Еколого-пізнавальна стежка «По урочищі «Чертіж» у с.Височанка

Еколого-пізнавальна стежка «По урочищі «Чертіж» у с.Височанка

     Еколого-пізнавальна стежка прокладена через букові, дубові, березові, кленові, ялицеві насадження. Протяжність маршруту – 2км. Час проходження –одна година.
     Найбільш цінним і красивим є наш край своєю природою. Село потопає навесні у зелені трав і дерев, влітку кличе до себе запахом липи і солодкої малини, а  восени чарівна осінь позолотила все навкруги і шелестом листя під ногами манить усіх.
     Проміння сонця ллється поміж гілки дерев, вітер танцює у лісі, кружляючи під чарівну мелодію осіннього вальсу, листочки вкрили ковдрою землю. Ступаєш по землі, листя шелестить, ніби щось хоче розказати, а ти ідеш, ніби пливеш, як хмаринки на небі, милуєшся Божою красою, величчю і могутністю. Думаєш: і де взяв цей художник стільки фарб яскравих жовтих для лісу, як і коли встиг помалювати всі листочки у такий золотий колір, яка Божа мудрість і краса! І як повернув бабине літо!
     Люблять свій рідний край і маленькі, і дорослі. Вчать любити і берегти природу своїх вихованців вчителі Височанської ЗОШ І-ІІст. Л.Галайкевич, М.Касько, а нещодавно школярі пройшли екологічною стежкою по урочищі «Чертіж» з класними керівниками Г.Збанською та Н.Федорів, а очолив пізнавальну екскурсію інспектор з охорони ЗПФ Галицького НПП  Василь Месеренко.
     У лісовому масиві стежку позначено біло-червоними смужками на деревах.
     Пізнавальна стежка розпочинається на узліссі між садибою В.Пицко і річкою Луквиця. Тут можна сісти на лавочку і ознайомитись зі схемою прокладеного маршруту, правилами поведінки в лісі.
     Урочище «Чертіж» має значну природоохоронну цінність, бо полюбили цю місцевість плямисті ящірки «Саламандра», які тут розмножуються і проживають довгі роки.
     Шукаємо відповідь на походження назви урочища у старожилів села, в любителів природи і дізнаємось, що назвали як «запутане креслення», бо багато дерев переплелися, заростала місцина чагарниками, «почеркано», пописано поле деревами, кущами.
     На узліссі урочища височать дерева бука лісового висотою від 20 до 40 м і пишні крони немов запрошують добрих людей до лісу, в гості.
     Прямуючи лісовою стежкою поміж середньовікових буків, милуємось їхньою могутністю і красою.
     Екскурсійна зупинка біля джерел, з яких дзюркоче чиста прозора вода, утворюючи струмочки, які поповнюють водою русло річки Луквиця. У весняний і осінньо-зимовий періоди тут можна побачити незліченну кількість саламандр, які емігрують майже по всій території урочища «Чертіж».
      Під час екскурсійної зупинки ознайомилися з молодою буково-березовою посадкою, яром, з насадженнями дуба звичайного, ліщини, граба, дуба американського, одинокими соснами.
      Відпочили, згадали побачене і почуте, роздумували про велич природи та над завданням кожного щодо її збереження. Дізналися багато цікавого  про ліс і його багатство, ознайомилися із джерелами та кущиками, тваринним і рослинним світом, доторкнулися серцем до Божої краси і величі. Подолали весь маршрут, багато ще праці попереду: і джерела почистити, і лавочки нові зробити, і пильнувати за порядком у лісі, записати і вивчити незвідане і нове. Та добрий є початок гарної і корисної справи, бо любити і берегти природу – обов’язок кожного, а ще вирішили започаткувати добру традицію. Кожен учень на згадку про свій день народження посадить дерево.
     Хай світ стане кращим і хай це починається з кожного з нас!
     Дбаймо про красу рідного краю та чистоту довкілля. Збережімо чудову природу для наших нащадків.

Ольга Савчук, директор Височанської ЗОШ І-ІІст.