на сайті  
   
 
Середа, 21 серпня 2019 року
 Електронна версіяВаша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Комахи Галицького НПП
10.06.2014 | Переглядів: 1691
Рейтинг

     Комахи. Вони всюдисущі і вражають своїм різноманіттям. З усього безмежжя живих організмів, які населяють Галицький національний парк, комахи є найбільш чисельною групою біоти, як за кількістю видів, так й особин. Ми так звикли до них, що напевно важко уявити собі луки без метеликів і бджіл, ліси без жуків і мурах, болота без бабок і водомірок, а степи без численних коників і джмелів… Одні із них, як от комарі та мухи, нам дошкуляють, а інші, на кшталт, метеликів причаровують, чи до прикладу, бджоли і мурахи вражають своєю «працьовитістю».

     «Комашиний світ» Галицького національного парку далеко необмежений згаданими групами. І хоча їх інвентаризація знаходиться лише на початковій стадії, але уже нині відомо понад тисячі видів. За приблизними оцінками фахівців, на території Парку слід очікувати не менше 12-15 тисяч видів комах. Згідно попередніх даних і прогнозів ентомологів, лише одних метеликів – денних й нічних разом, буде виявлено близько 1500 видів, а жуків – 2500-3000 видів! Такі оцінки ґрунтуються на вивченні ентомофаун суміжних територій. Наприклад, для міста Івано-Франківська, яке знаходиться всього в 20 кілометрах південніше від Парку, відомо близько 800 видів лише одних жуків…
     Галицький природний національний парк, з-поміж усіх природо-заповідних територій, займає унікальне положення, адже саме на його терені охороняються природні екосистеми одночасно і Передкарпаття, і Поділля. Ентомофауни подільських степів та передкарпатських лісів практично не перекриваються, а утворюють два великі відмежовані один від іншого комплекси, яким притаманні свої неповторні набори видів.
     Подільські степи Галицького національного парку розкинулись на лівобережжі Дністра. Саме на цих теренах розпочинається знаменитий Дністровський каньйон. На крутосхилах Подільської височини, скелях і карстових проваллях збереглась неторканою багата і типова для Західного Поділля ентомофауна. Першими увагу привертають найрізноманітніші денні метелики, середня чисельність яких складає 800-900 особин на 100 метрів маршруту. Одним із найбільших та дуже рідкісних метеликів у Парку є Вітрильник-Іфіклід Подалірій (Iphiclides podalirius (Linnaeus, 1758), а от його близький родич Вітрильник-Папілій Махаон (Papilio machaon Linnaeus, 1758) є звичайним видом у степовій зоні, де його чисельність досягає 0,5-1,5 особин на гектар. До слова, обидва ці види занесені до Червоної книги України (ІІІ категорія) й перебувають під охороною закону.
     Степове різнотрав’я важко уявити без всюдисущих джмелів. Ця група жалких перетинчастокрилих комах не потребує особливого представлення, адже всі бачили джмеля. Однак, не усі знають, що джмелі бувають «справжніми» з підроду Джміль-справжній (Bombus Latreille, 1802) та «несправжніми» – Джміль-зозуля (Psithyrus Lepeletier, 1833). Справжні джмелі, наприклад, Джміль земляний (Bombus terrestris (Linnaeus, 1758), який є найбільш розповсюджений на території Галицького національного парку, утворюють колонії, де є самка, що відкладає яйця та робочі особини, озброєні жалом. «Несправжні джмелі», на кшталт Джмеля-зозулі рудочеревої (Bombus (Psithyrus) rupestris (Fabricius, 1793), не мають жала, не будують гнізд і не оселяються колоніями, а є клептопаразитами справжніх джмелів – підкидаючи у їх гнізда, свої яйця. Зозулі імітують забарвлення та запах справжніх джмелів, щоб робочі сприймали їх за своїх і вигодували саме їхнє потомство. Наприклад, у Галицькому НПП Джміль-зозуля рудочерева імітує Джмеля кам’яного (Bombus lapidarius (Linnaeus, 1758). На теренах Парку відомо 15 видів джмелів. Найбільше їх видове багатство виявлено на Касовій Горі, де, з-поміж усіх, проживає два види, що занесені до Червоної книги України: Джміль яскравий (Bombus pomorum Panzer, 1805) та Джміль моховий (Bombus muscorum).
     

     З квітня по червень на степових ділянках Галицького національного парку панують жуки, тільки згодом їм на зміну приходять метелики, перетинчастокрилі та прямокрилі. Ранньою весною, коли ще тільки цвіте анемона, горицвіт і сон-трава, із зимівлі виходять нелітаючі види Вусачів-коренеїдів (Dorcadion Dalman, 1817). У Парку їх всього два види – Вусач-коренеїд жовтий (Dorcadion fulvum (Scopoli, 1763) та Вусач-коренеїд смугастий (Dorcadion holosericeum Krynicky, 1832). Їхні личинки живуть у ґрунті, підгризаючи корені трав, – це дуже незвична поведінка для вусачів, адже більшість з них розвивається у деревах або у напівздерев’янілих стеблах багаторічних рослин… Наприклад, до таких видів приналежна Фітеція тигрова (Phytoecia tigrina Mulsant, 1851), личинка якої розвивається у стеблах Воловика (Anchusa officinalis L.). Однак, цей вид привертає увагу ще й тим, що в Україні відомо лише два місця, де він поширений – околиці м.Виноградово Закарпатської області та степовий локалітет Галицького національного парку «Касова Гора», в околицях м. Бурштина Івано-Франківської області. Особливістю Фітеції тигрової є те, що вона середземноморський вид і поширення її на терені Галицького ГПП є найбільш північною точкою ареалу у Європі.
     На сухих південних схилах, де трава дуже розріджена, часто трапляються великі нелітаючі жуки Кравчики (Lethrus apterus (Laxmann, 1770). Вони, як і їх родичі Скарабеї, викопують глибокі нірки, куди закочують невеликі кульки із посліду худоби, призначені для харчування личинки. Інший вид Жуків-скарабеїв, що широко розповсюджений у степовій частині Галицького національного парку, Копр місячний (Copris lunaris (Linnaeus, 1758) – красивий жук з чорним блискучим забарвленням. Самці дрібніші за самок і мають великий «ріг» на голові. Справжнім велетнем поруч зі згаданими видами є Жук-носоріг європейський (Oryctes nasicornis (Linnaeus, 1758), однак він є дуже рідкісним у Парку.
     Декотрі жуки настільки спеціалізовані, що не можуть жити деінде, а ніж у місцях зростання кормової рослини. Так, Жук-листоїд горицвітовий (Entomoscelis adonidis (Pallas, 1771) живе тільки на Горицвіті весняному (Adonis vernalis L.) і лише на степових територіях Галицького НПП. Його чисельність іноді складає 20-25 особин на кущ Горицвіту. Проте на відміну від свого далекого родича – Колорадського жука (Leptinotarsa decemlineata (Say, 1824), який також є у Парку і цілком об’їдає стебла і листки картоплі та пасльонів, Листоїд горицвітовий не призводить до втрати листкової маси у кормової рослини.
     У серпні степи оживають різноголоссям тисяч коників, кобилок та цвіркунів – це час прямокрилих. Більшість інших комах уже відлітала і у ґрунті чи травах розвиваються їхні личинки і лялечки, а німфи прямокрилих нарешті виросли і стали статевозрілими.
     На Касовій Горі водиться дуже рідкісний вид коників – Дибка степова (Saga pedo (Pallas, 1771), у якої ніколи не буває самців. Вона розмножується партеноґенезом – без запліднення, як попелиці. Це дало їй змогу заселити усю Європу і Центральну Азію, аж по Казахстан. У Галицькому національному парку знаходиться найпівнічніша точка її ареалу у Європі. Дибка степова – великий безкрилий коник, довжина її тіла разом із яйцекладом часом досягає 12-13 см. Але середні розміри 8-10 см. Це хижак, який маскується у траві й полює на найрізноманітніших комах – від жуків до метеликів.
     Дибка степова – це рідкісний і зникаючий вид, занесений до Червоної книги України (ІІ категорія). На території Галицького національного парку виявлялась всього двічі. Перша знахідка датується 1926 роком, коли відомий польський ентомолог Роман Кунце спіймав цей вид на Касовій Горі в околицях м. Бурштина. Вдруге її було виявлено більш, ніж через 80 років, – у 2008 році науковим співробітником Парку, ентомологом Андрієм Заморокою.
     Впродовж серпня на степах з’являється незвичайний Цвіркун-деревний прозорий (Oecanthus pellucens (Scopoli, 1763). Він зовсім несхожий на звичних Польових цвіркунів (Gryllus campestris Linnaeus, 1758), які копають нірки у ґрунті. Незважаючи на назву, Цвіркун-деревний нічого спільного із деревами немає, а мешкає на стеблах і листі трав. Він цілком безбарвний, його крила прозорі, що забезпечує добре маскування між рослинами.
     Наприкінці серпня й початку вересня у степовому різнотрав’ї можна почути коротке, проте, часте цвіркотіння – це безкрилий коник Ефіпіґер звичайний (Ephippiger ephippiger (Fiebig, 1784). Ці коники втратили здатність до польоту і нездатні міґрувати, утворюючи у Галицькому НПП цілу вервицю ізольованих одна від іншої популяцій. Кожна така популяція, за відсутності обміну ґенами з іншими, є вразливою до чинників зовнішнього середовища і особливо людської діяльності. Саме з метою охорони як рідкісних видів, так і цілих екосистем створено Галицький національний природний парк.

     Андрій  ЗАМОРОКА,
     кандидат біологічних наук, науковий співробітник Галицького НПП
     
     На фото: метелик Подалірій, Дибка степова
     
     


 Опубліковано в номері №22 (1813) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 1 + 8 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.

Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


..

 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net