Бережімо природу рідного краю

Бережімо природу рідного краю

     Бережімо природу рідного краю7 липня другий раз у нашій державі працівники природно-заповідних установ відзначають своє професійне свято. Указ Президента України про встановлення Дня працівників природно-заповідної справи – ще одне свідчення того, що держава проводить послідовну політику в питаннях охорони навколишнього природного середовища і вона стає загальнонаціональним пріоритетом.
     Природно-заповідній установі – Галицькому національному природному парку – в серпні виповниться 7 років. Тут охороняється:
     - 26 рідкісних і зникаючих природних середовищ, які потребують запровадження спеціальних заходів щодо їх збереження згідно Резолюції Постійного комітету Бернської конвенції; це – грабово-дубові та букові ліси, лучно-степові ділянки, річкові екотопи, джерела, печери;
     - згідно вимог Рамсарської конвенції (два водно-болотні угіддя міжнародного значення, головним чином, як середовища існування мігруючих та зимуючих водоплавних птахів) Бурштинське водосховище і ріка Дністер;
     - 36 рослинних угруповань занесено до Зеленої книги України: 7 лісових, 11 степових і 18 водно-болотних; 11 рідкісних видів грибів; 62 види судинних рослин.
     Проводимо інвентаризацію об’єктів неживої природи (печер, гротів, скель, озер, джерел, карстових лійок і колодязів), геологічні та гідрологічні дослідження, метеорологічний моніторинг. Розробляються рекомендації щодо збереження природних комплексів та об’єктів і чисельності рідкісних видів біоти та рослинних угруповань.
     Здійснюється моніторинг стану популяцій рідкісних видів тварин, грибів, рослин та рослинних угруповань на 48 постійних пробних площах. Ведуться обліки тварин, спостереження за станом їхніх популяцій на 4 зоологічних маршрутах. За результатами інвентаризації флори та мікобіоти на території Парку виявлено 860 видів судинних рослин та 310 видів грибів. Зареєстровано 158 асоціацій лісових, лучних, водно-болотних і степових рослинних угруповань.
     У Парку мешкає 380 хребетних тварин та 475 видів комах, 85 видів яких занесено до Червоної книги України. Із 70 об’єктів природно-заповідного фонду України Галицький національний природний парк посідає третє місце за кількістю червонокнижних видів хребетних тварин і шосте – за кількістю червонокнижних видів рослин.
     У Парку діє еколого-освітній центр, який у цьому році відвідало уже понад 1,5 тисячі екскурсантів. Відвідувачі Парку знайомляться з Музеєм природи, відпочивають на трьох туристичних маршрутах, чотирьох еколого-пізнавальних стежках.
     У центрі реабілітації диких тварин недавно за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» та Асоціації економічного розвитку Івано-Франківщини спільно з екологічною громадською організацією «ЕГО-Галич» споруджено новий вольєр площею 116 квадратних метрів, де утримуються тварини, які потребують допомоги. Екскурсанти, а це, зазвичай, шкільна і студентська молодь, з цікавістю дізнаються про життя тварин у дикій природі.
     Злагоджену природоохоронну, науково-дослідну, еколого-просвітню роботу Галицького національного природного парку забезпечують 128 працівників, які трудяться у чотирьох лісництвах та апараті управління. Майже половина працівників має повну вищу та базову вищу освіту. Троє наших співробітників наукового відділу – кандидати наук, двоє навчаються в аспірантурі.
     Значний досвід роботи мають головний лісничий Парку Василь Хованець, начальник відділу лісового господарства Петро Витвицький. Добре працюють інспектори з охорони природно-заповідного фонду Михайло Дмитрик, Володимир Футерко, Михайло Остафій, Василь Яремич, орнітолог Андрій Гембарський, начальник дільниці рекреації та туризму Ігор Мислюк.
     У співдружності з колегами багатьох наукових установ України, Росії, Туркменії працює науковий відділ Парку, який очолює Володимир Бучко. Науковці виявляють нові для регіону і досліджують типові види рослин і тварин, розробляють рекомендації щодо поліпшення екологічної ситуації. За вагомий особистий внесок у розвиток заповідної справи Володимир Володимирович у минулому році нагороджений Почесною грамотою Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
     Сердечно вітаю весь колектив Парку із професійним святом – Днем працівників природно-заповідної справи. Бажаю Вам, природоохоронці, міцного здоров’я і благополуччя, нових здобутків у благородній справі охорони довкілля, збереження неповторної краси української природи для нині сущих та прийдешніх поколінь.
     
     

Борис Терешкун, директор Галицького національного природного парку