Екзотичний новосел «прописався» в Галицькому НПП

Екзотичний новосел «прописався» в Галицькому НПП

     Екзотичний новосел «прописався» в Галицькому НППЧотири роки тому у колонії білих чапель, що гніздяться на риборозплідних ставках ВАТ «Більшівці-риба» біля с. Медуха, науковці Галицького національного природного парку виявили велике гніздо птаха, але важко було визначити, якому виду воно належить. Раніше такі птахи тут не гніздилися. І лише тепер, після консультацій з орнітологами і появою тут такого ж гнізда з трьома пташенятами, встановлено, що це надзвичайно рідкісний птах – косар (Platalea leucorodia Linnaeus) або колпиця (стара назва цього птаха) з родини ібісові, ряду лелекоподібні.
     Косарі подібні до білих чапель і лелек. Це перелітні птахи, які прилітають до нас у квітні. Пташенята з’являються у травні-червні, піднімаються на крила у липні. Відлітають наприкінці вересня.
     Косарі – симпатичні і граціозні птахи, довжина тіла 80-90 см, розмах крил 1,15-1,4 метра, вага до 2 кг. У шлюбному вбранні білі, на горлі – жовтогаряча гола шкіра, на волі – вохриста пляма. На голові у них – гривка-«оселедець», а дзьоб чорний з жовтою верхівкою і не такий гострий, як у їх близьких родичів, а розширений. Харчуються ці птахи комахами, рачками та іншими дрібними організмами, яких дістають з води, «фільтруючи»  своїм дзьобом-лопаточкою.
     Ареал цих птахів, яких в Україні налічується всього 200-250 пар, останнім часом почав поширюватися з півдня країни. Відрадно, що вперше на заході гніздування однієї пари косарів було зареєстровано саме у нашому природному парку. Міграцію цих птахів із гирла Дунаю, Дніпра і Дністра орнітологи пояснюють, по-перше, глобальним потеплінням.  По-друге, зарегулювання річок, забір води для зрошування, викошування та випалювання очерету, знищення заплавних лук, посилення фактору неспокою примушує їх шукати нових місць гніздування. Приємно зазначити, що керівництво ВАТ «Більшівці-риба» (в особі директора Януша Володимира Миколайовича) взяло «шефство» над цими божими створіннями і допомагає працівникам парку у їх охороні.
     Косарі занесені до Червоної книги України. Природоохоронний статус виду – вразливий. Вони знаходяться під охороною  CITES (Додаток ІІ), Рамсарської, Бернської, Боннської конвенцій та  AEWA. До останнього часу охоронялися тільки у Дунайському біосферному та Кримському природному заповідниках.
     У Галицькому національному природному парку ці птахи поповнили список  хребетних видів «червонокнижних» тварин, який вже становить 78 видів  із 245 хребетних видів тварин Червоної книги України.
     Фото Василя Маланюка: дорослий косар (Platalea leucorodia Linnaeus) та його пташенята.

Володимир Бучко, начальник науко-вого відділу Галицького НПП