У «Давньому Галичі» відповіли на звинувачення «франківчан»

У «Давньому Галичі» відповіли на звинувачення «франківчан»

Три дні тому, 1 вересня, на сайті «Ратуша» була опублікована стаття, у якій, зокрема, йшлося про те, що Генеральний директор та художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім.Івана Франка Ростислав Держипільський звинуватив керівництво Національного заповідника «Давній Галич», а конкретно заступника генерального директора цієї установи Володимира Дідуха у нібито хамовитій відмові дирекції драмтеатру дати дозвіл зіграти  чотири вистави на «замковій горі» в Галичі.

Відповідь на публікацію не забарилася. Сьогодні Володимир Дідух оприлюднив «Відкритого листа галичанам і не тільки».

Пропонуємо читачам текст згаданої вище публікації на сайті «Ратуша»,  фотокопію відповіді дирекції Національного заповідника «Давній Галич» та саме текст «відкритого листа галичанам» Володимира Дідуха.

Через “червону” зону карантину
     актори франківського драмтеатру
     гратимуть вистави у Богородчанах.
 

Сьогодні під стінами Івано-Франківського драмтеатру відбулась пресконференція з приводу зміни локацій анонсованих вистав на новий театральний сезон.

     Як раніше писала Ратуша, першу виставу “FELIX AUSTRIA” повинні були зіграти на площі Бастіону вже сьогодні.

     За словами директора і художнього керівника франківського драмтеатру Ростислава Держипільського через те, що Івано-Франківськ потрапив у “червону” зону, перші чотири вистави перенесли у місто Галич, яке наразі у “помаранчевій” зоні.

     Мали грати на чудовій локації – на “Замковій горі” (ред. – лісове урочище). Вчора говорили з керівництвом, поїхали туди з нашою групою, обговорили всі чотири вистави, все погодили. А сьогодні зранку почались дивні речі, – розповідає Ростислав Держипільський.

     Як зазначає директор драмтеатру, керівництво “Замкової гори” раптово виступили проти проведення вистав:

     Дідух Володимир Михайлович нахамив і сказав, що любить людей культури, але не таких, як ми. Я впевнився, що з такими людьми ніколи не збудуєш Україну і процвітаючу державу.

     Наразі вистави “FELIX AUSTRIA“, “Солодка Даруся“, “Енеїду” і “Три сестри” (1-4 вересня) зіграють у місті Богородчани, яке також знаходиться у “помаранчевій” зоні.
      Сьогодні граємо “FELIX AUSTRIA” на площі біля Костелу Відвідин Пресвятої Діви Марії. Дякуємо Богородчанщині, яка погодилась прийняти нас у такий нелегкий час, – каже Ростислав Держипільський.

     Керівництво театру повідомляє, що сьогодні о 19:20 біля службового входу у Драмтеатр буде автобус для людей, які придбали квитки на виставу, але не мають можливості добратись до Богородчан.

      

Відкритий лист галичанам і не тільки

Ми – за здоров’я Української Нації,

або Як Дідух Володимир Михайлович «нахамив» генеральному директорові-художньому керівникові Івано-Франківського національного академічного драматичного театру
     
імені Івана Франка

          Скажу чесно, що за свою майже сорокарічну журналістську практику  жодного разу не вдавався до такого жанру, як відкритий лист. Але історія, яку розповім дуже коротко, спонукала це зробити негайно. І мова тут не тільки про спробу очорнити моє ім’я та науково-дослідну пам’яткоохоронну установу, в якій працюю уже понад 25 років, і яку на даний час тимчасово очолюю - виконую обов’язки генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» . Річ у тому, що читачі сайтів, які назву згодом, мають неповну, однобоку та зманіпульовану інформацію, тому й вдаються, м’яко кажучи, до некоректних, а  інколи навіть абсурдних коментарів. Таких, наприклад, як: «Заклад «культури» гальмує розвиток культури в Галичі. Меркантильні інтереси, чи політичні ігри». Так пише Віра Чемеринська з Галича на сайті «Галич давній сучасний».  А далі пояснює: «Я під закладом " культури " мала на увазі не драмтеатр, а НЗ Давній Галич. І якщо для Вас вистава драмтеатру не приносить ніякого толку,то є люди яким вона дає стимул жити». (У даному випадку й надалі всі цитати з веб-ресурсів подаються дослівно і без жодної правки. – В.Д.).

          А тепер про все по порядку. В понеділок, 31 серпня, о 16 годині 28 хвилин (точний час наводжу, аби було зрозуміло, скільки годин - не днів, причому нічних годин), ми мали для прийняття рішення, погодження його з Міністерством культури та інформаційної політики і, звісно,  підготовки території для зустрічі артистів) до мене телефоном звернувся генеральний директор-художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Ростислав Держипільський з проханням «використати майданчик Замкової гори як сценічну локацію для драмтеатру». Скан копії цього листа (його ми отримали наступного дня, у вівторок, о 10 годині 10 хвилин) та нашу відповідь керівникові театру подаємо нижче.

           Під час зустрічі з представниками театру (вона відбулася о 18.00 – за день до запланованого виступу артистів) мова йшла про виконання карантинних вимог (Галич нині у т.в. помаранчевій зоні), безпеку, освітлення території, даруйте, біотуалети тощо). Я радив керівництву драмтеатру звернутися по допомогу до влади міста, району (до речі, їх представників на зустрічі не було – згодом дізнався, що ніхто не запрошував). Артистам було запропоновано іншу локацію – більш безпечну і, як на мене, надійнішу щодо виконання карантинних вимог. Одна з них – сцена у центрі міста. Але до нас не прислухалися!.. І тут дійсно почалися «дивні речі», звісно, не з нашого  боку, а драмтеатру. Його керівник, замість виконання наших домовленостей (своїх ми дотрималися) «виходить» на прес конференцію і у всіх гріхах (насамперед в тому, що «співробітники Заповідника не дають йому працювати!..)  звинувачує, цитую, «керівництво «Замкової гори»… У природі такого керівництва не існує. Є пам’ятка архітектури національного значення Галицький замок ХVІІ ст., яка знаходиться на балансі Заповідника, тобто під опікою держави. І це, згідно з чиним пам’яткоохоронним законодавством України, - особлива зона і дозвіл на проведення будь-яких заходів на цій території дає центральний орган виконавчої влади, тобто Міністерство культури та інформаційної політики України. Більше того, пан Держипільський безпідставно звинуватив  мене. Цитую: «Дідух Володимир Михайлович нахамив (уважно почитайте офіційний лист-відповідь на його звернення. – В.Д.) і сказав, що любить людей культури, але не таких, як ми. Я впевнився, що з такими людьми ніколи не збудуєш Україну і процвітаючу державу…»  Не буду коментувати цей спіч, бо, направду, не сподівався від керівника такої поважної установи і з такими високими регаліями чогось подібного. Мабуть, п. Ростислав не знав, що за кілька годин локацію для артистів ми вже підготували і що розмову з ним (це професійний навик) я вів не один та ще й записав… А тим паче не буду говорити про спробу його телефонних  маніпуляції у Міністерстві культури та інформаційної політики України… Залишимо це на совісті народного артиста. Скажу тільки, що Україну будують не ті, хто рве на грудях вишиванку, а кожен день працює фахово на своєму робочому місці для її розбудови.

            Що стосується Міністерства культури та інформаційної політики України, то заступниця Міністра Лариса Петасюк у розмові зі мною запитала, чому так пізно звертаємося за дозволом. А коли почула відповідь про те, що подзвонив відразу після того, як ми отримали офіційний лист від драмтеатру (його скан копію теж подаємо. – В.Д.), поставила наступне запитання: а хто буде відповідати за дотримання карантинних, безпекових та інших вимог під час заходу?.. Включайте мізки, коментатори!.. Дивуюся, чому у Вас не виникло просте та логічне запитання: «А чому керівник драмтеатру напряму не звернувся до Міністерства?..» Так-так, бо лаври хотів забрати собі, мовляв, подивіться, який я кризовий менеджер, що в час внесення Івано-Франківська до «червоної» зони не забув про своїх глядачів і в таких умовах зі своїм театром зіграв усі заплановані вистави… Байдуже, які проблеми хотів повісити «на невдячних колег…» Скажіть на милість, хіба це кризовий менеджмент?..

          Відтак звіт про цю т. в. пресконференцію, не перевіривши фактів, опублікували журналісти інтернет-ресурсу ratucha.if.ua. Цю, з дозволу сказати, інформацію поширила Ірина Малиновська. «Інформація»  потрапила на сайт «Галич давній сучасний». І пішло, як кажуть, поїхало… З’являються «коментарі» Олега Бродовича, Віри Чемеринської , Оксани Скрентович… І лише Олена Щурик, як на мене, адекватно, стримано та об’єктивно коментує те, що відбулося…

          Наголошу тільки, що нічого особливого не сталося. Просто «емоційні та рішучі менеджери» (вислів не мій) захотіли перекласти усі свої проблеми (нині нікому нелегко)  з хворої голови на здорову, м’яко кажути, підставити інших. Скажіть на милість, чи можна біля стіни Галицького замку розмістити щонайменше сто (переконаний, що їх було б набагато більше) глядачів і при цьому дотриматися карантинних норм «помаранчевої» зони. Якщо б ми виділили кожному з тих, хто купив квитки на виставу, по 20 кв. м території, то останній глядач сидів би, мабуть, на сходах біля входу на Замкову гору з боку міста… Але якщо серйозно, то  на цьому плато ніхто б не дотримувався ні санітарних, ні технічних, ні протипожежних, ні безпекових вимог. Скажіть, а як зупинити галичан, які, дізнавшись про виставу, підуть на гору?..  На кожній стежині поліцейського не поставиш! Хоча , правду кажучи, поліцію, яка в межах компетентності має такі повноваження, ніхто і не збирався залучати. Мені ж пообіцяли «відгородити локацію стрічкою»!..

          Не буду далі продовжувати, бо і так зрозуміло, що подібні заходи необхідно планувати заздалегідь і продумувати до дрібниць усі ризики. Бо добре, коли все закінчується  добре, але, не дай Боже, якоїсь біди. Хто тоді б відповідав?.. Зрозуміло, що тільки штрафом тут би не обійшлося. Мені можуть заперечити, що, мовляв,  не захотів брати на себе усю відповідальність, що театр вже грав виставу на Замковій горі. І все було добре. Не заперечую. Було таке. Але то був інший час. І все було організовано на відповідному рівні. Тоді на Замковій горі були усі служби включно з медиками, які в межах компетенції виконували свою роботу. І ще не варто «сумувати» за тим, що артисти з Івано-Франківська не приїхали до Галича, бо тим галичанам, які не придбали квитків (мені важко сказати, чи є такі) на виставах, за словами керівника колективу, місце не передбачалося. А тим шанувальникам творчості театру, які все ж таки хочуть подивитися улюблені вистави, хорошу пораду дала Олена Щурик: «…поїдьте у Богородчани і долучіться до прекрасного!..»

          І насамкінець. Свою офіційну позицію співробітники Національного заповідника «Давній Галич» висловили в останньому абзаці листа-відповіді генеральному директору-художньому керівникові Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Ростиславу Держипільському: «Ми за спiвпрацю мiж двома нацiональними установами! Ми за розвиток Української Культури! Але не за рахунок здоров'я Української Нації!» 

                                                                      

                   Володимир ДІДУХ

     Р.S.

     Ми маємо надію, що цей лист опублікують і  журналісти сайту ratucha.if.ua, які надалі фахово та професійно виконуватимуть свою роботу, не прикриваючись правом людей на суб’єктивне судження та суб’єктивну думку. Це не той випадок. Бо мало що хтось може сказати… Кожен, на жаль,  судить в міру своєї компетентності та вихованості…