Пенсійна реформа – виклик часу

Пенсійна реформа –  виклик часу

     Пенсійна реформа – виклик часуВ нашій державі  пенсійна система в ідеалі поділяється на перший рівень – солідарна система загальнообов’язкового пенсійного страхування, другий – накопичувальна система загальнообов’язкового пенсійного страхування, третій – добровільне недержавне пенсійне забезпечення.
     Але через незавершеність пенсійної реформи, відсутність другого її рівня, слабку розвиненість третього рівня усі пенсійні зобов’язання нині покладаються винятково на державу, хоча їх слід було б рівномірно розподілити між державою, бізнесом та громадянами. На це і має бути спрямований нинішній етап пенсійної реформи.
     Для ознайомлення суспільства з головними принципами пенсійної реформи в Україні проводяться прес-конференції, одна з таких відбулася 25 січня в Івано-Франківській ОДА для представників Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської та Чернівецької областей.
     Про причини проведення пенсійної реформи розповіли представники робочої групи, в яку     ввійшли заступник Міністра соціальної політики України Віталій Мущинін, заступник голови правління Пенсійного фонду України Валентина Никитенко, директор Департаменту пенсійного забезпечення Мінсоцполітики Микола Шамбір, заступник голови Івано-Франківської ОДА Роман Іваницький, начальник Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області Петро Данилюк.
     За словами Віталія Мущиніна, Україна відноситься до держав із старіючим населенням, що обумовлює систематичне погіршення між громадянами працездатного і непрацездатного віку, хронічно незбалансований бюджет Пенсійного фонду, розрив між розмірами пенсій жінок і чоловіків (середня пенсія в нашій області 919,47 грн. – для жінок і 1121,49 грн. – чоловіків). Видатки на пенсійне забезпечення вже сягнули 16,3% ВВП, враховуючи, що розмір пенсійних внесків становить 35%, а це набагато вище, ніж в інших країнах Європи. Все це є свідченням того, що нинішня пенсійна система приречена на провал. В зв’язку з цим нинішній Уряд підготував законопроект «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», навколо якого швидко виникло безліч непорозумінь, галасу та чуток.
     «Враховуючи сьогоднішню тенденцію до зменшення кількості працездатних осіб, уряд змушений проводити ряд непопулярних реформ. Адже покращення економічного становища ситуації не змінить. Якщо не зараз, то в майбутньому все одно потрібно буде реформувати пенсійну систему. Питання полягає лише в тому, що до 17 лютого цього року, коли прийматиметься законопроект у ВР, нам слід разом обговорити всі його нюанси і доопрацювати їх», – наголосив заступник Міністра соціальної політики України Віталій Мущинін.
     Також він зазначив, що нова пенсійна реформа ніяким чином не стосуватиметься нинішніх пенсіонерів. Найбільш гостро вона торкнеться держслужбовців, депутатів та журналістів, оскільки запроваджується обмеження максимальної пенсії на рівні 12 розмірів прожиткового мінімуму, і обчислення пенсії зменшать з 90 до 80% заробітної плати держслужбовців. Але зараз розглядається питання, щоб цей пункт не змінювався для працівників районних та сільських рад.
     Для того, щоб запрацював ІІ рівень, слід забезпечити бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України. Його учасниками стануть ті, кому на дату введення системи виповнилося не більше 35 років. Розмір страхового внеску для них планують встановити в розмірі 2% з наступним його щорічним підвищенням на один процентний пункт до 7%. Адміністрування страхових внесків накопичувальної системи, згідно з документом, планується здійснювати через Пенсійний фонд України. Учасники II рівня матимуть право обирати недержавні пенсійні фонди, в яких будуть накопичуватися їх пенсійні кошти через 2 роки після запровадження сплати страхових внесків до накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Саме цим закладаються основи для будування в Україні стабільного життя в майбутньому.

     Довідка: в Україні 13,7 млн. пенсіонерів. Зараз на 88 пенсіонерів припадає 100 осіб, що сплачують пенсійні внески, в 2025р. 1 працюючий утримуватиме 1 пенсіонера, а у 2050 р. вже буде 125 пенсіонерів на 100 працюючих.

Аріна Сивак