Василь Братусь: «Наше завдання - вчасно та безаварійно доставити газ до домівок наших споживачів»

Василь Братусь: «Наше завдання - вчасно та безаварійно доставити газ  до домівок наших споживачів»

Інтерв’ю з керівником Галицької дільниці АТ «Івано-Франківськгаз» Василем Братусем

 – Василю Івановичу, у листопаді ціна газу зросла на 80 коп. На скільки зросте ціна газу в грудні, чого очікувати взимку?

Це питання хвилює багатьох, в тому числі і мене. Але  я не маю відповіді на нього.  Наше підприємство не торгує газом, тож жодним чином не впливає на формування ціни на нього. Ціну встановлює Нафтогаз, згідно регламенту, прописанного Кабінетом Міністрів.

Більшість споживачів помилково думають, що газ продає, постачає та розподіляє мережами одна компанія. Але це не так. НАК «Нафтогаз» продає газ, ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» постачає, а ми, АТ «Івано-Франківськгаз», розподіляємо газ мережами, тобто доставляє його в оселі та на підприємства.

Наведу такий приклад: наша робота подібна до кур’єрьскої компанії, або пошти.  Її функція – вчасно привести товар від продавця до покупця, при цьому вона не впливає ні на ціну ні на якість товару.  А ви сплачуєте гроші за товар його продавцю, а кур’єру за доставку.  За цим ж принципом працює і «Івано-Франківськгаз». Наше завдання - вчасно та безаварійно доставити газ до домівок наших споживачів. Наші клієнти – це 20 тис. споживачів в Галицькому районі.

– В чому полягає ця робота – доставка газу?

Газ сам по собі у помешканнях людей не з’являється. Щоб людина відкрила перемикач плити і у конфорках був газ, газовики щодня проводять комплекс робіт по обслуговуванню газорозподільної системи.

Давайте спочатку розкажу, що таке газорозподільна система нашого району. Це передусім труби: 700 км підземних та майже 9 км надземних газопроводів, від стану яких залежить безпека. Ці газопроводи розраховані на високий, середній або низький тиск. До газових приладів у наших помешканнях весь газ надходить низького тиску. Понижають його та підтримують стабільний тиск газу в мережах, запобігають його стрибкам шафові газорегуляторні пункти (ШРП). Це ті жовті скриньки з написом «Вогненебезпечно. Газ», які галичани бачать на вулицях нашого міста, у селах. В Галицькому районі працює 90 таких шаф. З них 17 – дуже старі, вони  замортизовані. Тому до них особлива увага: щоденно проводити ремонтні та профілактичні роботи. Адже зупинка ШРП призведе  до припинення газопостачання до тисячі домівок.

Таку ж функцію виконують газорегуляторні пункти. Це вже сірі, як правило, невеликі цегляні приміщення.  Наше відділення обслуговує більше 50 таких пунктів. З них кожен п’ятий – замортизоваий.

Тож ж наша щоденна робота – це точний прорахунок, регулювання та  підтримка необхідного тиску , а також виконання робіт, які попереджають ризики припинення газопостачання.  Ціна помилки занадто висока так як газ вибухова речовина.

– Якщо ці пункти такі важливі в системі транспортування газу, від них залежить чи буде газ в оселі чи ні, чому ви їх не заміните?

Тут не все так просто. Наша діяльність обмежена тарифом на розподіл газу, який  держрегулятор НКРЕКП не переглядав уже 4 роки. В рамках фінансування Національна комісія і затверджує об’єм робіт по заміні та ремонту труб та інших складових системи.

Мізерне фінансування призвело до того, що амортизація мереж відбувається набагато швидше ніж заміна.    

Газопроводи в Галицькому районі почали прокладатися в 70-х роках минулого століття. Понад 33 км мереж експлуатуються понад 40 років. Це означає, що їх потрібно було уже замінити, але ми не можемо виконати ці роботи. Держрегулятор в нашому тарифі на розподіл не передбачив на це кошти. Тому цього року ми замінили лише півтора км  у  с.Куропатники, с.Коростовичі. Щоб у споживачів, через старі мережі, не було перебоїв з газом, ми ретельно обстежуємо труби, метр за метром та ліквідовуємо витоки газу. За 10 місяців цього року обстежено 553 км газопроводів, ліквідовано понад 1,5 тис. витоків газу.

Що стосується шафових регуляторних пунктів, то нам вдалося замінити 3 шт. Звичайно, хотілося б більше, АЛЕ …

Тим не менше, всі важливі роботи по підготовці до зими ми виконали.

– Яка ситуація з встановленням лічильників газу?

Майже 98% наших клієнтів забезпечено приладами обліку.  Наразі  лише 50 квартир в Галицькому районі без лічильників. Переважно, це мешканці, які не бажають  встановлювати прилад обліку, або не проживають у квартирах.

Ми готові встановити їм  прилади обліку хоч завтра, вони є на складі. Проте, як правило, це ті споживачі, які не проживають у своїх квартирах і їх помешкання зачинені або не хочуть споживати газ за приладами обліку, оскільки норми занижені.

– Зима  – непроста пора для комунальників. У газовиків теж збільшується кількість роботи?

Так, особливо для аварійно-диспетчерської служби. В нас працює 2  бригади АДС. Щороку вони опрацьовують близько 1тис. викликів, і  взимку їх на 40% більше, ніж зазвичай. Збільшення кількості викликів  спричинено самовільним встановленням споживачами газових приладів для обігріву приміщень, втручанням в конструкцію системи газопостачання та газових приладів, а також їх несправний стан.

Робота нашої компанії не обмежується лише обслуговуванням труб і лічильників, хоч звичайно це основна наша діяльність.

Протягом останніх чотирьох років наша компанія, в  тому числі і Галицька дільниця працює над модернізацією не тільки газотрозподільної системи, а й сфери надання послуг.

У 2015 році запрацював контакт-центр. Він є зручним способом зв’язку зі споживачем. Окрім того, працюють  онлайн-сервіси, за допомогою яких можна передавати показання та дізнаватися про стан особового рахунку. Це   Особистий кабінет, sms-повідомлення на номер 7104, чат-бот 7104ua у Viber та мобільні додатки 104 Mobile 104 Mobile Light.

Для людей, які надають перевагу  наочному спілкуванню, працює центр обслуговування. Щомісячно він надає консультації майже 750 споживачам.

– Для такого комплексу робіт вистачає спеціалістів?

Що стосується кадрів, то це питання уже кілька років є болючим для нас. Через не перегляд тарифу, про який ми говорили раніше, наші фахівці, які цілодобово відповідають за безпеку газопостачання,  отримують низькі зарплати. Слюсарі, зварники, водії, метрологи та інші фахівці масово звільняються.  Сьогодні у нашій дільниці є  14 вакантних посад.  Це 30% від нашого штату.

Якщо ситуація ближчі місяці не зміниться, Галицьку дільницю можна закривати. Не буде кому працювати «на трубі» .

– Яка перспектива газового господарства району?  

Коли будувалася газова система Галицького району, вона розраховувалась з перспективою розвитку: на роботу великих заводів. Натомість, маємо зворотну ситуацію – у нас жодного великого підприємства і перспектива будівництва великих промислових об’єктів відсутня.  Ми розрахували загальну потужність газових мереж та порівняли цей показник із її фактичним завантаженням. Газові мережі району завантажені менше ніж на 25% від  проектної потужності. Це означає, що транспортуємо газу мало, при цьому кількість мереж і інших складових газорозподільної системи обслуговуємо багато.

     Тому першочерговим завданням нашої дільниці  - це модернізації газових мереж під сучасні потреби. Адже мешканцям району, підприємствам більше не потрібні ті обсяги газу, які газопроводи могли доставити.