З Чорнобиля окупанти викрали зразки ядерного палива та джерела радіаційного випромінювання

З Чорнобиля окупанти викрали зразки ядерного палива та джерела радіаційного випромінювання
Російські окупанти, які були у Зоні відчуження, розграбували дві дослідницькі лабораторії та вивезли джерела іонізуючого випромінення та зразки паливних матеріалів.

Про це повідомляє Державне агентство України з управління зоною відчуження.

У Чорнобилі існувало дві лабораторії для досліджень актуальних проблем радіаційного впливу, характеристик речовин. Так, окупанти знищили лабораторію в «Екоцентрі», а також проникли у сховище джерел іонізуючого випромінення, в якому зберігалися зразкові радіоактивні розчини та калібрувальні джерела.

Ворожі війська викрали та пошкодили 133 джерела іонізуючого випромінювання активністю приблизно 7 мільйонів Бекерелів, що можна порівняти зі 700 кг радіоактивних відходів із наявністю бета та гамма-випромінювань.

«Навіть невелика частина цієї активності є смертельно небезпечною при непрофесійному та неконтрольованому поводженню з ним», — йдеться у повідомленні.

Наразі невідомо, де перебувають викрадені джерела. Стан пошкоджених джерел встановлять після інвентаризації та вимірів.

Також знищили та розграбували офіси та лабораторію Інституту проблем безпеки АЕС. Окупанти вивезли комп'ютери, оргтехніку та розбили лабораторне обладнання та вимірювальні пристрої.

Війська розграбували гаражі з автівками, якими перевозили науковців. Крім того, з лабораторії зникли джерела іонізуючого випромінювання та зразки паливовмісних матеріалів з об’єкта «Укриття». Їх використовували для досліджень.

У Держагентстві вважають, що окупанти могли забрати зразки палива та джерела іонізуючого випромінювання як сувеніри.

Що передувало?

Чорнобильська АЕС перебувала під контролем російських окупантів понад місяць — з 24 лютого до 31 березня, коли війська покинули майданчик ЧАЕС. Увесь цей час усі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС» та об’єкти, розташовані в Зоні відчуження, перебували під контролем військових рф.

Перед відходом окупанти склали «акт» про те, що станцію «охороняли» і з боку адміністрації претензій до нацгвардії рф немає.

Мер Славутича Юрій Фомічев повідомив, що окупанти забрали з собою нацгвардійців, які охороняли ЧАЕС і з першого дня перебували в полоні.