на сайті  
   
 
Вівторок, 7 липня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Залуква приваблива… Не лише тим, що близенько до Галича
01.02.2016 | Переглядів: 1299
Рейтинг

     Про будь-яке село, що розташоване у передмісті, кортить сказати з присмаком екзотики: «Воно - немов дитинчата у сумці кенгуру: там близько до тіла, а тому тепло, спокійно, а також вчасно годують». У нашому районі це перш за все стосується Залукви, до якої з Галича якихось 500 метрів.
     
     – Та до рота, як то кажуть, нам ніхто нічого не кладе, якщо не дуже впоминаємось, – теж з гумором реагує на сказане Залуквянський сільський голова Михайло Васильович Залецький. – Але те, що ми знаходимося поряд з райцентром, дійсно має свої плюси. 
     
     Бо я не минаю жодної наради чи іншого заходу, де можна дізнатися про щось важливе та корисне для Залукви чи Шевченкового, які підпорядковані одній сільраді. Поки мої колеги-голови їдуть до Галича з віддалених сіл, я вже вибудовую плани задля своєї громади, – каже Михайло Васильович, підігріваючи інтерес до того, що ж виходить з тих планів.

     Головна мрія здійснюється 

     
     У сільського голови п.Залецького є дві мрії. Перша – громадська: домогтися, щоб у Галицькому районі село Залуква було найбільш привабливим за придатністю для життя людей. Друга – особиста: проплисти з сином чи дочкою на човні від села Монастирець, де Василь Михайлович народився (на Львівщині), до Галича і вкотре відчути, що вони йому вже однаково рідні. 

     
     

     
     Так ось, через постійну зайнятість до другої мрії справа ще не дійшла. А мрія перша поступово здійснюється. Новий доказ тому з’явився буквально днями: Залуква стала другою після Галича, де учасники АТО побажали отримати земельні ділянки під забудову. Попри те, що в зоні антитерористичної операції побувало15 залуквянців, на землю у їх селі претендують 36 бійців. Тобто й вихідці з інших населених пунктів району вибирають Залукву як село соціально привабливе і перспективне. Окрім того, ще 106 звичайних місцевих мешканців подали клопотання  про надання їм земельних ділянок. А готові хати у цьому селі вже давно не продаються. 
     
     Звичайно, тут ще далеко не рай. Але коли приїжджають у район, скажімо, якісь високі ревізори чи закордонні гості, то їх все-таки везуть до Залукви. Насамперед тому, що тут порядок, а також можна прослідкувати тенденцію розвитку села, його наближення до рівня населених пунктів з сучасною інфраструктурою і культурним рівнем життя.
     
     Громада стимулює владу
     
     Різними способами спонукають до цього самі мешканці Залукви. Наприклад, облаштовуючи у своїх сільських будівлях кухні, ванні кімнати, туалети, вони загострили проблему каналізації. В попередні часи їм, мабуть, просто заборонили б ці блага цивілізації, та й по всьому. Але зараз, орієнтуючись на Європу, місцева влада пішла іншим шляхом: минулого року в селі збудована нова каналізаційна насосна станція та розпочата перша черга прокладання каналізаційних мереж (загальний кошторис – 1 мільйон 600 тисяч гривень). Мережі вже пролягли вздовж вулиць Наддністрянська та Українська. На черзі, згідно готового проекту, – Тиха, Миру, Верхня, Гробиська, Відродження, Незалежності, Володимири. Вже мешканці й інших вулиць прохають прокласти у них такі стічні канави, бо воно гарно й раціонально, та ще й за бюджетні кошти.
     
     Ще одна важлива тема: на території сільської ради 35 кілометрів комунальних доріг (крім центральної), та їх стан не викликає нарікань, бо підтримується на належному рівні. Хоча ця справа  постійно потребує чималих коштів, оскільки гравій на ремонт доріг доводиться возити аж із кар’єру з Водників. Але не будеш економити на нагальних потребах села!До слова, 150 тисяч гривень минулого року пішло на освітлення вулиць.
     
     Що стосується громадських закладів – Будинку культури, фельдшерсько-акушерського пункту, дитячого садочка, то в них створено всі умови для праці, надання послуг, відпочинку та виховання. У цьому контексті зауважимо, що задля раціонального використання коштів та належного температурного режиму у приміщеннях опалення названих закладів переведено замість газу на тверде паливо. 
     
     Тож не дивно, що навіть у сильні морози в Будинку культури завжди гамірно та людно. Як і сьогодні… Працювали чисельні гуртки та ансамблі, до масових заходів проводились репетиції, а потім свої яскраві виступи  самодіяльні артисти демонстрували перед вдячними глядачами-односельцями. Днями, як відзначає директор БК Наталія Белей, особливо багатолюдною та піднесеною була традиційна, але щораз неповторна, Розколяда  з Вертепом та віншуваннями, виступами молодіжних та давно визнаних творчих колективів.
     
     Своє життя вирує круглий рік у дитячому садку, яким завідує Світлана Кузюк.
     
     – Вона мені спокою не дає. Весь час вимагає для дошкільного закладу чогось нового, кращого. І це дуже добре. Бо в результаті для вихованців є все: гарний харчоблок, ігрові та спальні кімнати, санвузли з душовими кабінками та унітазами, закуплено нові меблі, всюди порядок та затишок, – розповідав сільський голова, і ми в тому переконалися.

     
     

     
     Навесні збираємося подивитися, як у садку привчають дітей до праці на землі. Кажуть, дуже цікава методика.
     
     Щоправда, цей дошкільний заклад, у якому вже 75 вихованців, не в змозі задовольнити всіх бажаючих влаштувати сюди своє дитя. Треба вже щось вирішувати, тим паче що лише минулого року в селі народилося 22 малюки, і значна частина з них також захоче у садочок, а групи і так переповнені. 
     
     Можливо, з точки зору нормативів - це не дуже й добре. Але, наприклад, для Залуквянської загальноосвітньої  школи І-ІІІ ступенів, яка відзначатиме цього року своє 50-ліття, «щільно населений» дитсадок – то добрий знак. Тобто чим більше малечі у садку, а потім учнів у ЗОШ (зараз за партами 263 школярі), тим світліша надія на майбутнє села. От якби ще хтось взявся за активне створення робочих місць, то й жалітися не було б на що, а то до 300 мешканців Залукви та Шевченкового змушені працювати будь-ким за кордоном. 
     
     Та повернемося до Залуквянської школи, куди організовано підвіз дітей із Шевченкового. За десятиліття своєї діяльності школа випустила у доросле життя понад 100 золотих та срібних медалістів. Докладно про проблеми та здобутки цього закладу освіти розповімо ближче до його ювілейної дати. Як ви, мабуть, знаєте, до 40-річчя  школи її директор Володимир Чаграк у співавторстві з Миколою Скарвінко видав книгу «Нариси історії Залуквянської школи». А те, яка саме родзинка «пристигає» до найближчої знаменної дати, поки що – маленька таємниця.

     
     

     Завідувач бібліотеки Марія Товста вже не уявляє себе без Інтернету

     Натомість у сільській бібліотеці повна відкритість: тут по цілих сорок два роки працюють дві Марії – завідувач Марія Товста та бібліотекар Марія Барановська. У 2014-му в царині книг вони розташували «Бібліоміст», виборовши його на конкурсі у колег із Галича, Дубівців та Більшівців. «Бібліоміст» – це Інтернет у бібліотеці, можливостями якого, завдяки комп’ютеризації закладу, користуються всі – від молодших школярів до пенсіонерів. Коли хтось не знаходить бажаного серед майже 11 тисяч примірників книг, звертається до «світової павутини».
     
     Кошти є і ще треба 
     
     Небайдужа до всіх цих розповідей людина обов’язково подумає, звідки береться у Залукві  стільки коштів, що на все вистачає? З податків! У минулому році дохідна частина місцевого бюджету планувалася у розмірі 382 тисячі гривень, а виконання досягло 597 тисяч. Багато роблять для громади підприємці – у Залукві їх зареєстровано аж 30. Багатьом із них навіть надані для ведення бізнесу приміщення колишньої ферми та сільгосптехніки. Окрім того, сільська рада постійно бере участь у обласних конкурсах проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. І кожного року виграє відповідні суми грошей, які йдуть на конкретну соціальну справу. Минулого року це була заміна шкільних вікон.
     
     А багато чого сільській владі та громаді вдається завдяки … єдиній вірі у Бога і силі людських взаємин. Нема такого заходу, проведення якого депутати та активісти не обговорили б із отцем Василем Заверачем. Маємо й такий факт: завдяки тому, що місцеві обранці – здебільшого колишні учні сільського голови, то вони не відмовляють йому у громадських справах, допомагають в усьому, що в їх силах (Михайло Залецький довгий час був шкільним учителем фізики та математики).
     
     Звичайно, залишаються у Залукві проблеми, на які ще не знайшлося ні належних помічників, ні коштів. Перш за все  в останні роки катастрофічно міліють криниці, загострюються проблеми з питною водою, тому треба вживати якісь кардинальні заходи… Можливо, під’єднатися до головного колектора, від якого здійснюється водопостачання Галича… Люди мають надію, що голова, не зволікаючи, прискорить вирішення проблеми. Вони довіряють його баченню сьогодення. Не випадково, що серед чотирьох претендентів на цю посаду  Михайло Залецький на виборах у жовтні 2015-го набрав понад 80 відсотків «за». І це попри те, що уже шостий рік при владі, то міг би й набриднути. Але ж ні, знову обрали переконливою більшістю голосів.
     
     За що критикують?
     
     Та це зовсім не означає, що нема у Залуквянського голови критиків, нема на нього скарг. Зараз найгостріше нагадують п.Михайлу про небезпечність двох підвісних кладок через Лукву. Не дай Боже біди! Тож поки її не сталося, люди радять ще раз зібрати громаду та обговорити, якими силами та коштами ті переправи  полагодити, навіть якщо вони, як тимчасові споруди, не стоять на балансі сільради. Пішоходи ж не чужі!
     
     Звертаються люди до місцевої влади і з особистих питань. У разі вирішення – дякують, а якщо допомогти не вдається – тримайтесь, можновладці!  Звичайно, кожному не вгодиш, враховуючи те, що громада велика: у Залукві – 2448 мешканців, у Шевченковому – 161. Відповідно 789 та 49 дворів, тому майже кожна господарка воліє щось мати від влади. Тож голова все-таки старається годити своїм односельцям, бо така він людина. Тим паче, що сам тут живе, у місцевій школі вчителює його дружина Анна, в селі виросли діти, підростає онучка. Та й особисто Михайло Васильович, - поки не поїхав свого часу за кордон підзаробити, - на собі болісно відчув, наскільки важливо мати хоча б якусь підтримку, в тому числі й від місцевої влади. Тому моральна  теза «Що скажуть люди?»  і зараз у роботі  сільського голови багато важить. 
     
     Про стратегічне 
     
     З кінця минулого тижня на першому місці була у нього організація підвозу дров учасникам АТО. Безоплатно, відповідно до розпорядження голови РДА. Залучив сільський голова до справи добросовісного перевізника Миколу Зелінського, який своїм «ЗІЛом-157»  як належиться  розвіз дрова з Діброви  по хатах відважних захисників.
     
     – Навіть, здавалося б, незначна допомога нашим воїнам - то є свята справа, – каже Михайло Васильович. – Вони захищають Батьківщину, вони всіх нас захищають, і щиро підтримуючи їх та їхні сім’ї, ми певним чином долучаємося до справи повернення українських земель, визволення наших громадян. І працюємо, виглядаючи усіх бійців додому живими та здоровими…
     
     … Ось таке воно сьогодні життя на теренах Залуквянської сільської ради. Хтось, мабуть, скаже: «Ото вже намалювали картину маслом». Та нам здається, що доволі реалістичну. Доречно сказати, що голова Михайло Залецький та його права рука, секретар сільської ради Марія Франків,  не даремно проїдають бюджетні гроші. Окрім вже сказаного, чимало зусиль та практичних знань вони доклали для того, щоб їх села, - чи не єдині в районі, - мали свій новий Генеральний план. Цей стратегічний документ на десятиліття вперед готовий. Саме так діють люди, які планують жити, а не виживати.

Марія ПАЛЮГА


 Опубліковано в номері №5 (1898) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 3 + 8 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net