У Більшівцях встановлено пам’ятний знак євреям – жертвам нацизму

У Більшівцях встановлено пам’ятний знак євреям – жертвам нацизму

     Євреї в Більшівцях14 вересня в селищі Більшівці на колишньому єврейському цвинтарі відбулося встановлення пам’ятного знака на честь загиблих від рук нацистів у 1941 році 1914 євреїв, мешканців селища.
     З цією метою до Більшівців приїхав Григорій Гершзон із сином Елі Гершзоном. Саме вони зайнялися виготовленням пам’ятної плити і попри це знімають документальний фільм про життя і трагедію євреїв смт.Більшівці.
     За словами Григорія, тут народився його батько, якому сьогодні вже 89 років, проживає в місті Хайфі (Ізраїль). 30 червня 1941 року батько виїхав із селища і таким чином врятувався від фашистів. Його мама, з дому Попик, загинула того страшного року в Більшівцях. Разом з нею смерть зустріли ще 73 члени великої родини Попик.
     70 років ніхто з тих, кому вдалося виїхати звідси, не знав про долю більшівцівських євреїв. І лише минулого року в Інституті вивчення польського єврейства було виявлено документи про те, що частину євреїв, котрі проживали у Більшівцях, було відправлено в табір смерті Белжиц. У тому списку були прізвища родичів Григорія Гершзона.
     У відкритті пам’ятного знака взяв участь Івано-Франківський равин Мойша Колесник, представники єврейського народу з Івано-Франківська, мешканці Більшівців.
     У своєму виступі професор Яків Рабинович, автор книги про долю українських євреїв «На зламі віків», зазначив, що роки Великої Вітчизняної війни були страшні не тільки для євреїв, але й для українців. І у час, коли гинули сотні наших співвітчизників, українці, ризикуючи власним життям, рятували від страшної смерті євреїв. Мало кому відомо, який великий внесок зробив у цю благородну справу Митрополит Андрей Шептицький. За його вказівкою сестра Жозефіна, наставниця жіночих монастирів у Галичині, вивела з Янівського концтабору у Львові більше ста єврейських дівчат-сиріт, переодягнувши їх у чернечий одяг і давши їм українські імена, таким чином зберегла їм життя. Климентій, брат Андрея Шептицького, і Жозефіна врятували більше 150 дітей. Дехто з них і сьогодні живе в Ізраїлі і пам’ятає тих святих людей, котрі вберегли їх від рук нацистів. А в національному меморіалі Катастрофи (Голокосту) і Героїзму Яд Вашем в Єрусалимі встановлено пам’ятник Андрею Шептицькому і посаджено дерево на честь цієї благородної людини.
     Присутні помолилися за упокій загиблих і, за єврейською традицією, кожен поклав на могилу камінець – знак пам’яті.

Ірина Заклінська