Цьогоріч зміни відбуваються не лише у ЗНО, а й при вступі до вишів

     Aбітурієнти склали останній екзамен зовнішнього незалежного оцінювання. Хоча своїх результатів з усіх предметів вони ще не знають, проте кожен сподівається, що сума балів дозволить стати студентом. Щоправда, цьогоріч зміни відбуваються не лише у ЗНО, а й при вступі до вишів: 26 березня профільне міністерство внесло чимало поправок. Більшості з них абітурієнти та викладачі раді, інформує Івано-Франківський “Оглядач”.
     При вступі до вищого навчального закладу будуть враховуватись бали не менше трьох сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). При цьому вищому навчальному закладу надано право приймати документи абітурієнтів із сертифікатом, кількість балів якого з непрофільних предметів нижче 124, за умови, якщо кількість балів з профільних становить не нижче 170 з кожного предмету. При цьому сертифікат Українського центру оцінювання якості освіти може бути виданий не лише у 2010 році,а й у 2008 або у 2009 (хоча абітурієнт не позбавляється права проходити ЗНО щорічно).
     Та на цьому зміни не закінчуються. На відміну від попередніх років, цьогоріч враховуватиметься і шкільна успішність – середній бал атестата. Тож не дивно, що кількість медалістів по Україні зросла. За даними суспільної організації «Опора», у 2010 році Україна школи випустили 10885 медалістів, а в 2009 році їх було всього 7040. В Івано-Франківському обласному управлінні освіти кажуть, що в нашому місті ситуація кардинально змінилася: цьогоріч медалістів менше, ніж минулого.
     Тепер не можна одночасно вступати до сотні закладів на десятки спеціальностей: вступник має право подати заяву не більше, ніж до п’яти вищих навчальних закладів України, та не більше, ніж на три напрями підготовки (спеціальності).
     Чимало змін і щодо пільговиків. Минулорічна ситуація, коли один «пільговик» міг бути зарахованим відразу у кілька ВНЗ, під час вступної кампанії 2010 року не повториться. Відтепер особи, що мають право на позаконкурсний вступ, повинні відразу подавати у приймальну комісію оригінали документів.
     «Пільговики мають необмежену можливість вступати до будь-якого вищого навчального закладу, як і торік. Але коли абітурієнт пред’являє документ, що підтверджує право на пільгу, він має подати оригінали атестата та сертифіката УЦОЯО, – повідомив Іван Вакарчук. – Таким чином можна уникнути ситуації, коли особи, які мають пільги, подавали документи в десятки вишів».
     Обмежена і кількість пільговиків на одному факультеті. Таким змінам неабияк раді інші вступники, адже у 2009 році студентами деяких найпрестижніших спеціальностей були винятково пільговики. До прикладу, у Національному медичному університеті на стоматологічному факультеті на державну форму навчання прийнято 5 людей, які перебувають поза конкурсом. І це при тому, що рівно стільки ж було держзамовлень. Більше того, оскільки своє право на вступ підтвердили вісім пільговиків (подали оригінали документів), то для трьох у Міністерстві освіти просили виділити додаткові місця. Тепер така ситуація не повториться. У приймальній комісії медичного університету кажуть, пільговиків буде не більше, ніж 25% від кількості всіх студентів. До речі, позбавлено пільгових прав переможців малої Академії наук України.
     Крім того, згідно з новими умовами прийому до вишу, змінено строки приймання заяв і документів, конкурсного відбору й зарахування на навчання.
     Так, з 15 липня до 22 липня буде проходити прийом документів від абітурієнтів у вищі навчальні заклади, а вже 31 липня українські виші зобов’язані опублікувати рейтингові списки абітурієнтів.

інформує Івано-Франківський “Оглядач”