На допомогу учасникам екологічної акції «Зігріємо пернатих любов’ю і доглядом»

На допомогу учасникам екологічної акції  «Зігріємо пернатих любов’ю і доглядом»

     Закінчилась осіння міграція птахів. В наших краях залишились лише зимуючі їх види. Саме в цей період, із середини листопада до початку березня, у житті птахів настає нелегкий час зимівлі. А на теренах Галицького національного природного парку вступила у свою початкову стадію екологічна акція «Зігріємо пернатих любов’ю і доглядом». На допомогу школярам, що беруть участь в охороні птахів, і всім природоохоронцям рекомендуємо ці орнітологічні матеріали.
     
     

     У межах Галицького національного природного парку виявлено 246 видів птахів, що належать до 19 рядів, 57 родин. Своєрідною особливістю цього регіону є переважання не горобиних (149 видів – 61%) над горобиними (97 видів – 39%), що зумовлене високою мозаїчністю біотопів, наявністю різних типів водойм.  Тут спостерігається значне домінування гніздових (з 10-ма ймовірно гніздовими  видами) – 160 (66% від загальної кількості сучасної орнітофауни басейну),   над негніздовими – 82 (34%).  38 (16%) видів є пролітними, 104 (43%) – перелітними, 20 (8%) – залітними, 9 (4%) – літуючими, 5 (2%) – випадково літуючими.
     На зиму в наших краях залишаються  осілі птахи, які зустрічаються протягом року - воронові, деякі синицеві, хатній і польовий горобці, вівсянка звичайна, дятли, сови,  підкоришники та інші. Їх - 55 видів (22,3%).
     21 вид птахів (9%) прилітає до нас восени і тут зимують. Серед них – гагара чорновола, зимняк, омелюх, синиця чорна (московка), золотомушка жовточуба, чиж, шишкар ялиновий, снігур. А разом із тими, що випадково залишились зимувати, у зимовий період  у нас спостерігається 117 видів (48%) птахів.
     Пернаті приносять велику користь сільському і лісовому господарству, знищуючи мишовидних гризунів, листоїдних і плодоїдних комах, інших безхребетних тварин. Тому дуже важливо принадити наших пернатих друзів у сади і алеї, парки і сквери, наші села і міста. Споглядання біля свого дому живих пернатих створінь додає нам, особливо міським жителям, приємних і радісних емоцій, скрашує та вгамовує напруженість від буденної метушні. А усвідомлення  та розуміння значення допомоги зимуючим птахам шляхом виготовлення і встановлення годівничок, будиночків для них формує у підростаючого покоління позитивне екологічне мислення, розвиває кращі риси характеру, зокрема доброчинність, турботу про «братів наших менших».
     Для тих, хто уже включився в екологічну акцію «Зігріємо пернатих любов’ю і доглядом», настала пора виготовлення та встановлення  годівниць для птахів. Подаємо поради щодо їх спорудження.
     Годівнички для птахів – прості «споруди» і можуть бути різних конструкцій. Головне, щоб було куди насипати корм і захистити його від снігу, вітру та дощу. Найпростіші годівниці можуть бути зроблені з картонної коробки з-під цукерків, порожнього пакета від соку, бляшаної чи скляної банки, пластикової пляшки тощо. Звичайно, вони не будуть дизайнерським шедевром і не привернуть увагу прохожих. А щоб взяти участь у районному конкурсі на виготовлення кращої годівниці, щоб вона стала прикрасою вашого саду, двора, балкона, чи зайняла достойне місце у «Зимовому містечку пернатих» Галицького національного природного парку, подаємо для використання у практичній роботі окремі  типи конструкцій годівниць.
     
     Підвісна годівниця – будиночок з дозатором
      Вам сподобався такий «харчоблок?»
     А виготовити його не так і складно. Для цього вам знадобляться дошки, лобзик, фантазія і трохи уміння…
     У цій годівниці встановлений дозатор корму. Між прозорою стінкою і кормовим столиком залишена щілина, через яку поступає корм залежно від того, як птахи його скльовують. Те, що стінка дозатора прозора, дуже зручно: завжди видно, скільки корму залишилось і чи  не пора його поповнити. На бокових стінках закріплені сітки. Між стінкою годівниці і сіткою зручно покласти кусочки сала чи залишки хліба.
     
     Годівничка-рамка
     Принцип цієї конструкції полягає в тому, що корм встановлюється між металічними сітками. Для корму можна використовувати кусочки сала, хлібні скоринки і т.п. Головне, щоб куски корму були більшими за  вічка сітки.  Аби виготовити таку годівницю, треба на рамці з дерев’яних рейок із  обох сторін закріпити металічну сітку. Між верхньою горизонтальною рейкою і сіткою залиште такий проміжок, щоб можна було покласти корм. Щоб пташки могли добратись до ваших гостинців, внизу годівниці (паралельно до сітки) встановіть жердинки (сідало). Таку годівницю можна встановити як підвісну, так і жорстко закріплену на дереві чи стіні якогось будинку.
     
     Ще один тип симпатичної годівниці
     Дуже проста, оригінальна і гарна годівничка. Тільки після виготовлення її замість яблука (як на фото) встановіть кусочки сала або кульки з хлібної маси разом із насінням соняшнику чи горішків.
     Дуже важливо, щоб не забувати кожного разу, як тільки закінчуються припаси, поновлювати їх. Пташки уже звикли до вас, своїх щирих друзів, сподіваються на подальші гостинці у сувору зимову пору.
      Ми подали кілька конструкцій найпростіших годівничок для птахів. Знаємо, що наші юні природознавці багаті на фантазію, а використавши наші поради, витворять справжні шедеври годівниць для птахів та візьмуть участь у районному конкурсі.
     Не забувайте, що кожна загальноосвітня школа району повинна до 15 грудня цього року представити найкращі годівниці робочій комісії екологічної акції «Зігріємо пернатих любов’ю і доглядом».
     Успіхів Вам, юні природолюби!
     
     

Андрій Гембарський, орнітолог Галицького національного природного парку