на сайті  
   
 
Неділя, 28 лютого 2021 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Сила поля – у гумусі
02.08.2016 | Переглядів: 538
Рейтинг

     Родючість, як найцінніша властивість ґрунтів, перш за все визначається вмістом органічної речовини – гумусу. Від вмісту, запасів і якості гумусу залежать умови росту та розвитку рослин, так як він є регулятором багатьох ґрунтових процесів та режимів, а також джерелом забезпечення рослин макро- і мікроелементами.
     
     Зростаючий вплив органічної речовини ґрунту на його родючість і якість сільськогосподарської продукції, значення гумусу як акумулятора сонячної енергії і його санітарно-гігієнічна та біокліматична роль примушують дослідників, учених та товаровиробників уважніше придивлятися до гумусового стану в умовах сільськогосподарського використання ґрунтів.
     
     Однак, життєдіяльність людського суспільства спонукає до інтенсивного використання природних ресурсів, а за останні десятиріччя – до виснажливого й хижацького способу поводження з ними. Це й призвело до цілої низки негативного впливу на природні процеси та явища. Аналізуючи стан родючості ґрунтів області, потрібно відмітити, що в загальній втраті гумусу в ґрунтах України (0,05 % кожні п’ять років) є і частка його втрат ґрунтами Прикарпаття.
     
     На сучасному етапі розвитку аграрного виробництва збільшення вартості енергоносіїв призвело до стрімкого зростання цін на мінеральні добрива. Тому серед першочергових завдань особливого значення набувають заходи, спрямовані на збільшення ефективності використання органічних добрив – основного джерела поповнення гумусу в ґрунтах.
     
     За нашими розрахунками, мінімальна норма цих добрив для підтримання бездефіцитного балансу гумусу в наших умовах повинна складати 15,1 т/га посівної площі, а що говорити скільки потрібно внести для позитивного балансу. 
     
     У останні роки вноситься мізерна кількість органічних добрив – 2,0-2,9 т/га.
     
     Проте розрахунки показують, що навіть при максимальному використанні тільки традиційних органічних добрив (гній, торфогноєві компости та інші) баланс гумусу і надалі буде залишатися від’ємним. У зв’язку з цим у сільськогосподарський кругообіг необхідно включати інші органічні джерела, основними з яких є вторинна продукція рослинництва (солома зернових культур, ріпаку, бадилля соняшнику, кукурудзи), зелені добрива (сидерати), бобові трави. Розширення використання таких специфічних і екологічно безпечних органічних добрив є одним з найважливіших елементів біологізації землеробства, які поліпшують родючість ґрунту й екологічний стан агроекосистем.
     
     Зменшення поголів’я ВРХ та інших видів тварин, перехід до технологій інтенсивної відгодівлі, в раціонах якої соломи майже немає, або вона становить незначний відсоток, дає можливість широко використовувати її та інші рослинні рештки для повернення в ґрунт як добрива, що створює кращі умови для кругообігу поживних речовин у землеробстві та є результатом для життєдіяльності мікроорганізмів у ґрунті.
     
     З кожною тонною соломи, стерні і коренів вноситься приблизно 800 кг органічної речовини, 3-5 кг азоту, 1-2 кг фосфору, 6-13 кг калію, 2-9 кг кальцію, магнію та сірки – по 1-2 кг. Крім того, з соломою в ґрунт надходять і мікроелементи: бору - 6 кг, міді – 3 кг, марганцю – 28, молібдену – 0,4, цинку – 40 і кобальту – 0,1 кг/га.
     
     Побічна продукція, подрібнена комбайнами і рівномірно розкидана по полю, прискорює інфільтрацію вологи в ґрунт, зменшує поверхневий стік, швидкість вітру над поверхнею ґрунту, понижує його температуру і тим самим зменшує втрати вологи на випаровування.
     
     Спалювання соломи й інших рослинних решток має шкідливий вплив на довкілля і, перш за все, на родючість ґрунту. При цьому з одного гектара безповоротно втрачається приблизно 1,5-2 тонни органічної речовини та 10-15 кг азоту. Крім того, спалювання соломи погіршує водно-фізичні властивості ґрунту, знижує інтенсивність процесів амоніфікації та нітрифікації, що спричинює погіршення азотного живлення рослин, погіршуються фітосанітарні властивості, гине значна частина флори та фауни.
     
     Не менш важливим джерелом накопичення органічної речовини й азоту є зелені добрива (сидерати), використання яких екологічно й економічно вигідно.
     
     За умови застосування сидерації, хоч і на короткий період, поверхню ґрунту захищає рослинний покрив. Ґрунт під сидератами менше перегрівається, не пересихає, у ньому активно діють мікроорганізми та дощові черв’яки, цим створюються умови, наближені до природних, для відновлення родючості.
     
     Коренева система деяких сидеральних культур (гірчиця, гречка, люпин) виділяє органічні кислоти, які сприяють перетворенню важкорозчинних фосфатів у доступні форми. Сидерати допомагають очищати поле від бур’янів та зменшують ураженість культур хворобами. Такі сидеральні рослини, як гірчиця та люпин, знижують чисельність шкідників у ґрунті.
     
     З кожної тонни зеленої маси утворюється 30 кг гумусу, тобто близько 500-700 кг на гектар. Додатково за рахунок органічних залишків у ґрунті утворюється ще 300-400 кг гумусу. Відтак зелені добрива сприяють накопиченню гумусу в обсягах 800-1100 кг на гектар.
     
     Сидерація забезпечує високу економічну ефективність. Затрати на застосування зелених добрив у 6-8 разів нижчі, порівняно із затратами на приготування, транспортування і внесення гною, і в основному складаються з вартості насіння та робіт із догляду за культурою.
     
     У сучасних умовах на зелене добриво частіше використовують культури з родини хрестоцвітих, які характеризуються, насамперед, скоростиглістю, здатністю до росту за понижених температур повітря і ґрунту, холодо- і морозостійкістю. Кращі з них – ріпак, суріпиця, гірчиця біла, редька олійна.
     Зі злакових для сидерації можна використовувати овес, озиме жито та його різновиди (зеленоукісне, багаторічне).
     
     Для досягнення високої ефективності дуже важливо правильно визначити строки заорювання сидератів. При ранньому заорюванні проходить швидка мінералізація зеленої маси і втрата поживних речовин, а при пізньому – наступає азотне голодування рослин.
     
     Таким чином, за рахунок гною, який виходить з тваринницьких ферм, заорювання соломи, сидератів, забезпечується значний вихід органічних добрив, які безпосередньо впливають на родючість ґрунту, а отже, і на його гумусний стан.
     
     Підсумовуючи значення гумусу в родючості ґрунтів, слід відмітити, що гумус – це дуже важлива система, яка визначає і регулює всі властивості ґрунтів, обумовлює їх родючість та придає високу стійкість сільськогосподарському виробництву. 

Богдан МАЗУРИК, директор Івано-Франківської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Віктор БУЛАВІНЕЦЬ, завідувач лабораторії охорони та підвищення родючості


 Опубліковано в номері №29 (1922) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 2 + 8 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net