на сайті  
   
 
Середа, 20 жовтня 2021 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Громадсько-політичному діячеві Дмитру Коржинському в Медині встановлять барельєф
23.05.2016 | Переглядів: 1064
Рейтинг

     Наближається День вшанування пам`яті Героїв. В Україні в ці дні віддають шану тим, хто поклав своє життя за українську ідею. Саме таким був Дмитро Коржинський для села Мединя Галицького району. Громадський і політичний діяч, січовий стрілець, учасник чотирьох воєн, політв’язень та, звичайно, один із фундаторів і диригент Мединського чоловічого хору. За його керівництва хор із Медині славився на всю округу. Цьому чоловікові випало померти у невідомості. Був похоронений на старому цвинтарі в Калуші у 1970-ті роки. Могила багато років була загубленою, її ніхто не доглядав. Три роки тому в Калуші було віднайдено місце поховання Дмитра Коржинського і відновлено надмогильну плиту.

     
     

     Барельєф, який буде встановлено на фасаді клубу

     
     За підтримки Галицької районної організації «Конгрес українських націоналістів» у селі Мединя встановлюють барельєф Дмитру Коржинському. Також свою лепту внесла і церковна громада с. Мединя. Нагадаємо, коли три роки тому з ініціативи Калуської міськрайонної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих у Калуші було відновлено могилу Дмитра Коржинського, при відправленні панахиди було вирішено встановити на фасаді клубу у Медині скульптурний барельєф військовому діячеві. Цю ідею підтримали й односельчани Коржинського. Сьогодні барельєф готовий і незабаром займе своє місце.
     
     Біографія Дмитра Коржинського типова для років національно-визвольної боротьби. Дмитро був сином священика. Отримав освіту у Станіславській гімназії.
     
     За своє життя Коржинському довелося пережити чотири війни: дві світові, громадянську і партизанську. 
     
     Після випуску вчорашній гімназист одразу був призваний до австрійської армії. Йому тоді був 21 рік. Усю війну пройшов у складі австрійської армії, де отримав серйозний вишкіл і професійні навики офіцера. 
     
     ІЗ ФРОНТУ — ДО «ПРОСВІТИ»
     
     Біографію Д.Коржинського можна відтворити тільки за скупими даними у пресі та архівних справах, які зберігаються в СБУ. Там зібрані свідчення під час допитів і сухі факти. Відомо, що з 1918 до 1920-го Дмитро Коржинський був у складі Української Галицької Армії. Тобто, він став січовим стрільцем, повертаючись із фронту. Наступні два роки Дмитро служив у складі цієї армії, яка боролася за вільну Україну й українські національні свободи. 
     
     Незважаючи на молодий вік, досягає офіцерського звання. Весною під містом Васильків на Київщині Дмитро Коржинський разом із іншими галичанами потрапляє у полон до поляків. Через кілька місяців його відпустили. Дмитро Несторович повертається додому, у Мединю. Одружується із односельчанкою влітку 1920 року, про що є запис у церковно-приходській книзі. 
     
     Про подальшу його діяльність офіційних даних мало, та збереглися спогади односельчан, діди і прадіди яких були знайомі із ним особисто. 
     
     «Ветеран Української армії Дмитро Коржинський вів у селі Медині просвітницьку роботу... Ним було організовано драматичний і хоровий гуртки. До читальні тягнулася молодь. Щовечора тут читали книжки, влаштовували диспути. Регулярно проводили репетиції. Сюди приїжджав театр Когутяка зі Львова з п’єсою «Пан Твардовський». Може, відтоді Мединя зажила слави співочого села», — повідомляється на історико-просвітницькому Інтернет-сайті села Мединя.

     
     

     Хор у Медині під керівництвом Дмитра Коржинського

     
     Час, який залишається після «Просвіти», Д. Коржинський присвячує домашньому господарству. Старші односельчани  досі пам’ятають його сад, котрий він доглядав за передовими на той час сільськогосподарськими методами. І у цій сфері своїми знаннями мав на меті поділитися з іншими. 
     
     У 1925 році за його участю у селі Мединя створюється «Українське сільськогосподарське товариство», яке займалося організацією селян у спілки для спільного обробітку землі, а також опікувалося громадськими угіддями, наглядало за станом доріг, водовідведенням паводкових вод та робило важливі господарські роботи, покращувало економічний стан селян. У ньому Дмитро Коржинський займав посаду бухгалтера.
     
     У 1932 році у селі Мединя було організовано товариство «Сокіл». Коржинський керував і його діяльністю. Так, сільська молодь активно брала участь у спортивних і культурних заходах, регулярно виїжджала з концертами хору і виставами у сусідні села Галичини, проводила спортивні змагання, зокрема, футбольні матчі.
     
     25 РОКІВ ТАБОРІВ І… СТОРОЖІВКА
     
     Репресії інтелігенції, сумнозвісний «золотий» вересень не оминули і Мединю, і культурного та громадського діяча Д. Коржинського. Після розпаду Речі Посполитої і відходу західноукраїнських земель до складу СРСР Дмитро був заарештований радянською владою. У в’язниці Станіславова під арештом пробув майже рік. 
     
     Невідомо, як пощастило Дмитрові Коржинському на суді бути виправданим, однак у 1940 році повернувся до села Мединя.  З початком Другої світової війни, коли у Львові 30 червня 1941 року було оголошено про відновлення Української держави, він був одним  із активних учасників тих подій.  
     
     Коржинського було призначено старостою села Мединя. На цій посаді він і працював з 1941 до липня 1944 року. 
     
     Упродовж липня-серпня 1944 років Дмитро брав участь у формуванні куреню УПА під псевдонімом «Сивий». Штаб куреня базувався у селі Селище. 
     
     У грудні керівництвом повітового проводу ОУН Коржинського було призначено керівником ВПЖ (Військово-польової жандармерії) при Галицькому проводі ОУН під псевдонімом «Борис», а у січні 1945 року він став військовим референтом. Після великих втрат у складі Галицького повітового проводу ОУН Дмитро легалізувався.
     
     Дмитро Несторович був заарештований у вересні 1948 року у селі Мединя. Утримувався під вартою у внутрішній тюрмі УМГБ Станіславова. Засуджений на 25 років таборів суворого режиму. Покарання відбував у Мордовії впродовж 7 років 8 місяців і 21 дня. Звільнений 18 липня 1956 року. Була репресована і його дружина.
     
     Після повернення на Україну Коржинські оселилися у Калуші. Дмитро Несторович вже 65-річним чоловіком пішов працювати на автобазу сторожем.
     
     Дмитро Несторович Коржинський прожив 80 років. Помер у 1973 році. Незабаром після нього відійшла у вічність і його дружина. Поховали її на новому цвинтарі, бо старий у 1974-му закрили для поховань. 
     
     Місце поховання Дмитра Несторовича було віднайдено тільки у 2013 році на старому кладовищі «Височанка». Через рік, влітку 2014-го року, на панахиду біля відновленої могили Дмитра Коржинського зібралося багато людей, його сусідів, родичів і їхніх нащадків, у тому числі й з Калуша та села Мединя. Тоді і виникла ідея увічнити пам’ять громадсько-політичного діяча в Медині. Через два роки виготовлено скульптурний барельєф Дмитра Коржинського для села. 
     
     — Я випадково дізнався, що Дмитро Несторович жив у Калуші. На жаль, не встиг зустрітися з ним за життя. Уже після його смерті хотів відвідати могилу, однак ніяк не міг знайти місце поховання. Відшукати її вдалося не з першого разу, — розповідає голова товариства політв’язнів і репресованих Ярослав Парцей.
     
     Нагадаємо, що впродовж трьох місяців улітку 2014 року тривали підготовчі роботи до відновлення могили, адже реставрувалася вона силами ентузіастів.  Скульптурний барельєф Дмитрові Коржинському виготовив калуський скульптор Ігор Семак.

Марта ГАЛКІНА, журналіст


 Опубліковано в номері №21 (1914) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 9 + 2 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net