Напади сотні «Гайдамаки» на селище Більшівці

Напади сотні «Гайдамаки» на селище Більшівці
Фото ілюстративне

Нещодавно в мережі Інтернет  на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху опублікували оцифровані документи стратинського архіву ОУН-УПА, які були знайдені на Рогатинщині у 2019 році.

Більшість матеріалів досить добре збереглася так, що їх не потрібно було реставрувати. Саме через це дослідники досить оперативно виставили їх для ширшого ознайомлення науковців-істориків та краєзнавців.

      Уважно переглянувши ці документи, я знайшов цікавий звіт сотенного сотні «Гайдамаки» Ясьміна, який зафіксував рейди і переміщення своєї сотні. У кількох місцях сотенний Володимир Верещинський (родом із с. Бокова на Тернопільщині), подав відомості про напади повстанців на селище Більшівці, яке у той час було районним центром. Сподіваюся, що ця інформація буде цікавою не тільки для жителів селища, але й для ширшого кола читачів, бо відображає відчайдушні напади повстанців на один із районних центрів Станиславівщини.

Цікаво, що для позначення раптового нападу на ворога повстанці використовували слово «скок» або «наскок». Я, як бачимо, вжив у заголовку слово «напад» (у множині, бо їх було кілька). Також текст звіту я трохи підправив до вимог сучасного правопису, але тогочасну лексику  старався залишити без змін.

"Дня 2 жовтня (1944 р. – І.Д.)  відділ «Гайдамаки» разом з іншими відділами зложив присягу в лісі коло с. Стратин Рогатинського району. Дня 10 жовтня відділ «Гайдамаків» зробив скок на районовий осередок Більшівці (у тексті Болшівці. – І.Д.). Внаслідок акції зліквідовано кілька енкаведистів і забрано певну кількість військового майна. Дня 23 жовтня відділ «Гайдамаки» вирушив у рейд за Дністер, при тому виконує другий наскок на Більшівці, де нищить пошту і без власних втрат  відходить в терен Долинського району. В тому терені відділ закватирував у Болехівських лісах і провадив вишкіл до 9 листопада.

Дня 10 листопада сотня звела бій з більшовиками коло с. Тростянець Долинського району. У висліді бою ворог втратив 88 вбитими і раненими. Повстанські втрати: 7 убиті, 4 – ранені. Після того бою відділ змінив місце постою і зупинився в лісі під с. Зборою. Далі відділ вирушив  у напрямку с. Довпотів ( у тексті – Долпотів. – І.Д.) і став на дводенний постій. Від Довпотова відділ переходить до с. Темерівці того ж району (насправді це с. Темирівці Галицького району. – І.Д.). В тому селі відділ мав перестрілку з більшовиками, після того переходить Дністер і спиняється в теперішньому Більшовецькому районі.

Після того рейду відділ розчленовано і дано короткий відпочинок. Дня 23 грудня одна чота сотні «Гайдамаки» під командою командира Ясьміна провела наскок на районний осередок Більшівці. Під час наскоку більшовики ставили сильний опір, але в кінці, під напором повстанців, втікли до костелу, залишивши 6 вбитими і 4  важко раненими. Відділ залишив Більшівці без жодних втрат, здобувши 5 машинок до шиття, 30 мундирів, машинку до писання, телефонічні апарати, 5 коней і багато іншого військового майна. Після цієї акції на Більшівці більшовики стягнули великі сили, арештували багато людей по селах і зігнали всіх до району. Розвідка відділу «Гайдамаки» точно встановила кількість ворожих сил в районі  і місце, де тримали арештованих.

Дня 31 грудня відділ «Гайдамаки» під командою командира Ясьміна провів знову наскок на Більшівці, де у запеклому бою звільнив всіх арештованих і призначених на вивіз. В тому бою більшовики мали 22 вбитими і кільканадцять поранених. Між раненими був і начальник НКВД, який помер у Станиславові. Повстанці власних втрат не мали жодних. Після цієї акції відділ розчленувався (розділився. – І.Д.) та мусів конспіративно пересидіти  облаву, яку більшовики провадили великими силами.

Дня 4 квітня 1945 року відділ «Гайдамаки» зробив знову акцію на районний центр Більшівці, де знищив усі районні установи і забрав амбулаторію. В тій акції ворог втратив 4 вбитими, а районного шефа сексотів зловлено живим. Дня 6 червня стрілець Грізний виконав атентат на сексота в Більшівцях, який зголосився зі зброєю до більшовиків. 

Хорунжий Ясьмін, вересень, 1945 року."

                                                                 

PS. Варто зазначити, що до 80-ї річниці створення Української повстанської армії Центр досліджень визвольного руху виклав в інтернеті тільки першу частину оцифрованих документів зі стратинського архіву повстанців. Тож, сподіваємося, продовження буде.

Опрацював Іван ДРАБЧУК