Сенсаційна квітуча знахідка у Галицькому парку

Сенсаційна квітуча знахідка у Галицькому парку

     Галицькі сенсаціїТого сонячного червневого дня польові наукові дослідження з вивчення флори Галицького національного природного парку проходили за загальноприйнятою методикою. Після виїзду в лісове урочище, що недалеко від с. Дубівці, старший науковий співробітник Інституту екології Карпат, кандидат біологічних наук Іван Данилюк та аспірант кафедри ботаніки Львівського Національного університету ім.І. Франка Любов Борсукевич приступили до огляду вкритого квітучою рослинністю узлісся.
     І тут несподівано виринула у всій своїй красі вона – дивовижна орхідея – висока (заввишки 40 см) трав’яна рослина з великими жовто-коричневими квітами, що нагадують бджолу, рожевими і білими пелюстками привернула увагу і зачарувала. Любові Борсукевич спочатку здалося, що від того багатющого цвітіння, бджолиного гулу їй привиділася раритетна «червонокнижна» рослина, кілька особин якої знайшли флористи лише на півдні Криму. Боялася, що колега спростує її здогадку. Але схвильоване підтвердження досвідченого ботаніка Івана Миколайовича засвітило радісну усмішку на обличчі Люби. Сумніви – розвіяні. Це дійсно, небачена у наших краях, рідкісна в Україні та Європі орхідея офрис бджолоносна (Ophrys apifera Huds) – багаторічна покритонасінна, однодольна рослина, з родини зозулинцеві (орхідні). Геофіт, бруньки відновлення якої сховані у ґрунті, має розгалужене суцвіття до  18 см завдовжки з 2(3) – 8(10) квіток. Цвіте у квітні-червні. При відсутності комах-запилювачів або у несприятливих умовах звичне для рослин перехресне запилювання замінюється самозапиленням. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням. Занесена до Червоної книги України та Додатку ІІ CITES. Природоохоронний статус виду – зникаючий. До останнього часу охоронялася тільки в Ялтинському гірсько-лісовому природному заповіднику. Має декоративне і лікарське значення.
     Хочеться, щоб знайдений раритет дав добрі плоди у Галицькому національному природному парку, щоб яскравою красотою цієї квітки могли помилуватися наші краяни. Нам залишається додати, що з 661 судинної рослини, занесеної до ІІІ редакції Червоної книги України, список «червонокнижних» поповнився у нашому парку офрис бджолоносною і становить 61 одиницю.
     Фото Любові Борсукевич: офрис бджолоносна  (Ophrys apifera Huds).

Володимир Бучко, начальник науко-вого відділу Галицького НПП