на сайті  
   
 
Середа, 20 жовтня 2021 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...КАЗКИ ПIВНIЧНИХ МОРIВ
09.08.2013 | Переглядів: 1049
Рейтинг

     Осло – столиця мореплавців
     Якось вчителька відвела наш клас у кінотеатр, де транслювали науково-популярні фільми. 20-хвилинний ролик вразив мене тим, що шестеро відважних норвежців на бальсовому плоту „Кон-Тікі” перепливли Тихий океан. Капітан Тур Хейєрдал став моїм улюбленим письменником, а його книги „Подорож на „Кон-Тікі” і „Таємниця острова Пасхи” стали настільними й перечитувалися десятки разів. Не гадалося тоді, що мине чимало часу, і я зможу наяву побачити той бальсовий пліт, речі, якими користувалися мореплавці, археологічні знахідки.
     Журналістська стежина привела мене в Норвегію, батьківщину Тура Хейєрдала. На одному з островів столиці Осло знаходиться знаменитий музей „Кон-Тікі”. Тут є ще два папірусні плоти, зокрема „Ра”, на яких відважний норвежець плавав Середземним морем. Зібрані також археологічні знахідки з численних островів Тихого океану. Серед артефактів – клинописні таблички ронго-ронго та кам’яні статуетки, якими не можуть похвалитися найвідоміші музеї світу Лувр та Британський національний музей. Вони безцінні.
     Поруч музей кораблів вікінгів, експонатами якого є три морські судна, одяг, ужиткові речі, якими користувалися древні мореплавці-завойовники, відкриваючи нові землі, зокрема Гренландію та Північну Америку. До речі, один з них відкрив Америку за 500 років до Колумба. Ще далі – музей шхуни „Фрам”, на якому норвежець Нансен досяг Північного полюсу, а інший його співвітчизник Амундсен – Південного.
     А чи знаєте ви, що місто Осло своїм заснуванням завдячує українці? Було це так. Норвезький князь Гарольд, згодом перший норвезький король, був на службі у князя Ярослава Мудрого, якого називали „тестем Європи”, і вподобав собі його доньку Олеславу (Ославу) та попросив її руки. На це київський князь відповів: „Хоч у твоїх жилах і тече королівська кров, та ти бідний і не рівня моїй доньці. Зароби на посаг – тоді і поговоримо”. Як заробляли багатства вікінги, ми знаємо. Гарольд їде до Візантії, набуває добра у численних походах, повертається у Київ і одружується з Олеславою. Задля неї і закладає місто Осло на одноіменному фіорді.
     До речі, наші історики цю князівну називають християнським іменем Єлизавета. А у норвежців – свої версії. В минулому році в прикарпатське село Білі Ослави Надвірнянського району приїжджав норвезький дослідник, який збирає дані про все, похідне від слів „Осло”, „Ослава”. Додамо: Гароль загинув у військовому поході до Англії, а сліди його дружини-королівни загубилися.
     Осло багате не тільки історичними пам’ятками. Сучасний театр опери і балету – геніальний витвір місцевих архітекторів та дизайнерів. Уявімо собі велетенську мушлю з білого граніту, що сповзає у море. Найцікавіше, що частина приміщення знаходиться під водою, а на поверхні – похилений оглядовий майданчик, де можна ходити, їздити велосипедом, засмагати і навіть організовувати концерти. Автори проекту створили ще один шедевр – Сіднейську національну оперу у формі напнутих вітрил. Тож портфель замовлень у проектантів завжди повний.
     Цей театр уже став одним із символів Осло. Як і міська ратуша, де вручають щорічну Нобелівську премію миру. Обстановка зали, де проходить церемонія, надзвичайно проста, навіть аскетична. Сюди можна зайти, походити, сісти в крісла, де сидять лауреати, на хвильку уявити себе одним з них. Державних мужів тут не видно. Це у нас чиновники та депутати цілоденно попивають чай та каву або приватизовують ще неприватизоване, у крайньому випадку розповідають електорату казки про світле майбутнє.
     Відвідали ми і королівський палац з парком, в якому можна вільно ходити, навіть влаштовувати пікніки. Якщо пощастить – побачити короля, а осіб королівської крові – то точно. Спробуйте походити у нас Межигір’ям.
     Господь Бог трішки обділив Норвегію землею. Грунти тут кам’янисті, майже непридатні для обробітку. Зате дав інше багатство – надзвичайно красиві фіорди, озера, водоспади. Фіорди – це шляхи сповзання гігантських льодовиків у море. З часом вони наповнилися водою і врізалися у сушу до 200 км і настільки глибокі, що можуть заходити океанські лайнери. Ці чудеса світу, а ще величезні запаси нафти, газу, морепродукти повністю компенсують відсутність чорноземів.
     На кораблику ми здійснили круїз найкрасивішими фіордами Скандинавії – Согнефіордом та Нерейфіордом, внесеними до спадщини ЮНЕСКО. Неповторні ландшафти, засніжені вершини, що віддзеркалюються у чистій, як сльоза, глибині моря, грандіозні водоспади – це і є фіорди.
     Екстриму та адреналіну додала нам поїздка Фломською залізницею. Бабусині вагончики буквально видираються нагору, долаючи 20 км шляху. І на цьому шляху 20 тунелів, вісім з яких прокладено вручну. Зупинка. Відкриваються двері – і перед нами неповторної краси грандіозний водоспад Кьосфосен. Здається, що водна стихія за лічені хвилини змете все на своєму шляху: і вагончики, і оглядовий майданчик, і нас. Але за хвильку очі призвичаюються до водяного пилу-бризок – і під музику Едварда Гріга на руїнах давньої фортеці на одній із скель бачиш танцюючу фею. Хіба життя не прекрасне?
     
     Душа Швеції – Ґетеборг
     
     Саме так називають друге за величиною місто цієї скандинавської країни. Звивистою дорогою між гранітними брилами, на яких дивом ростуть дерева, їдемо до цього морського порту. У Швеції проживає трохи більше 9 мільйонів осіб. Тут жартують, що в деяких північних районах швидше можна зустріти ведмедя чи лося, ніж людину. Останній є символом Швеції, ще один символ – оселедець.
     Ґетеборг – столиця „Вольво” і креветок. „Вольво” у перекладі означає „кручуся, верчуся”. За роки свого існування компанія так розкрутилася, що стала автомобільним гігантом, символом якості, надійності, безпеки та стилю. Туристам навіть пропонують окремий маршрут – до музею цього концерну.
     А ще (прокинься, гурмане) у місті над морем (місцеві люди називають його океаном) готують бутерброди з креветками, після яких пальчики облизати – це ще м’яко сказано. Креветки вранці приносять на базар (до речі, його називають рибним храмом), продають на аукціоні, а ввечері того ж дня подають у ресторанчиках. Якщо не встигли продати – завтра це вже будуть не гетеборзькі креветки, а просто креветки, відповідно за меншою ціною, хоча теж смачні. А у сам рибний храм гетеборжці поспішають як на вранішню месу, та і туристів тут не менше.
     Протестантська церква Ґетеборга Маст хьюге розташована на найвищій точці міста і збудована у вигляді перевернутого судна. Тут пахне корабельними соснами, чудова акустика, прекрасний орган, а на стінах не лише ікони, а й картини молодих авторів. А ще тут проходять джазові концерти. Особливою родзинкою цього храму є ніша, в якій дві тарілки з водою. Якщо у вас є камінь на душі, його можна скинути у воду...
     Всі, хто відвідує цю скандинавську країну, одразу згадують про вислови „шведський стіл” та „шведська сім’я”. Наша група не стала винятком, але ми були здивовані, коли шведи не могли зрозуміти, про що ми їх запитуємо. На допомогу прийшла гід Ліза і розтлумачила, що поняття „шведський стіл” прийшло з давніх часів, коли після завершення збору урожаю було прийнято приносити до загального столу те, хто чим багатий, і кожен міг наїстися досхочу. Згодом ця традиція перекочувала в ресторани і готелі, але вже за відповідну плату.
     
     Іван ДОБОШ
     
     Світлини автора


 Опубліковано в номері №32 (1771) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 4 + 2 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net