Два роки тому на посаду головного рибовода рибгоспу «Галицький» було призначено молодого випускника Львівського аграрного вишу Тараса Ув’яза. Професію обрав за стопами батька-ветлікаря, от лиш спеціалізацію іншу – іхтіопатологія (хвороби риб). У рибгоспі професія поглинула все. Тим паче, що має Володимира Романюка – чудового навчителя, колишнього директора господарства.
Нашим читачам уже відомо, що рибгосп «Галицький» розводить тільки ті види риб, які харчуються фіто- та зоопланктоном. Тобто водоростями та мікроорганізмами. А це білий і строкатий товстолобик, білий амур, великоротий буфало. Є у водоймі канальний сом і короп, інші види риб.
Сьогодні рибне господарство у Бурштині має статус племінного репродуктора із розведення згаданих видів риб. Подібне підприємство в Україні діє на Зміївській ТЕС у Харківській області.
– Рибоводство – кропітка справа, – розповідає пан Тарас. – Річ у тому, що основні види риб в природних умовах нашого клімату не розмножуються. Адже білий амур завезений в Україну з Далекого Сходу. З тих країв походить і товстолобик білий. А строкатого товстолобика завезли з водойм Китаю. Проте ці риби добре ростуть. А ще, поїдаючи водорослі у водосховищі, очищають воду для Бурштинської ТЕС, що створює умови для її стабільної роботи. А щоб забезпечити мальком господарство, і не лише своє, ми й займаємось штучним розведенням риб, тобто інкубацією.
– Виловлюємо репродукторів і розміщуємо їх у маточних садках, – продовжує мій співрозмовник, – а під час нересту переводимо у спеціальні жолоби. Щоб змусити рибу викинути ікру, ми ін’єкцією вводимо їй фізіологічний розчин, в якому присутній гіпофіз, тобто часточка мозку будь-якої іншої риби. І вже через 8-10 годин, якщо не потрібно повторювати процедуру введення фізрозчину, ми «доїмо» ікру. Далі йде процес знежирення ікринок, і лише після цього їх поміщають у колби, в яких цілодобово циркулює протічна вода. А вже через три-п’ять днів там з’являються личинки.
Цех – інкубатор у господарстві – це свого роду велика лабораторія. В довгу лінію встановлені великі двадцятилітрові колби. До кожної з них підведено водогін, яким подають протічну воду, температура якої не нижче 22 ОС і не вище 28 ОС. В колбах – тисячі ікринок. В окремих уже з’являються личинки. З кілограма ікри можна вивести сотні тисяч мальків. Саме тут і “чаклують” рибоводи. Головним є те, що технологічний процес дуже делікатний і складний, – із захопленням продовжує розповідь рибовод. – Будь-які порушення можуть призвести до втрати личинок. А це все наші кошти. Адже ми продаємо зарибок чи не всім господарствам України, які вирощують товстолоба, амура, буфало. Звісно, що залишаємо й собі. Потужність господарства – 50 млн. штук малька за час нересту.
Доречі, гіпофіз із мозку риб ми вилучаємо самі. І знаємо, що є відповідний результат – якісний маточний матеріал. Адже 1 грам цієї речовини коштує 2,5 тисячі гривень, а на інкубацію необхідно 3-4. Справа нелегка, проте – своя.
Так от, – веде мову далі Тарас Ув’яз, – личинки ми переводимо у спеціальні лотки і кілька днів годуємо кормами, які містять протеїн. Після досягнення певної величини мальків переводимо у спеціальні ставки, в яких вони мають набрати до 150 грамів. І лише після цього випускаємо їх у водойму.
Сьогодні рибоводи «Галицького» працюють над виведенням нових видів риб, зокрема, японського коропа «коє». Це – екзотика. А головна справа – забезпечення нормального функціонування водосховища для потреб Бурштинської ТЕС і, звичайно ж, розведення риби для споживача. Те, що із першим завданням колектив рибгоспу справляється добре, забезпечуючи чистоту водойми, свідчить наявність у водосховищі раків, які живуть і розмножуються, як відомо, лише у чистій воді. Та й продукція бурштинських рибоводів якісна і доступна. Але й попри це проблем у колективу чимало. Інкубаційний цех потребує ремонту, слід поміняти водогін. Та й обладнання потребує поновлення. Звісно, з цим колектив може впоратись. От тільки, щоб не заважали працювати.
Рибоводи – чарівники
Ярослав Поташник
Інші Новини
-
19:03
Підживлений добривами ґрунт - запорука гарного врожаю -
08:11
У «Контінентал» розпочалися весняні польові роботи -
21:11
Вузькозлатка ясенева смарагдова (Agrilus planipennis) – загроза для ясенів -
09:37
Агітаторка з Івано-Франківська підтримувала російських агресорів і бажала їм перемоги -
08:51
Фермеру з Луганщини повідомлено про підозру за співпрацю з окупантами -
20:28
У 2022 році «Контінентал» сплатив 916,2 млн грн податків та спрямував на гуманітарну допомогу й реалізацію соціальних проектів 63,6 млн грн -
12:20
«Контінентал» завершив збір стратегічно важливих для продовольчої безпеки культур -
21:50
Галицькі волейболісти - у трійці лідерів Чемпіонату області -
09:22
Завершено розслідування справи учасника агентурної мережі з Івано-Франківська, завербованого фсб для корегування ракетного вогню -
14:47
Нелегальне перевезення "ухилянтів" за кордон організували троє ділків з Івано-Франківської та Львівської областей