на сайті  
   
 
Середа, 20 жовтня 2021 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Якість газу: за що платимо гроші?
17.02.2012 | Переглядів: 7248
Рейтинг

     Сильні морози, що лютували впродовж кількох останніх тижнів, відзначились не лише на самопочутті окремих людей, але й неабияк вдарили по їх кишенях. За підрахунками фахівців, у цей період майже вдвічі зросло споживання газу. Із настанням холодних днів населення почало все більше звертати увагу на якість “блакитного палива”. Багато мешканців нашого району вважають, що до газу, який постачають до наших осель, щось домішують. Одні стверджують, що опалюють безперестанку свої будинки чи квартири, але бажаної тепловіддачі так і не отримують, інші нарікають на те, що їм значно більше часу доводиться витрачати на приготування їжі... Горить, але чомусь не гріє. Полум’я дивне — не голубе, а жовте... Споживачі, особливо із сільської місцевості, вважають, що через неякісний газ швидко виходять із ладу імпортні котли, які дуже чутливі до різних домішок. Виявляється, ця проблема не нова. Неякісне “блакитне паливо” подають у наші оселі роками.
     При цьому газові лічильники справно нараховують куб за кубом. Якщо у Західній Європі газ доводять до потрібного стану спеціальною очисткою, то в Україні його не чистять. Лічильники враховують лише об’єм, а не якість, тому населення платить за брудний газ, який ледь горить стільки, скільки коштує газ найвищої категорії.
     Європа проблему з неякісним газом давно вирішила на користь споживачів. Постачальник газу відправляє споживачу детальний рахунок, у якому зазначена спожита кількість газу в кубічних метрах, і теплота згоряння. І це разом визначає кількість і якість спожитого газу, за який треба заплатити.
     Отже, чи насправді причина саме в якості блакитного палива, і, якщо це так, то що могло стати причиною такого різкого її погіршення.

     Якість газу: за що платимо гроші?

     Відповідь на таке нелегке і водночас дуже актуальне запитання кореспонденти «Галицького слова» шукали в стінах Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Тут на базі Науково-дослідного інституту нафтогазової енергетики та екології працює відповідна лабораторія. Як з’ясувалося, молоді науковці вишу винайшли спеціальний прилад, за допомогою якого можна визначити склад блакитного палива, а також зробити конкретний висновок – якісний газ чи ні.

     Гроші – на вітер
     Контролювати якість газу, вважають науковці, мають мати можливість не лише постачальники, але й споживачі, і в основному для того, щоб чітко розуміти, за що вони платять гроші. Кандидат технічних наук, директор Науково-дослідного інституту нафтогазової енергетики та екології Максим Карпаш каже, що засоби вимірювання якості газу є тільки в того, хто його постачає: «В нашій області це ПАТ «Івано-Франківськгаз» і УМГ «Прикарпаттрансгаз». Вони можуть раз на місяць чи тиждень провести дослідження, виставити в Інтернет якісь протоколи, але ж насправді - це ні про що не говорить…».
     Більшість країн Європи практикують продаж блакитного палива не лише за його об’ємом, але й за якістю, відповідно до того, як продають нині бензин. Однак у нашій державі це питання врегульовано лише теоретично: де-юре, торік набув чинності відповідний документ, котрий передбачає розрахунок зі споживачами газу і за його об’ємом, і за його якістю; де-факто, до впровадження цієї практики українцям ще далеко. Головна причина, припускають фахівці, відсутність спеціалізованого обладнання.
     – 7600 кілокалорій (ккал) на метр кубічний – таку кількість тепла віддає газ в Україні, а за європейськими стандартами – це паливо низької якості. За кордоном газ продають в мегаджоулях (МДж), а не в метрах кубічних, - розповідає Максим Карпаш, - і «найгіршим» газом там прийнято вважати такий, теплота згорання якого сягає 8400 ккал, середні показники – це 9000 ккал. І в будь-якому випадку, звісно ж, ціна газу має бути пропорційною до його якості…
     
     Іванофранківці створили прилад для вимірювання якості газу
     Обґрунтувавши важливість формування ціни на газ за його якісними показниками і вивчивши ситуацію в Україні, у наукових колах почали говорити про створення більш доступного приладу для вимірювання якості блакитного палива, мовляв, ті засоби, якими послуговуються в установах газопостачання, надто дорогі і не годяться для більш широкого застосування. Якість газу вимірюють за допомогою калориметру, що визначає кількість виділеного тепла, або за допомогою точнішого приладу – хроматографа, який дозволяє уже визначити точний склад речовини.
     До жодного з цих приладів споживач не має доступу, тому, зваживши це, команда молодих науковців ІФНТУНГ (6 осіб) створила новий дослідний взірець вимірювання якості газу. Його аналоги вже є у світі, однак до серійного використання жоден із них ще не доведений. Власне над цим, наразі, і працюють дослідники. А ще мають на меті отримати патенти на винахід в Росії та Європі, у нашій державі – вже отримали. Хлопці зізнаються, що патентувати таку річ, не знаючи, чи будуть її в тебе купляти, відносно дорого.
     Лабораторний зразок цього приладу вже розроблено. Його призначення – споживачі великих об´ємів газу. І якщо запустити такий засіб у серійне виробництво, то придбати його можна буде в середньому за 30 тис. грн, що для комунального підприємства не так уже й дорого.
     – Українські постачальники газу, наразі, не зацікавлені у використанні створеного приладу. Більше інтересу він викликає у споживачів. Логічно. Та попри це, наукові розробки, які тривали 2008-2010 рр., профінансувала Україна, а вже створення комерційного проекту фінансують американські програми.
     
     Якщо не газ, то що?
     – Всі підозри, які виникають у людей щодо низької якості блакитного палива, зовсім не свідчать про те, що якісний газ на Прикарпаття не постачають, – переконує директор Нафтогазового науково-технологічного парку Ігор Рибіцький, – це може означати, що українське законодавство дозволяє її (якість) понижувати. Самі ж способи залежать уже від постачальника.
     Найпростіше, кажуть науковці, додати до природного газу більше азоту. Азот – інертний газ, він не вступає в реакцію з іншими речовинами, і виявити його вміст практично неможливо. А найцікавіше те, що відповідно до наших нормативних документів вміст азоту в природному газі не регламентується.
     За допомогою нового обладнання молоді науковці в різні пори року досліджували газ, який нам постачають. І з’ясували, що в переважній більшості теплота згорання газу відповідає всім нормативним документам, але протягом доби вона може відрізнятися в межах 10% (це багато). Газ нижчої якості науковці досліджували взимку, вдень, якраз коли збільшується його споживання. І цікаво, що якраз в зимову пору року дослідники виявили підвищений вміст у газі азоту, в деяких точках цей показник сягав 3%. І якщо наше законодавство вміст азоту у газі не регламентує, то у Європі він не повинен перевищувати 0,5%.
     Особливістю нашого регіону є ще й те, що ми споживаємо газ із різних родовищ, тому протягом доби можемо отримувати паливо з різними властивостями і відповідно різної якості. Взимку на параметри якості блакитного палива впливає і його відбір зі сховищ, де в період сильних морозів міститься багато вологи. Недосконалість систем осушування під час його транспортування зумовлює те, що в трубопровід певним чином потрапляє рідина, яка конденсується і теплота згорання газу відповідно зменшується.
     
     Як у домашніх умовах можна оцінити якість газу?
     На жаль, у домашніх умовах оцінити якість газу практично неможливо, можна хіба що зробити незначні припущення. Скажімо, порівняти час приготування їжі на газовій плиті або ж відчути, як змінюється температура в кімнаті, що малоймовірно. Багато насправді може нам розповісти колір палива. Як відомо, газ має горіти чистим блакитним полум’ям. То ж помаранчеві або жовті язики – показник, який на око можна побачити. Перш ніж робити конкретні висновки, фахівці радять переконатися і в тому, чи правильно у вашій оселі встановлене і налаштоване газове обладнання.
     
     За низьку якість газу відшкодовують збитки!
     Якщо ж ви запідозрили, що до вашої оселі постачають газ не належної якості, то можна поскаржитися до газопостачальника чи до регіонального відділення Держспоживстандарту, і теоретично вам мали б відшкодувати збитки! Перевірка якості газу проводиться відповідно до умов ГОСТ 5542-87 «Газы горючие природные для промышленного и коммунально-бытового назначения. Технические условия». Порядок відшкодування збитків, завданих споживачеві природного газу внаслідок порушення газопостачальним або газорозподільним підприємством Правил надання населенню послуг з газопостачання відбувається таким чином: споживач письмово заявляє про відхилення параметрів якості газу, які потім досліджує спеціальна служба. Якщо ж паливо й справді не відповідає встановленим нормативам, виконання цих робіт (перевірки) оплачує газопостачальне підприємство, але якщо буде встановлено якісні показники газу, зміліє гаманець у самого ж споживача! Коштують такі дослідження не мало й не багато – 300-400 грн. І гарантії про те, що якість газу буде досліджено об’єктивно – ніякої. Хто ж тоді наважиться поскаржитись? Запитання, мабуть, риторичне.
     Правда, відповідно до порядку відшкодування збитків, якщо параметри якості газу все-таки відхилено від встановленої нормативними документами величини, газопостачальне підприємство здійснює перерахунок розміру плати за газопостачання за період від дня подання заяви споживачем до дня, коли газопостачальник відновив параметри якості газу. І в разі незгоди споживача з результатами перевірки він має право для врегулювання цього питання звернутися до суду.
     Отож, якісний газ у наших оселях чи ні, переконатися, на жаль, дуже важко. Тому доведеться споживати те паливо, яке нам сьогодні пропонують газопостачальники. Доки? Та, мабуть, доти, доки українське законодавство не буде врегульоване належним чином і доки кожен із нас не матиме можливості контролювати якість блакитного палива за допомогою спеціальних служб чи приладів. Аж тоді ми зможемо сказати, що платимо гроші за газ.
     
     

Проблему досліджувала Мар’яна РУДАК


 Опубліковано в номері №07 (1694) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Марян:
17.02.2012 20:16:35

а чи можна взяти пробу газу у моїй оселі та перевірити його якість?

Ігор.:
29.01.2013 17:56:54

ШАНОВНІ! В договорі заключеному між постачальником і споживачем ,чітко описані обовязки постачальника, надавати споживачу якісну послугу ,а для доказу не потрібно ніяких приладів,якщо газ згоряє не якісно у всіх споживачів наприклад 70-ти квартирного будинку ,тут не порібно ніяких газоаналізаторів.Потрібно розумних споживачів,щогб скласти колективну скаргу до постачальноїорганізації,а потім при потребі колективну заяву в суд. Але для цїого потрібно ,щоб споживач був не лох ,а він на превиликий жаль таким є. А злодію лохи потрібні !!!!!!!!!!!

володимир:
10.02.2013 18:38:47

у мене зберігаються квітанції сплати за газ за останні 5 років. житло і температура в ньому не змінилось, газове обладнання теж, а от споживання газу виросло порблизно на 30 відсотків. і чомуб це?

Тетяна:
07.03.2015 15:18:16

Ігоре, щоб довести неякісність послуги, потрібні належні докази, а не колективна заява в суд. Тобто дослідження газу якраз і обов"язкове, хіба що колективно буде дешевше сплатити за дослідження. Але суд навряд чи розглядатиме колективне звернення. Потрібно подавати окремо позови від кожного.

TVOREC:
11.01.2018 14:59:08

Наближено якість газу можна визначити і в домашніх умовах. Для цього потрібно щоб був газовий лічильник, термометр від 0 до 100 градусів і кастрюля літрів на чотири, бажано алюмінієва. Спочатку потрібно записати показники лічильника як найточніше, до тисячних. Потім налити в кастрюлю води три літри. Поміряти її температуру. Запалити конфорку і нагріти воду градусів до девяносто. Вимкнути конфорку, знову зняти показники з лічильника і при допомозі нескладних обчислень визначити теплоутворення газу. Не забувайте враховувати ККД вашої плити. За звичай, це десь 0,7 (70%). Якщо питома теплота згоряння буде в межах 37 - 46 МДж/м куб, то газ якісний.


Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 8 + 9 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net