Спалювати опале листя категорично забороняється

     У наші  двори прийшла осіння пора. Листя з дерев опало. Кожен господар впорядковує своє обійстя по-різному. Той, хто спалює листя, – отруює себе і всіх навколо.
     Від спалювання  опалого листя,  сухої трави  повітря стає важким і  гірким, подразнюється слизова оболонка  дихальних шляхів.               
     При згорянні  одної  тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг. мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту,  чадний газ, важкі метали і канцерогенні сполуки.
     В тліючому без доступу  кисню листі виділяється бензопрен, що здатний викликати ракові захворювання. З димом у повітря вивільняються діоксини  – одні з найотруйніших  для людини речовин. Додаткова проблема полягає  в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття  (ПЕТ  –  пляшки, одноразовий посуд,  гума  і інше  дрібне сміття), що суттєво  посилює забруднення атмосфери.
     Давайте подивимося,  що міститься  в димі. Головна її складова  – монооксид вуглецю або чадний газ. Монооксид вуглецю  – потенційно смертельно небезпечне з’єднання, оскільки надзвичайно легко зв’язується з гемоглобіном крові, блокуючи доставку кисню до тканин організму.
     Наприклад, при згоранні, скажемо, поліетиленового  пакету, в повітря вивільняється до 70  різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до руйнації грунтового  покриву, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки.
     Що робити з опалим  листям?
     Найбільш зручним  по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя  є компостування. Найцінніше те, що в  компості  є великий вміст необхідних рослинам хімічних сполук. Використовувати компост в якості добрива  можна вже через рік після закладки.
     Пам’ятайте, що  крім опалого листя, заборонено спалювати також картон, всі види пластмас, включаючи пластмасові пляшки та пластикові пакети, гуму та продукти з неї. Натомість здавайте ці матеріали у пункти вторинної переробки сировини. Адже чистота і порядок є запорукою нашого здоров’я. Дбаймо про чистоту довкілля.
     
     
     

М. Неїжмак, начальник відділу соціально-гігієнічного моніторингу та адміністративно-господарської діяльності, лікар із загальної гігієни