Тарас Гнатюк: «Зміни в оплаті за світло стосуватимуться менше третини споживачів»

     13 січня на своєму засіданні Національна комісія регулювання   електроенергетики (НКРЕ) прийняла рішення про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Відповідна Постанова, зареєстрована у Мін’юсті, вступить у дію з 1 лютого 2011 року. Надати детальні роз’яснення ми попросили директора філії ВАТ «Прикарпаттяобленерго» «Галицький РЕМ» Тараса Михайловича Гнатюка.

     – Тарасе Михайловичу, як НКРЕ мотивує зміну тарифів для населення?
     – Сьогодні тарифи на електроенергію для населення та населених пунктів не відповідають її обґрунтованій вартості. Останнє підвищення тарифів відбулося понад 4 роки тому.
     – Чим є особливим рішення регулятора, викладене у Постанові?
     – Особливістю нового рішення НКРЕ щодо тарифів для населення є встановлення порогів споживання, при яких застосовуватиметься новий підвищений тариф (для побутових абонентів, які використовують електроплити і електроопалення ця межа складає 250 кВт/год., для всіх інших споживачів – 150 кВт/год. в місяць). Наприклад, якщо абонент, який проживає у місті, споживає 200 кВт/год. в місяць, то 150 кВт/год. він оплачуватиме за старим тарифом 24,36 коп./ кВт/год., а решту – за збільшеним 31,68 коп./ кВт/год. За розрахунками НКРЕ, підвищення тарифів не торкнеться більшості населення, оскільки воно не перевищує порогів споживання, зафіксованих прийнятим документом. Зазначу, що в Івано-Франківській області більше 70% побутових абонентів, зазвичай, не перевищують встановлені ліміти.
     – То як зміняться тарифи для населення з 1 лютого відповідно до прийнятого рішення?
     – Для зручності читачів усі ціни ми наводимо у таблиці (із ПДВ):

Категорія споживачів

Тариф зПДВ, коп./кВт/год.

Міське населення

     За обсяг, спожитий понад 150 кВт/год електроенергії на місяць

31,68

Сільське населення

     За обсяг, спожитий понад 150 кВт/год електроенергії на місяць

29,28

Населення, яке проживає в житлових будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами або електроопалювальними установками

     За обсяг, спожитий понад 250 кВт/год електроенергії на місяць

24,36

     – Чи відбудуться зміни у порядку зняття показників лічильника електроенергії у зв’язку з введенням нової системи тарифів?
     – Ні, порядок зняття показників електролічильника не змінюється. У випадку зняття показників електролічильників не в останній день місяця, фактичний обсяг споживання розраховується наступним чином: береться різниця показників електролічильника (тобто останній і попередній показники), ділиться на кількість днів між датами останнього та попереднього зняття. Так отримується середньодобове значення споживання електро-енергії. Далі середньодобове значення множиться на кількість днів у місяці, і таким чином виходимо на величину місячного споживання електроенергії.
     – Чи   передбачено   Постановою   якісь   пільгові   підходи   до   окремих   категорій споживачів?
     – Своїм рішенням комісія передбачила, що підвищення тарифів не розповсюджується на ряд пільгових категорій споживачів. Зокрема, на багатодітні сім’ї, що виховують від трьох і більше дітей, і сім’ї, в яких виховуються прийомні діти, а також на сім’ї, які утримують будинки сімейного типу для сиріт. Також ціна на світло не зміниться для мешканців багатоквартирних будинів, які розташовані у населених пунктах, що негазифіковані природнім газом та у яких відсутнє або не функціонує більше трьох років централізоване теплопостачання. На території Івано-Франківської області такі будинки зареєстровані лише у Верховинському районі та в Яремчанській міськраді.