В с.Курипів вшанували пам'ять священника та громадського діяча Рудольфа Моха

В с.Курипів вшанували пам'ять священника та громадського діяча Рудольфа Моха
о.Рудольф Мох

З нагоди 130 роковин з дня смерті відомого священика Української Греко-Католицької церквиписьменникагромадського діяча, одного із продовжувачів справи «Руської Трійці», діяча Головної Руської Ради, секретаря «Руської Ради народної» Рудольфа Моха сьогодні на його могилі в с.Курипів Галицької територіальної громади відправлено панахиду.

Панахиду відправили декан Галицький УГКЦ о.Ігор Броновський, місцевий парох о.Степан Рипньовський, о.Володимир Кузюк та голова сакральної комісії Івано-Франківської митрополії УГКЦ о.Євген Андрухів.

Вшанувати пам'ять відомого громадського діяча та священника до Курипова також приїхали голова Галицької міської ради Олег Кантор та його заступник Вікторія Дебенко, представники пластового проводу, депутат міської ради Ольга Головашкіна, а також місцеві мешканці.

Також нагадаємо, що в грудні минулого року Галицька громада отримала перемогу в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Реалізацію проєкту під назвою "Реконструкція помешкання Рудольфа Моха, видатної особистості Галичини, для пластової оселі", розробником якого були заступник голови Галицької міської ради Вікторія Дебенко та депутат міської ради Ольга Головашкіна, і який передбачає фінансування в розмірі 500 тисяч гривень,  розпочнеться в с. Курипів уже цього року.

Довідково: Рудоль Іванович Мох народився  16 квітня 1816, м. Бережани, тепер Тернопільської області. Навчався у Бережанській гімназії, Тернопільському єзуїтському ліцеї та у Львівській духовній семінарії, яку закінчив 1841 року.

Після закінчення семінарії був активним у громадській роботі і предстаником «Головної Руської Ради» в Дрогобичі та Стрию.

Проводив серед народу антиалкогольну пропаганду, брав участь у з'їздах та нарадах учених, сприяв поширенню освіти, культури, хорового мистецтва.

Рудольф Мох часто виступав у пресі зі статтями, у яких обстоював необхідність згуртування народу в боротьбі за свої права, вів активну місіонерську діяльність, був одним із пропагандистів тверезості.

Р. Мох — автор перших оригінальних драматичних творів Західної України, також панегіричного, моралістичного і сатиричного характерів. Його збірка поезій «Мотиль» (1841) — друга в Галичині після «Русалки Дністрової» книжка, написана українською народною мовою.

«Галицьким Котляревським» називали сучасникио. Р. Моха. Це були перші оригінальні драми в галицькій літературі, що гостро піднімали питання життя людей краю, поневолених панщинзняною повинністю, порушували ряд проблем соціального змісту.

До смерти о. Рудольф Мох служив церкві та людям, які, будучи враженими його великим ораторським мистецтвом, шанобливо називали священника «наш проповідник».

Помер 12 лютого 1892 року в с.Курипів. Похований на місцевому цвинтарі.