на сайті  
   
 
П’ятниця, 7 серпня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Важкі часи для школи і суспільства
14.08.2010 | Переглядів: 2112
Рейтинг

     Матіїв ВасильСуспільство і школа переживають непрості часи. Особливо у цьому році, коли Міністерство освіти заставило добряче понервувати освітян, батьків та й учнів. Факт залишається фактом. Та нема нічого поганого, щоб не вийшло на добре. І школа сьогодні намагається врахувати умови й потреби реального життя, принаймні у нашому районі.
     Про це й піде мова у розмові з начальником відділу освіти районної державної адміністрації Василем Матіївим.
     – Василю Володимировичу, близько десяти років Україна йшла до дванадцятирічної освіти і раптом – повернення одинадцятирічки... Проблема?..
     – Звичайно, 2010-2011 навчальний рік буде специфічним, через низку нововведень. З 2002 року ми працювали над розвитком дванадцятирічної освіти. Програми, підручники, матеріально-технічна база – все було враховано.
     На сьогодні нормативна база нас знову повертає до одинадцяти років навчання. Підготовка дітей до школи здійснюватиметься на базі дошкільних закладів, що й має стати дванадцятим роком навчання. Та тут виникає дві проблеми. Перша – дошкільнята, друга – учні, які підуть у десятий клас. Отже, 639 дітям п’ятирічного віку ми зобов’язані дати дошкільну освіту, підготувати їх до першого класу.
     Остаточного роз’яснення, якою має бути дошкільна освіта, ще нема. Проте, маючи програму розвитку освіти району, ми вже роками працюємо над підготовкою дошкільнят. Маємо дитячі садочки, де діти здобувають дошкільну освіту, групи з підготовки дітей в загальноосвітніх школах (у минулому навчальному році працювало 13 таких груп, в яких навчалося 193 дитини) та соціальний патронат, тобто індивідуально-групова робота соціальних педагогів з дошкільнятами.
     У цьому навчальному році всі діти п’ятирічного віку будуть охоплені дошкільною освітою. Особливу увагу надаватимемо прийому п’ятирічок у дошкільні заклади. Проте, створюватимуться й додаткові групи при школах. Достатньо роботи буде і у соціальних педагогів, посади яких вже внесено до штатного розпису.
     Дошкільну освіту я назвав би вищим рівнем виховання особистості від 1 до 6 років. Дитина повинна іти до школи підготовленою. Деякі батьки сьогодні роблять помилку в тому, що дають дітей до першого класу у 5,5 років, аргументуючи це тим, що їхня дитина достатньо розвинена фізично, вміє читати, має відповідний зріст. А що далі? Школярик йде у клас наймолодшим, у колектив, де нема ровесників. Основні проблеми починаються з переходом на вищий рівень навчання, коли з дітьми працює не один вчитель, а кілька. Збільшується навантаження на дитину...
     У житті все має мати свій час. А особливо у розвитку дитини.
     – Які ж проблеми у школи І – ІІІ ступенів?
     – Перша – наповнення шкіл. У новому навчальному році ми матимемо в районі 7800 школярів, а це на 300 учнів менше, ніж у минулому. Наповненість становитиме 15,9 учня на клас, а передбачено – 30. Проблема?.. Звичайно.
     У нашому районі велика кількість населених пунктів, загальноосвітніх шкіл, а наповненість – низька. Що ж робити із школами І-ІІ ступенів, де нема жодного класу, а є 3-5 учнів, які займаються за індивідуальною програмою навчання?
     Звичайно, у класі, де є троє дітей, можна виховати генія, а можна – навпаки. Чи варто говорити про якість знань у школі, де навчання відбувається без відповідних технічних засобів, наочності… Зрештою, й учні обмежені у спілкуванні з ровесниками.
     У селі Поплавники ми маємо троє школярів, у Коростовичах – 8. У таких школах вартість навчання одного учня на рік складає 14 тисяч гривень!? Це – рік навчання студента у престижному вузі. У школі І – ІІІ степенів з відповідним наповненням учнів вартість навчання складає до 6 тисяч гривень, з яких три тисячі використовуються на матеріально-технічну базу школи.
     Зрозуміло, що громада села вболіває за школу і переживає, що не буде навчального закладу – не буде села. А чи розвивається населений пункт належним чином, коли у школі всього 5-10 учнів? Аргументів чимало... Педагог боїться втратити роботу, сільська рада хвилюється про наповнення місцевого бюджету, відрахування до якого йдуть від заробітної плати вчителя…
     В той же час селом шкільний автобус здійснює підвезення школярів до теплої, світлої школи, де дітей початкової ланки добре і безкоштовно харчують, є відповідні умови для навчання.
     Звісно, що без рішення громади малочисельні школи ніхто не може закрити. Але й громаді слід таки задуматись над долею своїх же дітей. І мова іде тут зовсім не про кошти, а в першу чергу про якість навчання, глибину знань учнів у сучасному комп’ютеризованому світі.
     – Пане Василю, а як триває підготовка загальноосвітніх шкіл до навчального року?
     – Проблем на даний час нема. В школах завершуються ремонтні роботи. Велику допомогу надають батьки та спонсори, за що їм щира вдячність. Готові школи і до роботи в осінньо-зимовий період. Так що тут у нас все гаразд.
     – Продовжуючи нашу розмову, я хочу торкнутися кадрового питання.
     – Воно у нас вирішено. Інша справа, чи якісні кадри приходять до нас із вузу? Я не погоджуюсь з визначенням у графі «спеціалізація» в дипломах випускників, де написано, наприклад, «Історик. Викладач історії». А чому не вчитель? Випускник вузу йде працювати в школу вчителем, а не викладачем, тому має мати відповідну педагогічну освіту. А у сьогоднішніх випускників освіта універсальна, а не суто педагогічна. Я вважаю, що підхід держави до педагогічної освіти має бути виваженим і серйозним, як, наприклад, у медицині. Має бути фахівець.
     Інша проблема – пенсіонери. У районі працює 11 вчителів, яким поза 70 років. Я поважаю їх сивину і знання, та все ж…
     – Наступне моє питання стосується взаємин між школою та сім’єю учня. Часто батьки в усіх бідах звинувачують школу. На моє переконання, саме сім’я має створити належну підтримку і зацікавленість школяра у навчанні.
     – Цілком з Вами погоджуюсь. Лише співпраця батьків і школи можуть виховати високоморальну та високоосвічену особистість. Школа допомагає дитині знайти сенс буття та мету у житті. І знову ж не без допомоги сім’ї. Батьки повинні цікавитись успіхами дитини... Не балами, а – знаннями.
     Користуючись нагодою, хочу нагадати батькам, що учні у своєму одязі мають виглядати на учнів, а не на групу неформалів, ходити в шкільній формі. Суспільство повинно вирізняти учня з-поміж інших людей. Зрештою, шкільна форма дисциплінує...
     – Ваші побажання щодо початку нового навчального року.
     – Батькам я хочу подякувати за те, що довіряють нам своїх дітей. Разом з учителями Ви зможете допомогти дитині зорієнтуватися у правилах цього світу, виховуйте в них добро, красу і правду.
     Вчителям бажаю непосидючих, у доброму сенсі цього слова, учнів. І щоб вони ніколи не ставили вчителя у “глухий кут”.
     Учням бажаю бути здоровими, працьовитими, розумними, талановитими, прагнути до самовираження і самореалізації. А головне – знань.
     До зустрічі першого вересня.

Ярослав Поташник


 Опубліковано в номері №34 (1612) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 8 + 9 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net