Сучасна епідеміологічна ситуація з природно-осередкованих захворювань екологічно пов’язана з кліщами і характеризується значним зростанням захворюваності на вже відомі інфекції, серед яких кліщовий енцефаліт, геморагічна і Марсельська гарячка та раніше не відомі (хвороба Лайма, гранулоцитарний анаплазмоз людини).
Кількість захворювань на хворобу Лайма щороку продовжує зростати. Так в 2009 році в Україні було зареєстровано 968 випадків проти 643 у 2008 році, в нашій області зареєстровано 16 проти 9 в 2008 році. Захворювання реєструвалися в 7 населених пунктах п’яти районів області. В Галицькому районі – один випадок.
Лікувально-профілактичні заклади області в 2009 році зареєстрували 84 випадки укусів кліщів, найбільша кількість яких припадає на весняно-літній період. Укус кліща або його присмоктування відбувалися в лісі, на присадибних ділянках, дачах.
Працівниками санітарно-епідеміологчної служби області в 2009 році було зібрано 3042 кліщі для визначення їх видового стану. Основним видом зібраних кліщів є іксодові кліщі, кількість яких становить 95% від загальної кількості. В Львівський НДІ з вивчення проблем іксодових кліщових бореліозів (х-би Лайма) направлено 571 іксодовий кліщ з метою визначення їх інфікованості.
Хвороба Лайма викликається спірохетою, яка передається іксодовими кліщами.
Характерним проявом хвороби Лайма є хронічна мігруюча еритема (обмежене почервоніння шкіри в місці присмоктування кліща) з чіткими границями діаметром до 6 сантиметрів, крім того загальна слабкість, біль голови, нудота, через декілька днів підвищується температура тіла.
Інкубаційний (прихований) період хвороби триває від 5 до 20 днів.
Якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою, то може виникнути пораження серця, нервової системи, суглобів і очей.
В цьому році вихід кліщів із зимівлі розпочався рано (ІІІ декада квітня – І декада травня). Це дещо швидше, ніж минулого року. Активність іксодових кліщів починається через 5-8 днів після виходу великої рогатої худоби на пасовище і зберігатиметься (в залежності від температурних умов) до вересня-жовтня.
Найчастіше напади кліщів загрожують тим людям, які працюють та відпочивають в лісі. Кліщі можуть нападати на людину не лише в лісі чи на присадибній ділянці, а також й у парках, лісопарках та навіть у приміщенні, куди їх заносять домашні тварини. Тому, перебуваючи в лісі чи парку, необхідно дотримуватись заходів особистої профілактики, не допускати нападання і присмоктування кліща, слідкувати за наявністю кліщів в домашніх тварин і вчасно видаляти їх.
Якщо кліщ все-таки вас покусав, то негайно звертайтеся в найближчий лікувальний заклад.
Сюрпризи кліщів
Олена КОНДРАТЮК, ентомолог Галицької райСЕС
Інші Новини
-
12:20
«Контінентал» завершив збір стратегічно важливих для продовольчої безпеки культур -
21:50
Галицькі волейболісти - у трійці лідерів Чемпіонату області -
09:22
Завершено розслідування справи учасника агентурної мережі з Івано-Франківська, завербованого фсб для корегування ракетного вогню -
14:47
Нелегальне перевезення "ухилянтів" за кордон організували троє ділків з Івано-Франківської та Львівської областей -
09:35
Благородна місія «Face to face»: з любов’ю до людей -
09:30
Сьогодні на світанку над Львівщиною збито іранського "Шахіда" -
19:51
Від спорту до дієвих проєктів – один крок -
19:22
Сумна звістка про непоправну втрату сколихнула Більшівцівську громаду -
09:24
Гуманітарну допомогу з Польщі передали до Галицької громади -
09:00
Сьогодні знову застосують аварійні вимкнення електропостачання