Могила й булава гетьмана України Івана Мазепи

Могила й булава гетьмана України Івана Мазепи

Минулого століття, за океаном, вийшла цікава стаття о. Ореста Іванюка (Єпископа УАПЦ в Діаспорі), надрукувана в журналі «Наша культура». Там він виклав свої свідчення про могилу й булаву гетьмана Івана Мазепи.

"Гетьман Іван Мазепа помер 1709 року. Його поховано коло церкви св. Апостолів Петра й Павла у Галаці над Дунаєм в Румунії. Мені оповідав румунський православний священник Кузьма Петрович і показав плиту, якою була покрита могила покійного Гетьмана. Я бачив її на власні очі. Священник сказав, що російський амбасадор постарався, щоб тіло Гетьмана було вибрано з гробу й вкинено в Дунай. Рибалки ловили рибу і знайшли його та поховали тіло назад до гробу. Я бачив напис на камені: «Тут спочиває раб Божий Іван Мазепа, Гетьман Війська Запорізького, 1709 р.»

Про булаву Гетьмана Єпископ Іванюк пише: «Булава Гетьмана Івана Мазепи знаходилася в церкві Старокозаччя на Басарабщині, у часи Архипастирства Єпископа Нектарія Котлярчука. Саме тоді, в 1925 і 1926 роках, у Румунії при державній владі була партія «Авересканців». Фельдмаршал Авереску відвідав Старокозаччя з метою, щоб забрати з церкви булаву Гетьмана Мазепи. Великого росту священник (ім’я його не пригадую) сховав булаву на своїх грудях під фелоном. Це все отець-настоятель розповів мені та отцеві Прот. блаж. пам’яті Іванові Джулинському. Фельдмаршал Авереску заглядав всюди, шукаючи булаву Гетьмана Івана Мазепи, але її не знайшов, бо вона була захована».

Так свідчить о. О. Іванюк про могилу та булаву І. Мазепи. Як відомо, в історичному музеї м. Чернігів ще перед Другою світовою війною зберігалась шабля Великого Гетьмана. 

Підписуйтесь на наш Telegram та YouTube і підтримуйте нас!

 

Юлія Марцінів