Після тривалої хвороби помер Леонід Кравчук

Після тривалої хвороби помер  Леонід Кравчук

Перший президент України Леонід Кравчук помер учора, 10 травня.

Про це повідомило агентство Українські Новини з посиланням на джерело в колі сім’ї.

«Сьогодні, 10 травня 2022 року, о 17:00 за київським часом, після тривалої хвороби пішов з життя Леонід Макарович Кравчук, перший президент незалежної України», – йдеться у повідомленні.

Леоніда Кравчука не стало на 89 році життя.

Нагадаємо, наприкінці червня минулого року стало відомо, що перший президент України і глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук переніс операцію на серці.

Після оперативного втручання, тодішнього главу ТКГ помістили до реанімації та підключили до апарату штучної вентиляції легенів.

Наприкінці липня прес-секретар політика Оксана Сибірцева повідомила, що Кравчук близько місяця перебуває в реанімації клініки Munich university clinic в Німеччині. За її словами, після операції стан його здоров’я не покращився і спостерігається дуже повільна динаміка покращення. На початку вересня до Кравчука частково повернулася свідомість.

У жовтні речник української делегації в ТКГ Олексій Арестович зазначив, що Леонід Кравчук проходить реабілітацію у Німеччині. Вона вдала, але повільна.

До кінця 2021 року на посаді голови української делегації в ТКГ із врегулювання ситуації на Донбасі, його замінив заступник.

Факти життя Леоніда Кравчука тісно переплітаються зі становленням української державності.

Леонід Кравчук – перший президент незалежної України. На цій посаді він пробув лише 32 місці, але під час його каденції почалася розбудова перших державних інституцій молодої країни, яка щойно отримала міжнародне визнання. Відбувалося це на тлі стрімкого економічного занепаду та політичної нестабільності.

1 грудня 1991 року в Україні відбулися перші президентські вибори. Одночасно з виборами президента України відбувся загальнонаціональний референдум щодо проголошення Незалежності України.

У референдумі взяли участь 84,2% виборців, з яких 90,3% проголосували за незалежність України.

61,6% виборців віддали свої голоси Леоніду Кравчуку і він став першим президентом незалежної України. Він переміг тодішнього лідера «Народного руху», дисидента та політвʼязня Вʼячеслава Чорновола.

Вже 7-8 грудня 1991 року в Біловезькій Пущі відбулася зустріч лідерів Білорусі – Станіслава Шушкевича, Росії – Бориса Єльцина і України – Леоніда Кравчука. Від імені своїх держав підписали «Біловезьку угоду» про припинення існування СРСР.

Перший президент також безпосередньо причетний до визнання України світовою спільнотою – 130 країн, з якими дипломатичні відносини були встановлені в повному обсязі, 40 держав відкрили в Києві свої представництва. Під час його президенства розпочалася співпраця з Міжнародним валютним фондом та Світовим банком. 1992 року Кравчук підписав Гельсінський заключний акт, що започатковує інтеграцію України в Європу.

Паралельно із цим формуються державні структури незалежної України – Збройні сили, міністерства, ухвалюються перші 400 законів. Тризуб стає гербом України.

Перед тим як стати президентом України Леонід Кравчук був одним з керівників Компартії.

З 1990 по 1991 роки Кравчук був головою Верховної Ради Української РСР і водночас членом Політбюро республіканської Компартії і Центральним Комітетом КПРС. З лав Комуністичної партії Леонід Кравчук вийшов одразу після серпневого путчу в Москві (19-21 серпня 1991).

У ті ж дні як голова Верховної Ради УРСР він погодився на ініціативу «Народного Руху» проголосувати за Акт проголошення незалежності України, автором якого був Левко Лук'яненко. 24 серпня 1991 року Кравчук підписав Акт, ставши таким чином головою Верховної Ради України.

Його підтримала частина депутатів з числа націонал-демократів, називаючи його «батьком незалежності», крім того на користь Леоніда Кравчука зняв свою кандидатуру висуванець комуністів Олександр Ткаченко.

Однак, його шлях до високих посад у Компартії Радянського Союзу дає підстави називати Леоніда Кравчука не просто комуністом, а ідеологом і одним з керівників Комуністичної партії, яка до 1991 року переслідувала прихильників незалежності України.

Кравчука багато критикують за позицію щодо ядерної зброї, яку на його думку, слід було обміняти на міжнародні гарантії безпеки.

Йому також дорікали за підписання Масандрівських угод та «Тристоронньої заяви» президентів України, Росії та США. Ці документи віддавали Росії Чорноморський флот, а також всю ядерну зброю з України,  за газові борги та нові поставки енергоносіїв.