Якісний насіннєвий матеріал – запорука хорошого врожаю

Якісний насіннєвий матеріал – запорука хорошого врожаю

Що посієш, те й пожнеш, - каже народна мудрість, адже насіння несе у собі біологічні та господарські властивості.

50-60%  урожаю залежить від якості насіннєвого матеріалу, решта – технологія вирощування, грунтово-кліматичні умови та інше. Насіння повинно належати до високоврожайного сорту, бути доброякісним, тобто: крупним, чистим, не мати збудників хвороб та домішок, з високою схожістю та енергією проростання. Ці основні показники якості насіння регламентуються державними стандартами. Якщо насіння відповідає вимогам стандарту, то його називають кондиційним, не відповідає – некондиційним, його висівати забороняється.

Сівба кондиційним, високоякісним насінням з урахуванням зональних ґрунтово-кліматичних умов — запорука високих врожаїв. Якісний насіннєвий матеріал дає змогу без додаткових енергозатрат (добрива, пестициди) забезпечити належний ріст рослин (вегетацію), і на цій основі підвищити урожайність культури і якість одержуваної продукції, поліпшити екологічний стан поля.

Основними важливими якісними показниками насіння є:

  • Репродуктивність сорту. Чим вища репродукція сорту, тим краще насіння. Не варто висівати насіннєвий матеріал нижче третьої репродукції, адже з роками втрачаються сортові особливості, зокрема, сортова чистота.
  • Маса 1000 насінин. Чим більша маса 1000 насінин, тим кращі схожість та енергія проростання. Рослини мають добре розвинений листовий апарат, мають підвищений імунітет, що у собі включає стійкість до хвороб, кореневих гнилей. Такі посіви мають більший коефіцієнт кущення, більше продуктивних пагонів, більше запасають цукрів та краще перезимовують.
  • Схожість насіння та енергія проростання. Від цих показників залежить посівна якість, густота посіву, дружність сходів, рівномірність розподілу на полі стеблостою.
  • Чистота. Для максимальної віддачі по урожайності певного сорту необхідно мати високу сортову чистоту — не менш як 95%. Насіння не повинно містити у собі домішки важковідокремлюваних культурних рослин, смітну (насіння бур’янів) та інші.
  • Калібрування — це підвищення вирівняності насіння. Сівба однаковим за розміром насінням забезпечує максимально точну норму висіву.
  • Відсутність зараження внутрішньою інфекцією (сажка, фузаріоз).
  • Відсутність зараження шкідниками.

 

Маса тисячі насінин, схожість, енергія проростання, а для соняшника і кукурудзи – фракція, є найважливішими показниками якості насіння. Найкраще перед висівом перевіряти насіння в надійній лабораторії, щоб бути впевненими у тому, що сієте насіння з тими кондиціями, які потрібні. Для хорошого майбутнього врожаю важливими є визначення схожості та енергії проростання, маси 1000 насінин, чистоти, зараженості хворобами та заселеності насіння шкідниками. Дані послуги доступні в ДУ «Івано-Франківська обласна фітосанітарна лабораторія» за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Горбачевського,11.

 

Іван СИНЮК,

державний фітосанітарний інспектор

Оксана КОСТИШИН,

завідувач відділу визначення посівних якостей насіння

та товарних якостей садивного матеріалу