на сайті  
   
 
Понеділок, 1 червня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Ртуть – це завжди загроза. Як її відвернути, якщо…
28.11.2016 | Переглядів: 2203
Рейтинг

     Розбився термометр
     
     У редакцію зателефонувала стурбована жінка і, майже плачучи, запитала: «Що я маю робити? Міряла онуці температуру, поклала термометр на стіл, а він раптом впав і розбився. Бачу на підлозі тільки дві горошини ртуті, де решта і як те все зібрати, аби не отруїти родину, не знаю?..»
     
      І ще скажіть мені: «Чи правда, що ртуть з останками градусника можна здати в аптеку?» – збентежила нас своїми запитаннями читачка «ГС». 
     
     Враховуючи те, що з настанням холодів у кожній родині термометр стає річчю більш вживаною, ніж у попередні сезони, а тому зростає й вірогідність пов’язаних з ним гострих моментів, ми звернулися за роз’ясненнями до начальника відділу взаємодії з правоохоронними органами, оборонної мобілізаційної роботи та надзвичайних ситуацій Галицької РДА Михайла Лесіва:
     
     – Що робити, коли розбився термометр, який містить елементи ртуті? Негайно слід телефонувати за номером 101. Тобто звернутися до служби з надзвичайних ситуацій. Її працівники приїдуть за викликом та фахово приберуть джерело небезпеки. Зауважу, що сильною отрутою є пари ртуті, а тому розбитий термометр – явище особливо небезпечне влітку, оскільки ртуть має властивість випаровуватися при температурі від 18 градусів за Цельсієм. Звичайно, що й взимку – у добре прогрітій кімнаті – ртуть несе не меншу небезпеку. Тому не варто зволікати, – наголосив Михайло Лесів.
     
      До сказаного варто додати, що при ударі до твердої поверхні ртуть перетворюється на дрібні краплі і розсіюється по кімнаті, легко проникає у паркетні щілини чи тріщини підлоги, під плінтуси, застряє у ворсі килимів і стає невидимою. Та, поступово випаровуючись, вона отруює повітря у приміщенні. Дихаючи, людина накопичує отруту в організмі – в нирках, у печінці, у мозку. Це врешті-решт призводить до хронічної ртутної інтоксикації.

     

     Тому фахівці радять: якщо у вас вдома розбився термометр, одразу відкрийте вікна для провітрювання, а міжкімнатні двері зачиніть, щоб небезпечні для здоров’я випаровування не поширювалися по всій оселі. Та в жодному разі не допускайте протягу, бо ртутні кульки можуть розлетітися на більшу площу, частково перетворитися у дрібний ртутний пил, що осяде на стінах та меблях.
     
     Обов’язково виведіть з кімнати всіх домочадців і домашніх тварин, а насамперед - маленьких дітей, бо вони можуть миттєво зацікавитися красивими сріблястими намистинами, і не тільки кинутися їх збирати, але й, не дай Боже, проковтнути. 
     
     І звичайно, як уже зазначалося, викликайте фахівців із МНС (номер телефону  101). 
     
     Хоча побутує думка, що можна й самостійно прибрати приміщення від ртуті.
     
     Перед цим треба вдягти гумові рукавички, на ноги – бахіли або звичайні поліетиленові пакети. Ніс та рот закрити вологою марлевою пов’язкою. 
     
     Найкраще збирати ртуть звичайною спринцівкою. Можна використати паперові серветки, змочені олією, чи газету, змочену водою: крапельки ртуті легко до них прилипають, так само і до скотчу, лейкопластиру, зволожених ватних кульок. Можна збирати ртуть і на зволожений аркуш паперу м’яким пензликом або іншим листочком паперу. 
     
     До слова, особливо ретельно слід перевірити, чи не потрапила ртуть під плінтус або у паркетні щілини. Якщо ж вона опинилася на килимі, треба згорнути його від краю до центру, щоб небезпечна речовина не розбіглася по кімнаті. Килим бажано помістити в неушкоджений целофановий пакет або в поліетиленову плівку, після чого винести на вулицю, але постаратися, аби ртуть не забруднила землю. Скажімо, перш ніж легенько вибити килим і дати йому провітритися, постеліть під ним знову ж таки целофан.
     
     Фахівці вважають, що речі та, зокрема, килими, на які потрапляла ртуть, після очищення необхідно провітрювати три місяці. Не можна прати у пральній машині одяг чи взуття, які контактували з ртуттю. Найкраще ці речі викинути.
     
     Зібрану ртуть разом із залишками термометра потрібно помістити у скляну банку з водою і щільно закрити кришкою. Ртуть не можна викидати в сміттєпровід, в каналізацію або в унітаз, витрушувати з балкону – вона таким чином забруднить навколишнє середовище! Більше того, згідно з чинним законодавством України, відходи, що містять ртуть, заборонено вивозити для захоронення на полігонах твердих побутових відходів.
     
     Та, повертаючись до теми маленької ртутної аварії, яка може статися вдома, зазначимо, що саму речовину і предмети, за допомогою яких ви її збирали (спринцівку, салфетки, пензлики і т. п.), слід здати в рятувальну службу (МНС).
     
     Тож постає закономірне питання: навіщо брати на себе всю цю вкрай відповідальну, затяжну, ризиковану процедуру зі збирання ртуті, якщо є можливість одразу довіритися службі з надзвичайних ситуацій? Тим паче, що вона вирішить і питання утилізації ртуті. 
     
     Як зазначив Михайло Лесів, у МНС є надійне місце зберігання небезпечної речовини до моменту її відправлення на утилізацію у Бучацький район Тернопільської області, де діє спеціалізоване підприємство.
     
     Припущення про те, що розбиті ртутні термометри мають приймати міські аптеки,  - чиста нісенітниця, що підтвердили нам у кількох аптечних точках Галича. Зокрема, випускниця Івано-Франківського національного медичного університету пані Світлана, провізор галицької аптеки, що на майдані Різдва, 11а, сказала: «Я навіть в теорії не чула, що аптеки мали б приймати розбиті градусники».
     
     Це ще раз переконує, що такий тепломір – це проблема, вирішення якої покладено на МНС. Тут принагідно згадати, що 16 лютого поточного року галицькі МНСники мали справу з кількома колбочками ртуті. Люди наткнулися на цю небезпечну знахідку у Задністрянському, на території колишнього цукрового заводу, де у технологічному процесі використовувалися контрольно-вимірювальні прилади з елементами, що мали вміст ртуті. На жаль, вони виплили на поверхню, коли завод став місцем мисливців за металом. На щастя, у лютневому випадку Галицький районний відділ управління державної служби з надзвичайних ситуацій під керівництвом Миколи Тимошика діяв оперативно та грамотно, тож біди вдалося запобігти - ніхто не постраждав. Небезпечні елементи було вивезено на утилізацію.
     
     Віджили своє… Батарейка... Куди її подіти? 
     
     Питання складне, бо у нашому місті наразі централізовано такі відходи вжитку ніхто не збирає і не відповідає за їх утилізацію. Хоча, відповідно до ст. 30 та 33 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 21 Закону «Про відходи», практично усі функції щодо регулювання відносин у сфері поводження із відходами, у тому числі з небезпечними, належать до компетенції органів місцевого самоврядування. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній не території визначається місцевою радою на конкурсних засадах.
     
     Та чи варто аж дуже критикувати, скажімо, Галицьку міську раду за неналежну роботу у цьому напрямку, якщо у питаннях поводження з відходами вся Україна на кілька десятиліть відстала від розвинених країн Європи. Причому, українці щороку накопичують сміття в десятки разів більше, ніж кожна з них.
     
     Та зараз мова про те, що, відповідно до Наказу Міністерства з питань ЖКГ України від 16 лютого 2010 р. №39 «Про затвердження Методичних рекомендацій з визначення морфологічного складу твердих побутових відходів», до вкрай небезпечних складових побутового сміття віднесено батарейки та компактні люмінесцентні лампи, оскільки вони містять свинець, ртуть, кадмій, нікель, марганець та інші хімічні елементи, які мають шкідливий вплив на живі організми, в тому числі на людину, здатні накопичуватися в тканинах, викликаючи ряд захворювань (термін їх розкладання 200 років).
     
     Експерти відзначають, що у побутовому смітті частка батарейок незначна – менше піввідсотка, проте 50% токсичних речовин, які утворюються у твердих побутових відходах, йдуть саме від батарейок. За даними Всеукраїнської екологічної ліги, одна відпрацьована «пальчикова» батарейка забруднює 400 л води, або 20 м2  ґрунту. У лісовій зоні це територія, на якій ростуть три дерева, десятки рослин, живуть два кроти, один їжачок, кілька тисяч дощових черв’яків.
     
     Ось чому надзвичайно актуальним є питання роздільного збирання твердих побутових відходів (ТПВ). На жаль, Україна має надзвичайно низький рівень сортування сміття на початковій стадії. Це яскраво видно і на прикладі рідного Галича.
     
     Мабуть, містяни та комунальники не знають, що у Законі «Про відходи» є ст. 35-1, яка зазначає, що небезпечні елементи ТПВ збираються окремо і мають передаватися спеціалізованим підприємствам, що мають ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. Крім цього, законом передбачається установка контейнерів для батарейок та інших небезпечних відходів. У Галичі їх наразі нема. То що вже казати про села? На стихійних сміттєзвалищах не побачиш хіба що атомної бомби, все інше – будь ласка… Тож, коли ми, пересічні громадяни, критикуємо та повчаємо владу у малому і великому, вартує запитати й себе, а чи я роблю все так, як треба? 
     
     Тим часом у фахових колах України превалює думка, що відповідальність за утилізацію відпрацьованих предметів вжитку має бути на виробниках, постачальниках та реалізаторах вразливих товарів.
     
     Скажімо, директор Інноваційного центру державного підприємства «Аргентум» (Львів) Тарас Когут вважає, що постачальники батарейок повинні створити своєрідний фонд, в який підприємці відраховуватимуть кошти для оплати послуг збирання електронних відходів, їх транспортування на переробні підприємства. Магазини ж, які реалізовують батарейки і товари з акумуляторами, повинні розмістити в себе скриньки для їх збору. До слова, «Аргентум», який утилізує батарейки, може надавати фінансову допомогу організаціям, які займаються їх збором. 
     
     Та успіх у справі переробки відпрацьованих елементів живлення насамперед залежатиме від свідомості громадян: будуть вони і надалі викидати батарейки та лампочки у смітники чи понесуть їх до спеціальних скриньок? Коли ж такі скриньки галичани побачать хоча б у відповідних магазинах рідного Галича, сказати важко?

     

      Та й у великих містах України інфраструктура збору використаних батарейок на сьогодні є вкрай несистемною і залишається фактом окремих ініціатив. Втілюють їх в основному громадські організації, малий і середній бізнес. Може, й нам спробувати? Бо, наприклад, кілька років тому завод з переробки батарейок у Львові та експериментальний завод у Дніпропетровську більше часу простоювали, ніж працювали, так як не вистачало їм сировини. Вона ж валялася на смітниках і потихенько перетворювалася в агресивну загрозу нашому здоров’ю. 
     
     «То ж куди нам, галичанам, якщо діяти по-європейськи, дівати старі батарейки?» – запитають читачі. Враховуючи те, що наразі у Галичі питаннями збору й утилізації цих речей не займаються, то найкраще буде, при нагоді, відвозити батарейки до Івано-Франківська. На сайті «0342. ua» є низка адрес, де встановлено урни для вживаних батарейок. Там заодно можна купити нові.
     
     На завершення зазначимо, що у різних країнах Європи переробляють від 40 до 85 % акумуляторних батарейок, зокрема у Німеччині – до 90%. У німців, якщо не здаси у магазині стару батарейку, нову не купиш, а якщо викинеш відпрацьовану абикуди і попадешся на цьому– заплатиш штраф у розмірі 300 євро. У Нью-Йорку, де викидати батарейки у сміття заборонено законом, так само як і в Україні, виробники і великі магазини, що продають елементи живлення, зобов’язані забезпечувати збір використаних батарейок, а інакше  їм випишуть штраф до 5 тисяч доларів. Ось так у «просунутих» країнах виховують свідомість.

Марія ПАЛЮГА


 Опубліковано в номері №48 (1941) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 10 + 8 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net