Захистимо права дітей

Захистимо права дітей

Захистимо права дітей    Щороку в перший день літа відзначається Міжнародний день захисту дітей – прекрасне свято радості та сподівань.
    1 червня – одне з найстаріших міжнародних свят. Рішення про його проведення було прийнято Міжнародною демократичною федерацією жінок на спеціальній сесії в листопаді 1949 року. Цей день покликаний привернути увагу світової спільноти до проблем охорони здоров’я дітей, боротьби з експлуатацією дитячої праці, прав дитини на освіту, дозвілля й захист від фізичного та психологічного насилля і багатьох інших.
    В Україні з 27 вересня 1991 року набула чинності Конвенція ООН про права дитини, згідно з якою держава вживає усіх заходів щодо забезпечення захисту прав дитини, зокрема, на життя, свободу думки і релігії, навчання та відпочинок тощо. Міжнародний день захисту дітей відзначається в Україні з 1998 року.
    До 1 червня приурочені святкові заходи, відкриття пришкільних таборів літнього відпочинку та інше. Але за святами надходять будні, проблем не стає менше. Беззахисність починається іноді з першого подиху дитини, коли від немовляти відмовляються матері уже в пологовому будинку, або пізніше, ведучи аморальний спосіб життя, шукаючи безтурботного життя.
    Вражає до глибини душі розмова хлопчика, мати якого вже кілька років визнана судом безвісно відсутньою, до цього вела аморальний спосіб життя, залишала дитину без нагляду, потім зникла. Та дитина щиро вірить, що якщо на канікули поїде до родичів, то ,можливо, зустріне її – свою маму.
    Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, “обділені” (турботою з боку батьків) діти швидко стають дорослими , мислять не так, як їхні однолітки. Вони – самостійні, вразливі, хоч часто приховують свої почуття.
    “Я розумію, що рідні мене не заберуть, вони не виправляться, не наведуть лад в будинку, вже скільки років нічого не зробили”, – говорить дівчинка десяти років, яка спілкується з колишніми опікунами, але готова піти в сім’ю.
    З кожним роком держава все більше уваги приділяє дітям, які залишились без батьківської турботи. 2008 рік був оголошений Роком підтримки національного усиновлення та інших форм сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 30 вересня оголошено Днем усиновлення. З 1 січня 2009 року набув чинності Закон України, відповідно до якого на усиновлену дитину, незалежно від віку, надається одноразова допомога у тому ж розмірі, як і при народженні дитини, та соціальна відпустка при усиновленні. Допомога на дітей, які виховуються під опікою, збільшилася до двох прожиткових мінімумів. Та головним захисником дітей окрім держави, служб у справах дітей, центрів соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, інших установ мають бути насамперед батьки. Якщо батьки займаються своїми дітьми, то вони можуть говорити про безпеку своїх дітей.
    Діти – найбільше багатство. Саме заради них ми готові долати життєві труднощі, саме їх безпека і здоров’я є найголовнішим у житті. Саме діти – надія на щасливе майбутнє родини. Сьогодні наша основна мета – підтримувати тих найменших громадян, кому не пощастило жити в сім’ї, допомогти дітям, про яких “забули” батьки, тим, чиєю великою родиною стали стіни інтернатних закладів. Ми віримо в те, що добро, увага і турбота, яке ми подаруємо дітям, завтра стануть нашим спільним успіхом.
    Дякуємо тим, хто вкладає душу у виховання і навчання дітей, вселяючи в них впевненість у завтрашньому дні, допомагає дітям, які потребують допомоги. Часто їхня праця залишається непомітною, невдячною, але їхня увага, доброзичливість поселяються десь там, в глибині дитячої душі та дитячих серцях. Саме завдяки турботи, чуйності дорослих діти стають освіченими, отримують любов і тепло.
Дорогі діти! Вітаємо Вас зі святом! Бажаємо Вам щастя, добра і здоров’я!

Ольга Мельник, завідувач сектору служби у справах дітей РДА