Скажи булінгу «НІ»

Скажи булінгу «НІ»

     Віднедавна Закон України « Про освіту» доповнено пунктом про боулінг (цькування). Що це таке, і яке покарання за це передбачається?
     
     Булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

     

     Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо-емоційного розвитку. Вони потребуватимуть підтримки дорослих, які б допомогли їм розвинути здорові відношення з людьми не лише у школі, але й протягом усього їх подальшого життя. Україна є одним з лідерів у світі за показниками цькування серед підлітків і дітей. За статистикою, 80% українських школярів піддаються цькуванням, навіть не усвідомлюючи цього. В усіх соціальних системах завжди є лідер, середня група і так званий «вигнанець». У два рази частіше об’єктами для насмішок і знущань стають діти соромливі та нетовариські, як показує практика. Часто батьки навіть не підозрюють, що їхня дитина опинилася в такій ситуації. Психологи зазначають що є певні признаки жертви булінгу у школярів: вони можуть не хотіти йти в школу, не брати участь у класній діяльності, грозитися покинути навчальний заклад, специфічні малюнки на полях у зошиті. Щойно вчитель починає вибудовувати систему конкуренції та пріоритетів — діти починають один одного травити. Справжній булінг розпочинається у середній школі — з 10-11 років — вік входження у підліткову кризу.
     
     Згідно пункту про боулінг (цькування) Закону України «Про освіту» передбачається покарання: у вигляді штрафу 850 - 1700 грн або 20 - 40 год громадських робіт; якщо булінг вчинений групою осіб або повторно протягом року 1700 - 3400 грн або 40 - 60 год громадських робіт; неповідомлення керівником закладом освіти про випадки боулінгу 850 - 1700 грн.
     
     Обов’язок засновника закладу освіти вживати заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від цькування, забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства.
     
     Шкільний психолог, вчитель зобов’язаний — виявити лідера, схильного ініціювати цькування інших проводити, вести з ним дружні бесіди, виробляючи толерантність.
     
     Батьки, обговорюйте шкільне життя ваших дітей, спільно з дитиною шукайте нові способи реагування на ситуацію булінгу, підтримуйте свою дитину у налагодженні дружніх стосунків з однолітками, пояснюйте, що зміни будуть відбуватися поступово, проте весь цей час вона може розраховувати на вашу підтримку.
     
     Крім цього, Галицьке бюро правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!», що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції

     Реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу можна через відділ «Галицьке бюро правової допомоги», яке знаходиться за адресою м. Галич, площа Волі, 1, каб. 8 (приміщення Галицької районної ради).Телефони: (03431) 2-10-50,  (067) 98-19-290.