Нема лиха без добра, або сміттєвий колапс відміняється

     Сміттєзвалище, яке впродовж десятків років слугувало майданчиком для складування сміття з Бурштина, Галича і Більшівців, а в останні роки ще й з багатьох сіл району, не могло бути вічним. З кожним роком, з кожною новою вантажівкою, його територія перенасичувалася відходами нашої життєдіяльності, і зрештою досягла межі своєї завантаженості. Дійшло до того, що на початку травня сміттєвози вже розвантажувалися просто на дорозі, перед в’їздом на територію смітярки.

     

      

     І ось 18 травня вже увірвалося терпіння у мешканців навколишніх сіл Демешківської сільської ради. Вони перекрили доступ автівок до сміттєзвалища, вимагаючи у влади його повного закриття.

     Тоді до активістів виїжджали представники влади і вмовили розблокувати проїзд сміттєвозів, пообіцявши, що за кілька днів зберуть розширену нараду за участю ініціативної групи з числа мешканців згаданих сіл, спеціалістів відповідних служб, і будуть вирішувати як діяти далі. Сміття з дороги бульдозером відгорнули на територію звалища.

     27 травня в залі засідань і справді відбулася зазначена нарада, на яку запросили і представників населених пунктів, що межують зі сміттєзвалищем. Вони висловили всі свої думки і претензії щодо прикростей, які спричиняє їм смітярка, та сміттєвози, які щоранку транспортують сміття здебільшого не об’їзною дорогою поза населеними пунктами, а просто через села.

     

     -       Кожен наш ранок починається з того, що селом починають їздити вантажівки зі сміттям, - розповідає мешканка Німшина Ольга Грабар. – Я живу на відстані 200 метрів від сміттєзвалища, тому мені доводиться майже кожного буднього дня виходити на вулицю і збирати ті целофанові кульки та інше сміття, яке вантажівки за колесами розтягують в зворотньому напрямку по селу. Зараз є ситуація з коронавірусом. А сміття вивозять, і з Бурштинської, і з Галицької лікарень… Чи можемо ми бути впевнені, що за тими кульочками вони нам не привезуть коронавірус, або ще якусь заразу? Сміттєзвалище існує вже понад п’ятдесят років, але колись воно було маленьке і не таке загрозливе, - каже жінка. - Кожен з вас чекає коли прийде весна і зійде сніг, а ми боїмося цієї пори, бо коли сходить сніг, то ми беремо відра і йдемо на свої городи і подвір’я збирати ті кульочки, папери та інше сміття.

     

     Пані Ольга закликала всіх присутніх на хвилинку уявити собі  життя мешканців Німшина і Демешківців. Вона наголосила, що п’ятдесят п’ять років працює Бурштинська електростанція, і стільки ж часу існує з одного боку села сміттєзвалище, а з іншого – золовідвал. Натомість прилеглі села, за словами активістів, не мають, ані асфальтованої дороги, ані питної води, тільки онкохвороби, захворювання щитовидки, безпліддя тощо. А в літню пору сміттєвози підіймають ще й сильну пилюку, що також створює певні незручності селянам.

     

     Якщо повернутися на якийсь час назад, то варто пригадати, що до 2003 року звалище належало Бурштинській ТЕС. Туди всі возили сміття і ніхто уваги на це не звертав. Потім його взяло в управління комунальне підприємство «Житловик» Бурштинської міської ради. У 2007, а потім і в 2012 роках, коли на сміттєзвалищі значно побільшало пластику і целофану, піднімалося питання  встановлення на його території сміттєсотрувальної лінії. Однак ця ідея так і не була втілена.

     На нараді в середу також прозвучала пропозиція від міського голови Бурштина Роксолани Джури щодо можливості встановлення сортувальної лінії. Вона запитала, чи погодилися б мешканці сіл на такий варіант. Однак сільський голова З.Цибух заперечив, зазначивши, що населення категорично виступає за повне закриття звалища.

     Окрім цієї пропозиції також обговорювалися й інші. Хтось пропонував вишукати кошти і обгородити звалище сіткою, щоб вітер не розносив сміття, хтось – придбати бульдозер для його впорядкування і трамбування, інші пропонували викупити у власника територію колишніх фільтраційних полів цукрового заводу і там облаштувати нове звалище. Однак, всі ці пропозиції не знайшли підтримки у присутніх. Ситуацію трохи пом’якшив, міський голова Галича Орест Трачик, який повідомив, що має домовленість про зустріч у четвер з представниками фірми, яка може суттєво допомогти у вирішенні даної проблеми.

     

     Було вирішено їхати до активістів, які знову заблокували смітярку, і просити їх дати ще час до понеділка. Очільники району та голови міст Галича і Бурштина, депутати обласної ради В.Магаль та А.Іваськів, сільські голови Більшівців та  Бовшева, приїхавши на місце, просили активістів дозволити ще два дні вивозити сміття, пояснювали, що подальше блокування може призвести до сміттєвого колапсу, коли сміття почнуть висипати в лісосмугах чи інших не відведених для цього місцях, обіцяли в понеділок зібратися знову  в Демешківській сільській раді з уже конкретними рішеннями. Та люди, які перекрили дорогу сміттєвозам були невблаганними. Їхні вимоги залишалися незмінними: повне закриття звалища з подальшою його рекультивацією. Вони акцентували на тому, що воно неузаконене і ніколи таким не стане, оскільки знаходиться надто близько до річки Дністер (всього близько 200 метрів). Як приклад, вони наводили повінь 2008 року, коли вода забрала майже половину сміття і понесла через всю Україну до Чорного моря, наголошували на тому, що звалище вже переповнене і сміття нема куди складувати. А відповідальність за безлад на звалищі та прилеглій до нього території селяни закидали керівництву КП «Житловик», мотивуючи тим, що коштами, які підприємство отримує від Галицької міської та інших сільських рад, від Бурштинської ТЕС за захоронення сміття, можна було б вчасно наймати бульдозер і утримувати тут порядок.

     Активісти запевнили, що чергуватимуть на в’їзді до звалища вдень і вночі, але жодної автівки туди не пропустять. Отож, єдине, про що домовилися сторони – зустрітися в понеділок в сільській раді, щоб досягти згоди в остаточному вирішенні проблеми.

     Якщо в селах сміття не так багато, і його не накопичиться за кілька днів у таких кількостях, щоб створити якусь загрозу, то  комунальникам і керівництву Бурштина та Галича довелося трохи понервувати, аби не створити у своїх містах проблему зі сміттям. Галичанам вдалося домовитися з франківськими комунальниками щодо вивезення 50 тонн непотребу на сміттєзвалище поблизу с.Рибне. Бурштинці ж очевидно домовлятимуться з комунальниками Рогатина, бо возити сміття, бодай тимчасово, аж за сорок кілометрів надто накладно. Тож наразі сміттєвого буму не станеться. Але довго тривати не може.

     А що ж із пропозицією О.Трачика?

     Вчора справді в кабінеті голови РДА відбулася зустріч з представникам групи компаній, які запропонували організувати пакування в тюки та вивезення сміття з німшинського звалища на подальшу переробку. Вони планують створити для цього нову компанію, зареєструвати її на території Демешківської сільської ради, щоб податки йшли саме сюди, завезти та встановити на території звалища відповідне пакувальне обладнання, і вже орієнтовно через місяць розпочати роботи. Принаймні, так нас запевнив представник групи компаній Роман Угриновський.

     Отже є надія, що проблема вже найближчим часом вирішиться в кращу сторону. У понеділок представники групи компаній разом з керівниками району поїдуть до Демешківців і, є сподівання, досягнуть консенсусу у домовленостях з місцевими мешканцями.

Володимир ТЕСЛЮК