Панацея для веслувального спорту в Бурштині - необхідна

Панацея для веслувального спорту в Бурштині - необхідна

Фізичне здоров’я дітей – у батьківських руках. Тому корисно було б запропонувати малечі цікавий вибір спортивних секцій, щоб відірвати її від модних гаджетів, які забирають чималу частину їхнього часу. Адже наші діти – це здорове майбутнє нації, а спорт – це здоров’я. Цьому має сприяти як держава, так і місцева влада, яка повинна робити комфортним життя своїм мешканцям, робити його яскравішим. І не варто все списувати на війну, що, мовляв, немає коштів. Веслувальний спорт у Бурштині почав занепадати ще до війни. Життя продовжується, та що робити дітям, яких цей вид спорту приваблює? Завдяки енергійним тренерам Володимиру Маковію та Оксані Кришталевич веслування на байдарках ще живе, а що найосновніше, діти туди хочуть ходити. Їх це захоплює!

У цієї спортивної бази цікаве минуле, але сумне сьогодення. Спортивний зал, у якому старі тренажери, не всі байдарки в привабливому стані, а діти гребуть дерев’яними веслами. Є й новіший інвентар, але це одиниці. Що вже говорити про змагання, на які тренери не можуть повезти своїх вихованців через нестачу коштів.

Тренери Володимир Маковій та Оксана Кришталевич зі своїми вихованцями

Веслувальна секція у Бурштині підпорядковується Івано-Франківській дитячо-юнацькій спортивній школі, тоді як належного фінансування з її боку немає. А місцева влада Бурштина приєднати цю спортивну секцію до себе не спішить. Ось така прикра ситуація.

Про ці та інші наболілі питання порозмовляли з тренерами Бурштинської веслувальної секції.

- З якого року починається історія веслування на байдарках у Бурштині?

Володимир Маковій: Ця секція діє вже давно. Наша база побудована 1972 року. Тренером працюю із 1974-го.

Оксана Маковій: Я із 2004 року.

  • Чим цікавий цей вид спорту?

Володимир Маковій: Ми постійно з дітьми займаємося на воді, на свіжому повітрі як влітку, так і взимку. Оскільки Бурштинське водосховище не замерзає, це дає можливість цілий рік повноцінно тренуватися.

Наразі в нашій секції 30 дітей. Є різні групи. Всі починають з учбово-тренувальних (з 9-10 років). Далі першорозрядники, другий розряд і так до майстра спорту. От у вересні набиратимемо нову групу, тому щиро запрошуємо дітей до нас. Їм буде цікаво!

Оксана Маковій: Варто відзначити, що діти розвиваються всесторонньо, адже задіяні всі групи м’язів, бігають кроси, займаються у спортивному залі. Взимку часто відвідують Бурштинський спорткомплекс, а менші групи дітей займаються у ліцеї №3. Також відвідуємо басейн. Наразі він зачинений на ремонт, але дуже сподіваємося, що його незабаром для бурштинців відкриють.  

До нас час від часу приїжджає тренуватися збірна України з веслувального спорту. Востаннє це було перед Олімпіадою-2021. Та оскільки в Бурштині немає готелю, вони їдуть на інші бази. Зокрема у Добротвір. Раніше в нас часто тренувалася чемпіонка світу й олімпійська призерка Людмила Лузан, уродженка Івано-Франківська. Правда, тепер вона переїхала до Полтави.

  • Як з фінансуванням веслувальної секції?

Оксана Маковій: Дуже складно. Влада не дуже сприяє. Спорядження у нас старе. Давно нового нічого не закуповували. Єдине, три роки тому ми виграли проект «Місто своїми руками» і вдалося купили три нові байдарки й весла. Якщо говорити про ціни, то вартість однієї якісної байдарки – 118 тис. грн. Діти зацікавлені у змаганнях, в результатах, а ми не можемо часто їх возити – це дуже затратно. Потрібно замовити автобус, як для дітей, так і для перевезення байдарок, адже спортсменам важливо змагатися саме на своїй байдарці. Мали такий приклад, як наш вихованець змагався на чужій байдарці. Мав отримати медаль, та перед фінішем перекинувся.

Володимир Маковій: Ще хочеться згадати олімпійського чемпіона з веслувального спорту Юрія Чебана, який у період війни організував дітям з усієї України, які займаються веслуванням, поїздки за кордон, зокрема до олімпійського села Рачице в Чехії, де вони два місяці мали можливість займатися спортом і навіть брати участь у змаганнях. З нашої школи поїхали двоє учнів і приїхали додому з неймовірними враженнями.

  • Розкажіть, будь ласка, про здобутки.

Володимир Маковій: З останніх вагомих здобутків це виступи на чемпіонатах України Арсена Кришталевича та Івана Крижанівського – 4 і 5 місця. Є добрий результат і на вагоміших змаганнях: Роман Мазур став дев’ятим на чемпіонаті світу і шостим на чемпіонаті Європи.

  • Якого інвентаря не вистачає найбільше?

Оксана Маковій: Потрібно більше весел, адже ще дерев’яними діти гребуть, рятувальних жилетів, ну і звісно нових якісних байдарок. Також необхідно зробити ремонт у спортивному залі. Там прогнила підлога, немає опалення і старі тренажери, які давно варто замінити на нові. Проблем багато, але це не причина опускати руки й нічого не робити. Хочеться зрушити з місця цей застій. Спільними зусиллями – нашими, місцевої влади та меценатів ми б зробили привабливою веслувальну секцію для наших дітей. І це був би вагомий вклад у їх спортивний розвиток! Сподіваємося, що все зміниться на краще. До слова, 24 серпня до Дня Незалежності України міська влада організовує у Бурштині змагання. Тому запрошуємо!

Ось такий спортивний зал, де тренуються діти

 

Юлія Марцінів