, які через впливових людей поширювали радикалізм в маси. Згодом подружжя переїжджає до Тернополя, але  через неприємності, які спіткали Даниловичів, змушені перебратись до Бучача. Справа в тому, що Северин Данилович в одній із своїх публікацій нагадав селянам про землі, що були закріплені за ними ще Йосифінським патентом від 1786 р., які з часом незаконно привласнили магнати й поміщики. Окрім того, ним були подані максимальні ціни на церковні послуги – треби. Це викликало гнів не тільки серед сильних світу цього, але й з боку священиків. Посипались анонімні листи та погрози на того, хто посмів нагадати селянам забуті закони.
     Після Бучача Даниловичі опиняються у Бурштині, але під час Першої світової війни перебираються в село Русів до Василя Стефаника.
     Листопадові події 1918 року застають Северина Даниловича у м. Долина, де він у супроводі військових перебирає владу з рук австрійської адміністрації і сам же, за призначенням нової  влади, стає старостою тамтешнього повіту. Був делегатом УНРади ЗУНР від української радикальної партії. У травні 1919 року, коли був зайнятий поляками Станіславів, Северина Даниловича арештовують, тримають в тюрмах Станіславова та Кракова. Через рік його звільняють і він повертається в Долину.
     На початку 20-х рр. С.Данилович – один із засновників і керівників пропольського селянського союзу, його друкованого органу «Рідний край» (1920-1929). Разом з М. Яцковим та С.Твердохлібом проводить угодовську політику на користь Польщі, за що був виключений з УРП та осуджений селянами і В. Стефаником.
     У 1926 році, коли влада в Польщі змінилася, Северин Данилович розчарувався і до кінця свого життя перестав займатися політикою. Через рік адвокатську канцелярію він переносить до містечка Більшівці, що в Галицькому повіті, а садибу, куплену колись на хуторі Березина, що неподалік Будзина, продав і за виручені гроші купив у поляка Обреського кілька моргів землі, недалеко Бурштина, на польській колонії, що належала до села Старі Скоморохи. Там побудував і хату.
     Останні роки Данилович жив у матеріальній скруті. Дві доньки, що жили при батьках — Іванна і Євгенія — не мали роботи, а Дарія і Софія після подій 1918 року були репресовані. Дещо допомагала дочка Стефанія, по чоловіку Сеник, яка мешкала у Тернополі.
     У 1933 році тяжка підступна хвороба поклала Даниловича у ліжко. Лежав у своїй хаті в Старих Скоморохах. Під час хвороби йому матеріально допомагав його брат Володимир, що мешкав тоді у Жовкві. Не відходила від хворого дружина Анна, але час брав своє, зболіле серце і душа хотіли спокою. Помер Северин Данилович 16 листопада 1939 року. Похований в селі Старі Скоморохи, могила збереглася до наших днів.
     Діти Даниловичів, як і їх батьки, займалися громадською діяльністю, окремі із них були репресовані НКВС. Останні роки життя Анна Данилович жила у доньки Євгенії, яка тоді вчителювала в селі Підвисоке Снятинського району. Там вона і померла у квітні 1953 року.
     Основні відомості про життя Северина Даниловичами почерпнуто із дослідження Михайла Гачинського. Він, працюючи над історією села Петрова, у 1998 році відвідав могилу Северина Даниловича у с.Старі Скоморохи.
     Тоді ж мешканець цього села Лотоцький Ілько Миколайович, 1920 р.н., розповів йому, що Северин Данилович деякий час вів адвокатську роботу в Більшівцях і квартирував у кравця Кляйна, а на початку 30-х років вийшов на пенсію і переїхав із сім’єю до села Старі Скоморохи. Ні жінка, ні сам Данилович не були пристосовані до господарки. Бідували, хоч і тримали наймита. Одна із дочок Євгенія працювала вчителькою у сільській школі. Після смерті Даниловича жінка з дочками покинули село.
     Ось таким непростим та вагомим виявився життєвий шлях цього чоловіка. Все, до чого прагнув і на що був здатний Северин Данилович, все віддавав на захист свого народу та для його добробуту. Це було його життєве кредо.
     
     Підготував Іван ДРАБЧУК,  історик, член НСКУ
     
     На фото
     Зліва направо сидять: Марія Грушевська з дочкою Катериною, Стефанія Левицька, Михайло Грушевський; стоять: Іван Труш, Северин Данилович та Іван Франко.


Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 7 + 4 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net