на сайті  
   
 
Середа, 20 жовтня 2021 року
 


Ваша думка
З якими правовими питаннями у Вас найчастіше виникають труднощі?
оформлення спадщини
оформлення права власності
оренда земельної ділянки
розлучення
позбавлення батьківських прав
оскарження рішень чи бездіяльності органів державної влади
оформлення субсидії
виплата аліментів
виправлення описки в документах
Інше:

        

Переглянути результати

 

Рекомендуємо
 

Загрузка...Чому Львів не столиця Галичини, а Івано-Франківськ не Новий Галич?
14.08.2018 | Переглядів: 990
Рейтинг

     Після  кожної поїздки українських високопосадовців у Західну Україну інтернет-сайти рясніють  їхніми висловами про галичан і про Галичину. Ми вже не раз писали про унікальність цих понять, які спромоглися вижити  впродовж тривалого історичного відрізку. І якщо більшість жителів краю  ще не завше вважає себе галичанами, то  Галичина як регіон держави, попри усілякі заперечення, таки існує. І все ж краще було, якби вона відбулась адміністративно на законодавчому рівні. Але мова у статті не про це.
     
     Якщо існує Галичина, то, звичайно, має бути і її столиця. На цю роль претендує місто Львів, чи точніше воно закріпило за собою такий статус. Однак  свого часу журналіст та громадський діяч з Івано-Франківська  Андрій Микитин у своїй добірці статей  «Галицькі міфи» довів, що Львів не може  вважатися столицею Галичини. Адже, на його думку, «жодного разу за роки незалежності Львів (як начебто столиця Галичини) не вирішував і не лобіював жодного стратегічного, економічного чи інвестиційного питання для інших галицьких областей, не кажучи вже про по питання галицької політики». 
     
     Тут звісно ми маються на увазі владні структури міста Лева, які, зазвичай, і це може й правильно, думають самі за себе. Проте Львів, як  «син» Галича мав би хоча б трохи подбати про те місто яке його породило. Ми маємо на увазі – Галич. Колись я читав в одній статті, що у Львові велика проблема з відпочинком на воді. У Галичі є Дністер, Луква та Лімниця і навіть незначні інвестиції зі Львова для розвитку водного туризму зробили в б велику користь і львів’янам (які вважають себе галичанами) і власне галичанам – мешканцям малого Галича. А від Львова до Галича по новій дорозі півтора години їзди.
     
     Можливо, у цьому плані ніхто не працював, або ми помиляємось у своїх висновках і хтось із заможних львів’ян хотів би на такому полі якісь проекти зреалізувати. Напевно,  варто мерам обох міст зустрітися і таку пропозицію та й ряд інших обговорити на  відповідному рівні. Адже, на наше переконання, обидва міста мали б тісно співпрацювати.
     
     З Івано-Франківська  до Галича набагато ближче, але якоїсь активної взаємодії між обома містами теж не спостерігається. Обласний центр має звісно більші ресурси і активно розбудовується. Галич у сфері будівництва фактично зачахає. Через це  кількість населення у місті з кожним роком зменшується і фактично доведена до критичної межі (за теперішньої кількістю жителів Галич навіть не може вважатися містом, бо у ньому має бути не менше десяти тисяч людей). Навіть у багатьох не тільки містах, але і селищах населення дорівнює галицькому. За останні роки тут зведено дуже мало новобудов. 
     
     Було б добре до Галича залучити б якусь будівельну компанію з Івано-Франківська (або і не одну). Якщоб кожна з них збудувала у Галичі хоча б один об’єкт, через десятиліття ми побачили б зовсім інший Галич. Тут є багато місця для будівництва, щоб Галич із сільського містечка перетворився на привабливе європейське місто, у яке хотілось би приїхати і тут залишитись  чи, принаймні, щось подивитися. Звісно, у Галичі бракує робочих місць тому, насамперед, міська, районна і обласна влада мали б подбати про розвиток промислової інфраструктури хоча б  на невеликих підприємствах. Хоча в Галичі можуть, без проблем, мешкати й ті, хто працює в Франківську. Адже віддаль між містами складає всього 25 кілометрів.
     
     Івано-Франківськ окремі дослідники чи краєзнавці люблять називати Новим Галичем. Але і таке визначення не відповідає дійсності, бо обидва міста не  зважають на певну історичну наступність не вміють співпрацювати. Тим більше, що за генеральним планом розвитку обласного центру Прикарпаття він буде розвиватися в сторону Лисця та Тисмениці, але аж ніяк не у бік Галича. Так що перспективи і в цьому плані  невтішні. 
     
     Щоправда Галич має розвиватися як історико-релігійний  та туристичний центр. Певні кроки у цьому плані робляться, але їх замало. Незрозуміле і поверхневе ставлення до Галича керманичів  обласної і регіональної влади, призводить до того, що різнопланові галузі туризму у давній столиці нашого краю розвиваються досить повільно. Треба бути  справжнім  галичанином, щоб ситуацію   змінилася на краще. Однак і чималі гроші у цьому плані не завадять.
     
     Проте чому так сталося? Чому ні у Львові, ні у Івано-Франківську не відчувають якогось потужного внутрішнього тяжіння до Галича? Ми довго шукали  відповідь на це питання і прийшли до висновку, що її потрібно шукати у статистиці міграції населення, повоєнного періоду (1945- 1947 років) і дальше. Як твердять документи, на місця виселеного чи знищеного під час війни польського і жидівського населення  (адже відомо, що у Львові і довоєнному Станиславові мешкало дуже багато поляків і жидів), сюди заїхало багато переселенців зі сходу України та Росії. Вони і заселили опустілі будинки колишніх мешканців і таким чином створили значну міграційну  групу, яка вимірювалась не більше, не менше десятками тисячами чоловік. Це була номенклатура радянського зразка, яка базувалась на інтернаціональних засадах. Усе галицьке було їм чуже.
     
     Саме ці  заїжджі мешканці, котрі не мали галицького коріння і спричинилися до того, що тема Галичини і галичанства  на деякий час ніби відійшла на другий план. Їхні корені, пущені у галицький грунт дають певні плоди і у нинішньому часі. Але треба сказати, що це не вплинуло на назву території краю та її мешканців. За давньою традицією їх і далі називають відповідно Галичиною та галичанами. А вже хто є галичанином по духу нехай вирішує сам.

Іван ДРАБЧУК, співробітник Національного заповідника «Давній Галич»


 Опубліковано в номері №22 (2017) в рубриці «Офіційно»

Коментарі:

Коментарів поки що нема.Ім’я:
Коментар:

Скільки буде 10 + 4 =

* Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях.
Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти.
Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.Галицький чат
n
10:56:20 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:24 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:34 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
n
10:56:42 20-05-2014

Просимо дотримуватися етики і толерантності у своїх коментарях. Пам’ятайте, що ваші висловлювання можуть прочитати діти. Коментарі, які міститимуть нецензурну лексику або образливі слова, що стосуються тієї чи іншої особи, будуть видалятися.
сестра
17:05:10 20-05-2014

Звертаюся до всіх небайдужих = у Галицькій ЦРЛ народила дитину 16річна сирота з дитячого будинку! Потребує дитячих речей,харчування,памперсів!!! Допоможемо всі,хто чим може!!!
Гнатенко Іван
18:11:47 23-05-2014

До сестра напишіть, будь ласка, якісь координати, куди чи кому надавати гроші чи допомогу в іншій формі.
сестра
09:14:34 01-06-2014

До Гнатенко Дівчина знаходиться у Галицькій ЦРЛ,дитячому відділі,бо не має куди йти з дитиною!
сестра
09:17:11 01-06-2014

До Редактора!!!!! Народ інтересується на кого Ви працюєте????Чому доступ в чат зробили по реєстрації???Щоб народ не міг ВІЛЬНО! зайти і написати чи прочитати правду????
сестра
09:18:25 01-06-2014

Редактору! А може тому,що Ви як були при регіонах,так і сидите?????
Теслюк Володимир
21:14:50 01-06-2014

Шановна сестро, ніхто нікому ніколи не забороняв писати в чаті ПРАВДУ!!! І ніхто не обмежував вхід до чату... Ви самі вільно увійшли і пишете те, що маєте на думці... Реєстрацію запроваджено як і на інших сайтах для того, щоб можна було виявити непорядних дописувачів, які дозволяли собі писати тут образливі і нецензурні висловлювання. Щодо "регіонів", то я там ніколи не був, і працюю виключно для людей. Дякую.
Теслюк Володимир
21:17:14 01-06-2014

Доречі, Ви, сестро, теж могли б назвати своє справжнє ім'я... )))))) Чи Ви боїтеся?
сестра
13:38:55 02-06-2014

Та мені нема чого боятися..... Продажної влади???Це Ви при всіх владах співаєте їм честь і хвалу!!!!!
Теслюк Володимир
14:52:59 02-06-2014

Якщо Вам нема чого боятися, то підписуйтеся своїм іменем, яке Вам дали батьки...
Гнатенко Іван
18:21:03 02-07-2014

до сестра. невже так важко пройти хвилинну рпеєстрацію?? чи вже настільки низький рівень інтелекту, що важко написати e-mail і придумати простенький пароль???? яким же чином вам заважає вільно написати реєстрація??? ніхто ж не коректує ваші повідомлення!!!! Реєструйтеся і пишіть!!!!!
Гнатенко Іван
18:22:00 02-07-2014

до сестра. хоча можливо тут доречніше було б сказати відомою всім фразою: "якщо людина мертва, то це надовго, якщо дурна. то назавжди"!!!!!
Шмельова Марія Вадим
18:22:34 16-09-2014

Підкажіть будь ласка може кто здає квартиру в Галичі
петро
12:00:12 11-12-2014

КАЗКОВИЙ ГАЛЯЦ-ГРАД… Стольне місто на ріці Mов у чорта у руці. Пишно град ся розвиває І містян всіх розважає. Як прогнали ми орду Взяв наш Владко булаву. Мов до танцю він пішов І в палаци увійшов. Челядь громко промовляла І до танцю запрошала. Довгий крилами махав З писка слюні витирав. Всі бояри кричать: «Гуд!» Це наш славний Робін Гуд. Сотник Стримба не лапух Швидко Владка взяв в обух. Челядь тішиться гуде Все по нашому буде! Довгий крила вже сховав Слюні знову витирав. От князівство заживе Мов садочок розцвіте Новий князь добро несе Може буде добре вже. А князь Владко молодець Швидко дьоргав за уздець І не думав не гадав Владко воєвод придбав. Першим був князьок Назяр Той що їздив на позяр. Що палац си збудував Коли вогник поливав. І рука була тверда Била навіть мужика Матушку в дворі лупила Бо не рівно та ходила. Без Надії і Любві Кажуть не жили князі Владко теж не відставав І собі це все придбав. Надя глечики полоче І про всіх князьку стукоче А Любов немов в огні Це мабуть зловісні дні. Челядь тішиться, гуде До князька на чарку йде У палаци, як у двір Файний Владко брегадір. Війт місцевий теж мастак Ходить наче він батрак До Князька пороги б’є Грошики з казни кує. Час летить, шумить, гуде А князівство не цвіте Зароста все буряном Мов городець кабачком. Челядь тішиться, гуде Ще не час, усе буде. Довгий слюні повтирав І тепер вже промовчав. У князівстві знахар був Мірко звали, хто забув. Знав про все він і про всіх Хто здоровий, а хто псіх. Та в бояр на Мірка зуб Князь кричить: «Тобі каюк!» Стримба зібрання веде Знахар в суд і ось вам - фе. Що буде? Ніхто не знає Знахар ціхо ся сховав, Сотник й князь грушки щибає, Довгий знов ся заплював. Далі буде!Напишу!!! Я про всяку єрунду І про Галяцку княжну І про Стримбу орлика Про князівство й ослика.
Літописець галицький
10:08:56 22-12-2014

частина II Время знов прийшов писати Про князівство розказати. Про Старосту напишу І про всяку в світі бзду. Час пливе. Зима гряде! А життя гниле, гниле. Челядь тішиться, гуде, Ще не час, усе буде. Владко всівся у гнізді Мов кобила у вівсі. Стримба князя осідлав І на всіх він накладав. Та не тут прийшла біда З неба хмара насува. Славний град Станіславків Шле старостиних гонців. Челядь в раз заметушилась Щоб біда ця не случилась. В мить зібрали всю братву Не віддати булаву. Стримба зібрання зібрав Довгий крилами махав. І Лахоцький виступав: Похвалив і облизав, Владка так він шанував. Той Лахоцький - хитрий жук Лізе всюди як павук. Цей князьок бальона грав І народ свій обкрадав, Фіру не одну придбав Не одного обскакав. Слово мовив і князьок, Той, що міряв потічок, Вчив він трохи діточок Напивався як бичок. Крилось град його земля Це Федоря – ось імя. Обізвалась мамка Ріна Кажуть файна господиня: Ти староста не правий Вовка наш один такий. Спинку гарно він тримає Нашу челядь обіймає. Важність в нього своя є: Не чіпай ВОНО своє. Відстояли Владка всі Хоч князівство у біді. Всі городи в буряні, Але нам нужни свої Чемні, милії князі. Князь словами промовля Наче Гоголя слова. Віршем криє, покриває Челядь свою звеселяє. Владка тільки не сприйма Його рідная братва Та що пальці три тримає Й оселедці одягає. Брате наш, ти нас продав! Тільки трон ти обійняв, В душу ти нам так наклав Ти забув, хто тебе пхав?! Та ми браття всі такі Тільки нам зайти в князі Забуваєм хто ми. Ні?! Ось напевне нам каюк І загнемся наче крюк. При такому ґаздівстві Всі будемо у …..багні! Будем знов новин чекати І історію писати. А на цьому мабуть все!!! Далі буде! ХАЙ ЖИВЕ!!!
Літописець галицький
10:56:06 25-12-2014

Час глаголить знов прийшов Як процес в князівстві йшов. У палацах як було Про керовніцтво й бухло. Було так мов на балі Як у діда уві сні Матушки бухали За здоровя випивали. Князь хотів навксти лад Вскочив з трону і в палац. Там гучненько вже було, Мов базар усе гуло. Князь зайшов в четвертий ряд, Грюкав стукав все підряд. «Ви попались не шуміть. Це я князь в мить відчиніть. Стукай, грюкай і кричи Не дамо тобі ввійти. Тишком матушки кривлялись Та із князя насміхались. Ось керовніцтво князька Не вартує і нуля. Доведе він нас у мить Скоро не буде що пить. А Староста мудрий був Про невдаху не забув Про «здобутки» і опрос Каже Влодку досвідос. Челядь бистро ся зібрала До старости завітала «Хочем Влодка і усе! Це наш князь нехай буде». А Староста їм в отвіт: «Ви читали браття звіт?! При такому ґаздівстві Ви всі браття у …багні. «НИЖЧЕ ПЛІНТУС! Я кажу. Вірте браття не брешу. Краще в трон любий баран Ніж ваш князь і отаман. То ж чекайти ви письма Із містечка за Дніпра Дам вам мудрого орла Щоб ви вилізли з багна. Влодкові большой привіт Хай читає краще звіт. Розум хай пускає в хід І не лиже всім мов кіт. З цього байка виплива, Прочитавши сі слова. Не той князь що у сідлі Той, що розум в голові. Тож чекаймо вісточки для моєї кісточки От на цьому слові Бувайте здорові.
Пані Галичанка
20:27:13 25-12-2014

Автору цього "шедевру" не завадиило б трохи граматику повчити. А то це схоже на "творєніє" не дуже грамотного учня 5-го класу )))


E-mail:
Пароль:

Прізвище та ім’я:
E-mail:
Пароль:
Ще раз пароль:

УВАГА!
Після реєстрація на вашу електронну адресу прийде лист, в якому буде підтвердження реєстраниці.Статистика


Locations of visitors to this page

Український рейтинг TOP.TOPUA.NETНаша кнопка:Газета Галицьке слово м.Галич


 
Газета «Галицьке слово» © 2010 рiк. Всі права на авторські матеріали належать газеті «Галицьке слово».
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на газету «Галицьке слово», а при передруку
в інтернеті - з активним гіперпосиланням на galslovo.if.ua. Адреса для листування з редакцією: galslovo@ukr.net