Борщівник Сосновського

Борщівник Сосновського

     Борщівник СосновськогоВпродовж останніх 10-ти років в Галицькому районі все більшого поширення і розповсюдження дістала небезпечна і небажана рослина-бур’ян Борщівник Сосновського (Негасіеum sosnowskyi Маnden). Як нову цінну кормову і силосну культуру її було завезено в область на початку 80-х років ХХ ст. Проте з часом вона як культура не набула поширення, а ще й проявила себе як дуже небезпечний бур’ян і викликає тривогу у людей, які отримали опіки.
     Основними місцями проростання Борщівника Сосновського є береги потічків, річок, узбіччя доріг, каналів, деградовані луки і пасовища, необроблені сільськогосподарські землі.
     Борщівник Сосновського – багаторічна трав’яниста рослина родини зонтичних. Стебло високе, порожнисте, 101-250 см висоти, товщина стебла – до 10 сантиметрів. Листки великі, перисторозсічені. Квітки рожеві або зеленкувато-жовті, зібрані в зонтик. Плід – двосім’янка.
     Борщівник містить ефірну і жирну олії (найбільше в плодах), а черешки листків, молоді пагони і корені – цукри. На одному полі може рости 7-8 років.
     Особливістю є те, що зелена маса борщівника містить фурокумарин, що спричиняє опіки, викликає дерматити, особливо при попаданні на місце опіку сонячних променів. Тому навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків. Через 1-2 дні пошкоджена поверхня тіла досягає декількох сантиметрів, важко гоїться, загострює появу інших шкірних захворювань. Тому без рукавиць і незахищеного тіла до нього підходити не можна.
     Оскільки Борщівник Сосновського є небезпечним видом, то необхідно систематично проводити заходи щодо перешкоджання його поширення: випасання тваринами (молоді листки поїдають коні, вівці та корови), систематичне підкошування, підрізання кореневої системи, обробіток грунту і викопування з глибини 8-12 сантиметрів, що забезпечує практично повне знищення рослини.
     Ефективним засобом є хімічний, який застосовують весною (на початку вегетаційного періоду у фазі розетки). Проти Борщівника Сосновського рекомендується Банвел – 0,8, Раундап-6 л/га, Пріма – 0,6л/га та інші препарати (як окремо, так і в сумішах), які можна придбати у спеціалізованих магазинах.
     При висоті Борщівника Сосновського до 50 см слід використовувати суміш 4л чистополу + 100 г осотину + 250 мл хлібодару.
     При хімобробках треба суворо дотримуватись регламентів і санітарних правил.
     УВАГА! Землевласники і землекористувачі! Заходи щодо боротьби з бур’янами, в тому числі Борщівником Сосновського, підпадають під адміністративну відповідальність за ст. 52 Кодексу України “Про адміністративні правопорушення”.

Ганна Ткачівська, начальник державної інспекції захисту рослин Галицького району Оксана Шевчук, провідний спеціаліст