на сайті  
   
 
Вівторок, 26 травня 2020 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Ярослав Пастернак – дослідник галицької Трої
31.01.2017 | Переглядів: 1528
Рейтинг

     Саме під такою назвою 17 січня відкрилася виставка в Львівському історичному музеї, присвячена 125-їй річниці від дня народження славетного українського вченого-археолога. Дослідження наукової біографії і творчої спадщини Я.Пастернака (1892-1969) розпочалося ще при житті дослідника, багато нових сторінок вже у наш час відкрили сучасні історики Наталія Булик, Володимир Петегирич, Тарас Романюк, тому здавалося б, яких ще сенсацій можна було чекати на відкритті виставки. А наукові несподіванки очікували майже у кожній музейній вітрині, адже до пошуку нових експонатів долучилися ті музейні працівники, які, за словами Я.Пастернака, “мають родитися, а не робитися”. За роки незалежності Української державності матеріали про археологічний подвиг великого науковця нагромадилися в багатьох наукових інституціях, зокрема, в Інституті українознавства НАН України, Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького, Центральному державному історичному архіві у Львові, музеї Українського католицького університету, Національній науковій бібліотеці України ім. Василя Стефаника. Всі вони знайшли своє гідне місце у виставковій експозиції.
     
     Звичайно, що домінантою в музейній мандрівці виступають археологічні матеріали з Крилоса-Галича, які відкрив Я.Пастернак рівно 60 років тому, коли розпочалася його “галицька Троя” на фундаментах Успенського катедрального Собору. Окремі з археологічних деталей були представлеі на міжнародній виставці “Слава Візантії”, яка діяла в нью-йоркському Метрополітем-Музеї у 1997 році, коли зарубіжним музейникам настільки сподобалася керамічна плитка ХІІ ст. із зображенням грифона, що вони виготовили сувенірний подарунок. Мініатюрна копія реліквії з Галича миттєво розійшлася по всьому світі. До речі, науковці США, які підготували розкішний виставковий альбом, встановили тоді, що знаменитий колт, знайдений Я.Пастернаком у 1940 р. на Золотому Тоці, був виготовлений в ювелірній майстерні найвищого розряду при імператорському дворі у Константинополі.
     
     Найбільше диво на виставці очікувало її відвідувачів завдяки багаторічному, терплячому, целеспрямованому пошуку наукового працівника Львівського історичного музею Емілії Зарубій. Свій напямок дослідження вона спрямувала до родинного осідку Пастернаків в селі Зіболки на Жовківщині. Та невидима ниточка, виявити яку вдається далеко не всім дослідникам, привела авторку широко відомої книги “Золоті і срібні вироби у збірках Львівського історичного музею” до численних пагінців з могутнього родового дерева Пастернаків. Власне, вони, як найкоштовнішу реліквію, оберігали сімейний архів батька археолога, досить відомого а Галичині священика УГКЦ, активного суспільно-громадського діяча, отця Івана Пастернака. Завдяки цьому відкриттю, до якого входять сотні музейних експонатів, з’являються абсолютно нові контури наукового портрету Ярослава Пастернака, його родинного оточення, широким особистим зв’язкам з визначними європейськими археологами, участі в багатьох тогочасних міжнародних форумах. Директор інституту українознавства у Львові, професор Микола Литвин у своєму виступі доречно зауважив, що нам з професором Іваном Миронюком слід братися до роботи над третім виданням книги про Я.Пастернака, адже тепер всі прогалини в життєписі вченого можна заповнити.

     

     Дослідники наукової спадщини Я. Пастернака (зліва направо Ю.Лукомський, професор М.Литвин та історик І.Коваль)

     Після відкриття виставки відбувся круглий стіл за участю археологів,істориків, музейних працівників, які вивчають творчу біографію і науковий доробок відкривача “галицької Трої”. Про археологічні відкриття науковця в Галичі і на теренах Галицько-Волинської Русі розповіли кандидат архітектури Юрій Лукомський, дослідниця з Львівського університету Наталія Білас і професор “Львівської Політехніки” Святослав Терський. Професор Микола Литвин поділився своїми знахідками в архівних установах Києва, які допомагають прослідкувати участь Я. Пастернака у звитяжній епопеї Української Галицької Армії (1919-1920).
     
     Провідні фахівці Львівського історичного музею Ольга Перелигіна та Емілія Зарубій розкрили таємниці пошуку в процесі організації ювілейної виставки.
     
     Дуже би хотілося, щоби ця виставка з часом була розгорнута в Івано-Франківську та древньому Галичі, адже Я.Пастернак не тільки встановив для історії України точне місцезнаходження столиці Галицько-Волинської держави, але й проводив розкопки у Скиті Манявському , відкрив в цілому ряді сіл Коломийщини, Надвірнянщини і Богродчанщини могильники культури карпатських курганів (початок І тис.н.е.), дослідив трипільське селище в с. Корнич біля Коломиї і ранньосередньовічні християнські поховальні пам’ятки в с. Хотимир на Тлумаччині. Завдяки його вивченню курганів культури шнурової кераміки біля сіл Вікторова, Комарова, і Сокола сучасна наука трактує історичний ареал Галицького Подністров’я, як прабатьківщину індоєвропейської спільноти і колиску ранніх слов’ян, які спиналися на ноги в лоні комарівської археологічної культури.

Ігор Коваль, докторант Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Ігор Прунько, студент IV курсу історичного факультету Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Фото Ігоря Прунька


 Опубліковано в номері №03 (1949) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 8 + 10 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net