Кожна людина, що має право на субсидію, повинна знати, як її отримати

     Громадяни, які користуються житлово-комунальними послугами, які надає КП “Житловик”, можуть подавати заяви в цьму місяці. Громадянам, що вже мають призначену субсидію на даний час, буде здійснений перерахунок автоматично без звернення.
     Громадяни, які користуються скрапленим газом та твердим паливом, можуть негайно відсилати заповнені документи встановленого зразку і їм буде призначена субсидія виплачена коштами один раз в рік (перерахована на особові рахунки).
     Шановні громадяни! Якщо Ви користуєтесь природнім газом та електроенергією, хочемо наголосити, щоб Ви не спішили висилати листи, які Вам були надіслані, бо субсидії на природній газ та електроенергію діють під час паливного сезону (тобто з 15 жовтня по 15 квітня).
     Хочемо наголосити, що громадяни, які отримують пільги на ЖКП, тверде паливо, будуть продовжувати їх отримувати, але субсидія буде зменшена на розмір пільг.
     Громадяни, у яких є заборгованість за комунальні послуги, також мають право на субсидію. Тобто така заборгованість не є перешкодою для отримання субсидії.

     Фактично сьогодні вже по всій країні ведеться активна робота з оформлення субсидій для населення. Нагадуємо, що цього року субсидію на житлово-комунальні послуги може отримати майже кожен, хто звернеться у місцеві органи соціального захисту із заявою, надасть декларацію про свої доходи, які надаватимуть йому право на субсидію. Громадянам, які мають інші доходи, крім пенсій і соціальної допомоги, необхідно додати довідки про доходи.
     Якщо витрати на оплату житлово-комунальних послуг в межах встановлених норм перевищать 15% сімейного доходу, різниця буде компенсована державною субсидією. Для сімей, які складаються лише з непрацездатних та пенсіонерів, обов’язкова плата становитиме 10%.
     Таким чином, незважаючи на те, що з 1 серпня минуло лише два тижні роботи за новим спрощеним порядком надання житлових субсидій, населення отримало необхідну інформацію. До кожної родини, в якій проживають пенсіонери, вже надійшли пакети документів для оформлення такими родинами субсидій за спрощеним порядком, який надає можливість безкоштовно надіслати документи поштою, без відвідування управлінь соціального захисту.
     Для подальшого інформування населення щодо оформлення субсидій надаємо можливість ознайомитись з відповідями спеціалістів Міністерства праці та соціальної політики України на деякі найбільш актуальні та найчастіші питання, які надходять на урядову “гарячу лінію” – 0800507309.
     Чи може людина жити у трикімнатній квартирі і отримувати субсидію тому, що зарплата у неї невелика?
     Звичайно, кожна людина може отримувати субсидію у межах визначених норм користування житловою площею, які становлять 21 м2 на кожну особу і додатково 10,5 м2 на сім’ю, та встановлених нормативів користування комунальними послугами. Якщо це одиноко проживаюча особа, то така норма – 31,5м2. Якщо це однокімнатна квартира – субсидія надається на всю житлову площу.
     Коли нарахування в межах норм перевищують 15 або 10% від доходів, людина може отримувати субсидію на нормативну площу (для однієї особи це 31,5м2), а надлишкову житлову площу їй доведеться оплачувати самостійно. Однак, якщо громадянин не в змозі сплачувати повністю за надлишки житлової площі свого помешкання, або якщо він опинився у скрутних життєвих обставинах, можна звернутися до спеціальної комісії, яка створена у кожному районі, місті органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади із заявою про призначення, як виняток, субсидії. Такою комісією за результатами обстеження сім’ї може бути прийняте рішення про призначення субсидії й на всю житлову площу.
     Хто із членів сім’ї має заповнювати заяву на субсидію?
     Субсидія призначається власнику (співвласнику) житла, наймачу житла у громадському державному житловому фонді, члену житлового кооперативу, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. Саме цією особою має заповнюватися заява на призначення субсидії. У тій спрощеній формі заяв, які вже надіслані пенсіонерам, чітко написано, що заповнюється заява особою, на яку відкрито особовий рахунок по оплаті житлово-комунальних послуг.
     Що робити пенсіонерам, до яких не надійдуть всі необхідні документи, та якщо надіслані у конверті бланки будуть зіпсовані? Де їх ще брати?
     Якщо з якихось причин документи не дійдуть до потенційних отримувачів субсидій, або будуть зіпсовані, необхідно звернутися до управлінь праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (у сільській місцевості – до уповноважених сільських або селищних рад), де можна заповнити заяву та декларацію, а також отримати необхідну консультацію.
     Субсидія надається за місцем проживання, але документи потребуть за місцем реєстрації. Тобто є такі розбіжності, як їх можна подолати?
     Розбіжностей немає, тому що субсидія надається за місцем реєстрації громадянина, з урахуванням всіх зареєстрованих у даному житловому приміщенні осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги. Призначається субсидія тій особі, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті за ЖКП. Тобто субсидії призначаються громадянам за зареєстрованим місцем їх проживання.
     Хто взагалі може не турбуватися щодо отримання субсидій?
     Кожен громадянин сам може зробити попередній розрахунок, чи може він розраховувати на субсидію, чи ні. Розрахунок не складний: береться дохід всіх членів сім’ї, зареєстрованих на даній житловій площі, за попередні шість місяців, ділиться на 6 – так обраховується середньомісячний дохід. Далі треба взяти відповідний відсоток цього доходу – 10% (для сімей, які складаються лише із непрацездатних) чи 15% (для всіх інших сімей) і порівняти з місячною платою за ЖКП в межах норм. Якщо плата за ЖКП є вищою за визначений відсоток (10% або 15%) сімейних доходів, то сім’я має право на субсидію, якщо не перевищує його – то необхідно дочекатися опалювального періоду, коли збільшуються комунальні платежі і знову зробити розрахунок.
     Що ж до того, хто не має права на субсидію, то тут важливий майновий стан громадян, а саме: наявність у володінні більше одного автомобіля, додаткових житлових приміщень. Також субсидія не призначається тим, хто протягом року придбав нове житло або здає власне житло в оренду.
     В якому разі на отримання субсидій не може вплинути наявність автомобіля, дачі?
     Якщо людина має дачний будиночок у садовому товаристві, то це не впливає на право отримувати субсидію, оскільки такі приміщення не є житловими. Але ті дачні будинки у селі, що зареєстровані у БТІ як житлові приміщення, враховуються при визначенні права на субсидію. При цьому підраховується й площа цих приміщень. Наприклад, сім’я із 5 осіб проживає у невеличкій квартирі у місті площею 40 м2 і має у селі невеликий будинок площею 50 м2. Норма користування житловою площею для такої сім’ї становить 115,5 м2. Загальна площа квартири та сільського будинку не перевищує цю норму. Така сім’я може розраховувати на субсидію на загальних підставах. Якщо ж загальна площа кількох житлових приміщень, якими користується сім’я, перевищує норму користування житловою площею для цієї сім’ї, субсидія не буде призначена. За таких обставин можна звернутися із заявою до комісії при органах місцевої влади, яка після обстеження має зробити свій остаточний висновок щодо призначення субсидії.
     Чи мають право на житлові субсидії сім’ї, в яких є земельна ділянка площею понад 6 га, та члени особистих селянських господарств?
     Такі сім’ї не обмежуються в своїх правах на субсидії. Головна особливість тут полягає у визначенні їх доходів. Члени особистих селянських господарств є особами, які забезпечують себе роботою самостійно і належать до зайнятого населення за умови, що робота в цьому господарстві для них є основною. Облік особистих селянських господарств здійснюють сільські, селищні, міські ради за місцем розташування земельної ділянки. Саме ці органи мають надавати довідку про належність громадян до членів особистого селянського господарства. За наявності такої довідки членам особистого селянського господарства субсидія призначається на загальних підставах. При цьому дохід таких громадян обчислюється як дохід від земельної ділянки особистого селянського господарства за нормативами, які затверджуються місцевими органами виконавчої влади на календарний рік. І ще дуже важлива особливість порядку призначення субсидій. До членів сім’ї, доходи яких враховуються при призначенні субсидії, належать особи, зареєстровані у відповідному житловому приміщенні.
     Хто має повідомити громадянина про отримання субсидії, або автоматично ці дані будуть передані у житлову контору?
     Громадянин, який заявив про своє право на субсидію, отримає повідомлення про те, чи нарахована йому субсидія на житлово-комунальні послуги, чи ні. У повідомленні буде зазначено, на який термін надається субсидія, її розмір, а також розмір обов’язкової плати за кожну послугу. Крім того, кожного місяця до організацій-надавачів послуг надаються списки громадян, яким нараховані субсидії, розміри субсидій та обов’язкової плати.
     Чи є винятки, коли призначення субсидій може відбуватися на розсуд місцевих органів влади?
     При всіх місцевих органах влади створені спеціальні комісії, які займаються питаннями субсидій і розглядають різні ситуації. Їм надано право у деяких випадках призначати субсидії як виняток, з урахуванням конкретних обставин, що склалися в сім’ї.
     Чи може розраховувати на субсидію людина, яка не має роботи та перебуває на обліку у Центрі зайнятості? У якому разі безробітний, що перебуває на обліку в Центрі зайнятості, може отримувати субсидію?
     Субсидія не призначається в разі, якщо серед зареєстрованих у житловому приміщенні осіб є працездатна особа, яка не працює і не навчається, при цьому не шукає роботу через службу зайнятості протягом 3-х місяців, що передують місяцю звернення за субсидією. Але безробітним, які стоять на обліку у службі зайнятості, субсидія призначається на загальних умовах, для цього надається довідка з центру зайнятості про розмір допомоги по безробіттю за останні 6 місяців.
     Хто отримує державну підтримку з оплати житлово-комунальних послуг крім учасників Програми субсидій?
     В Україні правом на пільги з оплати житлово-комунальних послуг користується близько 7,2 млн. громадян. Найбільша категорія пільговиків – діти війни (понад 4 млн. громадян), які мають право на 25% знижку плати за комунальні послуги. Майже 2,3 млн. ветеранів війни мають право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг 75%, 100% або 50% знижка плати залежно від категорії: за особливі заслуги і інваліди війни (100%), учасники бойових дій (75%), учасники війни і члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни (50%). Право на відповідні пільги також мають: постраждалі від аварії на ЧАЕС 1 та 2 категорії, багатодітні сім’ї (50% знижка плати); пенсіонери з числа медичних, педагогічних працівників, бібліотекарів і працівників міліції у сільській місцевості (безплатне користування житлом з опаленням і освітленням); ветерани військової служби, пенсіонери з числа працівників міліції, слідчих прокуратури, судді у відставці (50% знижка плати) тощо. Близько 45 тис. шахтарів і пенсіонерів з їх числа мають право на отримання компенсації за оплату електроенергії, газу і централізованого опалення житла.
     Таким чином, через систему пільг та субсидій населення буде соціально захищеним в умовах упорядкування тарифів на житлово-комунальні послуги.