Економія чи екологія? Без пріоритетів

Економія чи екологія? Без пріоритетів

     БуТЕСУкраїнські електростанції модернізують і переводять на технологію спалювання вугілля. Цей твердий вид палива в нинішніх умовах економічно вигідніший, ніж газ і мазут, стверджують фахівці. Бурштинська ТЕС – не виняток, бо завдяки такій економії тут вдається щороку за власний кошт здійснювати ремонти та різними способами вдосконалювати виробництво.

     Буршинська ТЕС діє уже 45 років. З 2002 року станція працює у так званому Бурштинському енергоострові, який під’єднаний до електромереж країн Європейського Союзу і дозволяє експортувати українську електроенергію за кордон. Сьогодні Бурштинська ТЕС - основний постачальник електроенергії для Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей. Ціни підвищили, тому й працювати тепер вигідніше, зізнаються її керівники. «Цього не було вже кілька років, – каже начальник виробничо-технічного відділу Бурштинської ТЕС Ярослав Сторожук, – ціни на паливо зростали з кожним місяцем, навіть не роком, доводилось працювати на збитки, а тепер за травень ми вже маємо прибутки, що дуже позитивно для нашої економічної діяльності».
          Триматися на плаву допомагає і застосування технології спалювання вугілля, котра, як мовилось, дозволяє неабияк економити. Газ і мазут тут використовують лише як резервне паливо - для зупинки енергоблоків і пускових режимів. «У червні 2011 року ми затратили більше 255 тисяч тонн умовного палива, і якщо переведемо його в натуральне, то відразу ж побачимо: на газі ми будемо мати удвічі більше затрат, на мазуті – майже втричі», – підраховує Ярослав Сторожук.
          На жаль, так званий перехід на вугілля має не лише плюси у роботі. Це економія, але водночас – викиди в атмосферу і шкідливий вплив на довкілля. Бурштинську ТЕС називають найпотужнішим забруднювачем Прикарпаття, хоч тут намагаються зарадити нищенню природного середовища – ретельно стежать за якістю доставленого виду палива. Начальник зміни Бурштинської ТЕС Андрій Николайко розповідає, що на станції постійно працюють 7-8 блоків, які спалюють до 10-12 тонн вугілля на добу. Є спеціальна служба, яка бере на пробу вугілля з кожного вагону, аналізує його, а крім того, на конвеєрах встановлені спеціальні ваги. Якщо паливо не годиться за якістю, його повертають.
          Поліпшити екологічну ситуацію, вважають працівники ТЕС, допомагають щорічні ремонти і реконструкція обладнання. Нещодавно тут замінили електрофільтри, завдяки чому на 70% зменшили викиди в атмосферу. Крім того, подача пилу в пильники відбувається тепер під розрідженням, що зменшує забруднення приміщень. Незабаром на станції побудують енергоблок потужністю 660 МВт з новими електрофільтрами та сіркоочисткою. Таке нововведення, переконують фахівці, значно поліпшить екологічну ситуацію на Івано-Франківщині.

Мар’яна Рудак