Предивний світ Параски Плитки-Горицвіт

Предивний світ  Параски Плитки-Горицвіт

     Предивний світ  Параски Плитки-Горицвіт«Якщо цей спів після мого життя ви називаєте славою, то мені вона не потрібна...», – сказала би Параска Плитка-Горицвіт із Криворівні, народна художниця і поетеса.
     У тихій, обставленій образами кімнаті, є велика дерев’яна шафа, куди Параска Плитка-Горицвіт складала усі свої книги, маленькі записнички і товсті рукописи, які вона називала «мої діти».
     Як пригадувала старша подруга Параски, Теодозія Андріївна Сорохан, «досить було дати малій Парасочці якусь книжку або журнал – і вже не треба було за нею глядіти: дворічна дівчинка уважно розглядала журнали, перегортала сторінки, любувалася ними, як інші діти любуються цяцьками-забавками. Відтак взялася перемальовувати ілюстрації і теж складала свої папірці так рівненько... То був журнал «Місіонар», який приносила моя мама від священика Олекси Волянського... Це була рожевенька книжечка, яку маленька Параска назвала «челвона читка» («червона читанка»). Як тільки я з’являлася на порозі, мене зустрічала ця вічна вимога – «дай челвону читку!»
     Молодість Параски Плитки-Горицвіт припала на складні і трагічні повоєнні роки. Зрілі роки минули в «творчій окрасі».
     «Ненавидящих і обидящих нас прости, Господи», – останні слова народної поетеси і художниці, вималювані на покривалі. Скільки їх, “ненавидящих і обидящих”, зустріла вона ще дівчинкою на дорогах в Німеччину, на Казахстанських степових шляхах. А тут, на батьківщині, – чи не найбільше.
     Повернувшись до рідного гнізда, вона всю свою велику любов до Гуцульщини і весь свій талант від Бога використала на писання книг та малювання картин про рідний край. Не маючи надії на видання своїх робіт, прозові і поетичні твори власноручно переплітала в окремі книги, а малюнки – у художні альбоми. Письменницький і поетичний доробок Параски Плитки-Горицвіт складає 16 книг, обсягом понад 500 сторінок кожна, що об’єднані під загальною назвою «Подарунок рідному краю», та 30 книг такого ж об’єму на релігійну тематику. Після здобуття Україною незалежності твори авторки з’явилися у журналах «Дзвін», «Гуцульщина», газетах «Голос України», «Зірка», «Верховинські вісті» та ін.
     Художній доробок народної майстрині досить вагомий. Це портрети видатних людей, окремі серії малюнків, присвячені Тарасові Шевченку (подарувала музею в Каневі), Іванові Франку (подарувала музею в Криворівні) та Лесі Українці. А ще ікони... А ще змальовані гори, найкращі куточки в Криворівні в усі пори року, досвітні і призахідні... Найповніше осягнути увесь «космос» життя жінки-горянки можна в літературно-мистецькому музеї в рідному селі художниці, а доторкнутись до її творчості галичани мають можливість уже зараз. У Національному заповіднику «Давній Галич» відкрилася виставка робіт Параски Плитки-Горицвіт.

Любов Бойко