Національному заповіднику «Давній Галич» – 17 років!

Національному заповіднику  «Давній Галич» – 17 років!

     Мабуть кожен із нас, проїжджаючи повз той чи інший замок, задумувався про минулі часи, славних лицарів, про звитяжні бої, про інтриги, які були пов’язані з цими спорудами. Безсумнівно, кожна з них є свідком і учасником нашої історії, через їхні мури проходить зв’язок поколінь – від предків до нащадків. На жаль, більша частина замків України знаходиться в гіршому стані, ніж їхні закордонні аналоги – виникає потреба зберегти їх для наших нащадків, а з іншого боку – зробити туристичними візитівками нашого краю.
     Питанням досліджень, збереження та використання замків України була присвячена Міжнародна наукова конференція, яка відбулася 3 листопада в м. Галичі. Організаторами заходу стали Міністерство культури України, Державна служба з питань національної культурної спадщини, Науково-дослідний інститут пам’яткоохоронних досліджень та Національний заповідник «Давній Галич».
     Учасниками заходу стали близько 50 науковців з України та Республіки Польща (Вроцлавський університет). Регіонально нашу державу представляли науковці Івано-Франківщини, Львівщини, Закарпаття, м. Києва, м. Кам’янець-Подільського, м. Хмельницького та ін. Для створення відповідної атмостфери для праці та спілкування у приміщенні Картинної галереї Національного заповідника «Давній Галич» було розгорнуто експозицію макетів замків Прикарпаття.
     На пленарному засіданні було зачитано вітання учасникам конференції від Міністра культури України Михайла Кулиняка, почесного президента УНК ІКОМОС, проф. Леоніда Прибєги, голови Держкультспадщини Андрія Вінграновського, Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Від імені Івано-Франківської обласної державної адміністрації науковців привітав заступник начальника управління культури Василь Тимків.
     Виступи, які прозвучали на пленарному засіданні, одразу налаштували на робочу атмосферу і бажання спілкуватися для досягнення спільної мети – досліджувати, зберігати і вивчати замки. Зокрема, поділилися своїм досвідом та знаннями Герой України, заслужений працівник культури України та Польщі, директор Львівської академії мистецтв, академік Борис Возницький, заступник генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» з наукової роботи Семен Побуцький, завідувач кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Національного університету “Львівська політехніка”, д-р Микола Бевз, директор Державного історико-архітектурного заповідника у м. Жовква Герич Володимир, заступник директора інституту «Укрзахідпроектреставрація» Роман Могитич, керівник науково-редакційного відділу «Звід пам’яток історії та культури Івано-Франківської області» Зеновій Федунків, доктор Вроцлавського університету Фурманек Мірослав, завідувач археологічного відділу Національного заповідника «Давній Галич» Тарас Ткачук, заступник голови Державної служби охорони культурної спадщини Міністерства культури України Віктор Вечерський.
     Для представників засобів масової інформації проведено прес-конференцію. На ній журналісти регіональних та всеукраїнських видань отримали змогу поспілкуватися з членами організаційного комітету конференції, отримати відповіді на ряд проблемних питань, пов’язаних із функціонуванням замків та палацових комплексів.
     Продовжили науковці свою працю на засіданнях секцій за напрямками: «Архітектурна», «Історико-археологічна», «Культурологічна». Праця у роботі секцій була досить цікавою, а сучасні засоби технічного забезпечення надали змогу науковцям у повній мірі розкрити досліджувану ними проблематику. На секційних засіданнях було озвучено 23 доповіді.
     Підсумком роботи Міжнародної конференції стало прийняття резолюції, яка спрямована на вирішення поточних проблем замків України.
     Всі науковці, які були учасниками заходу, висловили щиру подяку оргкомітету та керівництву Національного заповідни ка «Давній Галич» за тепле прийняття. Безсумнівно, що саме у спілкуванні у своєму науковому середовищі кожен отримав додаткову наснагу та мотивацію для подальшої праці.

Андрій Чемеринський