на сайті  
   
 
Понеділок, 1 червня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Галич і Габсбурги
30.12.2011 | Переглядів: 1983
Рейтинг

     Впродовж багатьох століть увагу суспільства привертає життя і діяльність «перших осіб» - як і спадкових монархів чи імператорів, так і виборних осіб в демократичних державах – президентів або керівників парламенту. Українське місто Галич через століття своєї історії приймало багатьох відомих осіб – духовних і світських, військовиків і науковців. Цікавим в цьому плані є епізоди історії міста, пов’язані з представниками австрійського дому Габсбургів. Двоє членів цієї європейської династії з різницею в 36 років відвідали наше місто. Один – в ХІХ столітті, другий – у ХХ. Один з них в період відвідання міста був імператором, другий став ним через півроку після перебування у місті. Один перебував у місті кілька хвилин, другий – впродовж кількох днів. Але все по порядку…

     Галич перебував у складі багатонаціональної імперії Габсбургів 146 років (від 15 травня 1772 року до 1 листопада 1918 року). За цей час місто одночасно як багато здобуло, так і не менше втратило. Щоб проаналізувати розвиток суспільного життя міста, його економічний розвиток, то необхідне окреме дослідження. Виокремивши розвиток міста у період, коли його відвідали герої статті, вкажемо лише окремі риси його тогочасного життя. Отож у період Габсбургів Галич кінцево втратив статус адміністративного центру, проте здобув залізничний шлях, який проходив через місто. Було збудовано міст через Дністер, здійснено регуляцію водного потоку, існувала окрема річкова флотилія…
     Першим представником Габсбургів, який відвідав Галич був «найясніший цісар», ім’я якого впродовж довшого часу пам’ятали в Галичині після його смерті, – імператор Франц Йосиф І. Він був одним з тих імператорів, які довгий час перебували на троні і вершили світову історію (правив у 1848-1916 рр.). Один з непомітних фактів цісарської біографії, пов’язаний з Галичем. У далекому тепер 1880 році Франц Йосиф І відвідував Галичину. Відвідавши Львів, цісар потягом вирушив до Чернівців через Станиславів. Звісно, що потяг імператора проїжджав через Галич. Зафіксовано, що на залізничному двірці потяг правителя однієї з найбільших імперій Європи простояв 10 хвилин. Було це 15 вересня 1880 року.
     Зараз важко сказати, чи виходив цісар на перон та що він бачив у Галичі з вікон свого вагону. Відомо, що попередник сучасного вокзалу (чудова споруда у стилі класицизму, що знищена у 1944 р., була збудована у 1897 році). Території міських дільниць «Заріка» та «Гамарня» були слабко забудованими, шосейна дорога Львів – Станиславів являла собою звичайний битий шлях. Ймовірно тому, проїжджаючи місто короля Данила, імператор сказав: «…Так, я бачу, що народ бідний…». Про що писала львівська газета «Діло» у вересні 1880 р.
     Другим представником Габсбургів, який відвідав Галич, був престолонаслідник Франца Йосифа І, його внучатий небіж ерцгерцог Карл. Він був кадровим військовим. Зі смертю Франца Йосифа І у грудні 1916 р. його було проголошено цісарем Австрії і королем Угорщини. З огляду на політичну ситуацію у державі та світі він 11.11.1918 р. відмовився від участі у державних справах. Галич бачив майбутнього останнього імператора Австро-Угорщини двічі.
     Вперше це трапилося 23 – 25 липня 1915 року, через місяць після визволення Галича австро-німецькими військами (в складі яких перебували наші УСС) від російської армії. На жаль, якщо маємо скупі відомості про підняття УСС національного прапора над вежею галицької ратуші, то про візит Карла практично інформація відсутня. Відомо, що місцеві громади Галича урочисто зустріли престолонаслідника Австро-Угорського трону. Зустріч відбувалася на проміжку сучасної шосейної дороги від старого приміщення районної лікарні до районного Народного дому (на місці якого перебував католицький костел – тепер актова зала РНД). Людність була вишикувана з обох сторін дороги. Центром ішов ерцгерцог Карл зі своїм штабом і вітався з жителями міста. Він відбув зустріч з караїмською та греко-католицькою громадами. Остання зустрічала його зі святочними хоругвами. Також у Галичі престолонаслідник здійснив інспецію частин Українських Січових Стрільців та 103-го піхотного австрійського полку, переглянув захоплену у росіян зброю.
     До нашого часу зберігся військовий фотоальбом одного з ветеранів австрійського корпусу генерала Гофмана, який звільняв Галич від росіян. Він складається з 64 світлин, які зафіксували бойові дії австрійців від Карпат до Поділля. У цьому альбомі є 6 світлин, які доносять до нас моменти перебування Карла Габсбурга у Галичі.
     Другий візит майбутнього імператора до Галича відбувся, ймовірно, у серпні 1916 р. Це можна припустити на підставі двох світлин з австрійського військового архіву (Kriegsarchiv). Ці світлини відносяться до 24 серпня 1916 р. На них відображено цікаву подію – інспекцію Карлом Габсбургом одного з найвідоміших бронепотягів Австро-Угорщини (Panzerzug no. II), який на той час перебував у перерві між боями в Галичі. Перша світлина відображає бронепотяг та групу військових на чолі з ерцгерцогом Карлом, які проходять вздовж бронепотягу і здійснюють інспецію. Друга світлина фіксує звіт команди паротяга перед ерцгерцогом та його штабом.
     Таким чином, наше місто у 1880 та 1916 роках відвідали чинний та майбутній «…Його Цісарська та Королівська Величність, апостольський король Єрусалиму, цісар Австрії, король Угорщини, Чехії, Ломбардії, Венеції, Далмації, Хорватії, Словенії, Галіції та Володимирії, Ілірії, ерцгерцог австрійський, великий князь Трансильванії, Тоскани і Кракова, князь Лотарингії, Зальцбурга, Стирії, Каринтії, Країни, Буковини, Парми, Модени, П’янценци, Фріули, Рагуци, Цєшина, Верхньої та Нижньої Сілезії, маркграф Моравії, князь – граф Тиролі і Кобурга і т.д….» Франц Йосиф І та Карл І.
     Перебування Габсбургів у Галичі є ще однією з цікавих сторінок нашої історії минулих століть, коли наш край перебував у складі Дунайської монархії.

Андрій Чемеринський, магістр історії, член НСКУ


 Опубліковано в номері №52 (1687) в рубриці «Наша історія»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 9 + 9 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net