Зелені легені планети

Зелені легені планети

     Новорічно-різдвяний час... Він довгоочікуваний, бо сповнений величними святами, які не обходяться без красуні ялинки, яка вже давно стала головним новорічним атрибутом кожної оселі. Діти і дорослі охоче прикрашають її іграшками, вона створює справжній святковий настрій, наповнює оселю хвойним ароматом. Та недовго красуня буде прикрашати наші оселі, бо голочки дуже швидко обсипаються, а саму ялинку викидають на смітник. Така доля чекає сотні тисяч ялинок.
     Дуже хотілося б, щоби наші ялинки були не короткотривалою окрасою осель, а довговічною, щоб пркрашали вони наші сади, сквери, парки, ліси…
     А чи знаємо ми скільки користі нам дають ці вічнозелені хвойні рослини?
     Ялина, так як і сосна, туя, кедр, модрина, ялиця відноситься до Голонасінних рослин, до класу Хвойні. Всі ці рослини, окрім модрини, є зеленими круглорічно, і тільки через кілька років змінюють свої хвоїнки. Переоцінити роль хвойних у природі і в житті людини важко.
      Основним є те, що вони мають дуже міцну кореневу систему і, зростаючи на пісках, на скелях, на позбавлених рослинності та грунту кам’янистих розсипах, скріплюють своїм корінням круті схили від обвалів і зсувів, зупиняють сипучі піски, оберігають від замулення річки.
     Ще хвойні дерева дуже добре очищують повітря, випаровуючи в нього леткі речовини – фітонциди, які знищують хвороботворні бактерії. Тому людям, які мають хвороби дихальних шляхів, дуже корисно дихати повітрям хвойних лісів. Саме тому такі лікувальні санаторії знаходяться у місцях масового зростання хвойних дерев.
     Ялина також дає ефірну олію або смолу, яку використовують у медицині. Ефірна олія хвойних дерев має дуже багатий склад. Її використовують для втирання при застуді у дітей (нею обтирають груди і спину) або для інгаляцій (кілька крапель на кип’ячену воду). Мазі з олією з голок сосни або ялини використовують проти ревматизму, подагри, при болях у м’язах тощо. Для лікування рубців і тріщин на шкірі використовують скипидар – речовину, яку виготовляють із живиці хвойних.
     Велику цінність має і сама деревина хвойних. Вона повністю просочена смоляними ходами і є найнадійнішим та найбільш екологічно-чистим будівельним матеріалом. Деревину хвойних використовують на сваї при будівництві мостів, для виготовлення меблів тощо. А вічнозелені хвоїнки збагачують повітря киснем круглий рік. Через це хвойні отримали назву «зелені легені планети».
     Тому, дізнавшись про те, скільки користі ми можемо мати від кожної ялинки, зрубаної нами напередодні свята Нового року, задумаймось і зупинімось. Збережімо «зелений сад Землі» заради здоров’я планети, заради свого здоров’я і здоров’я своїх дітей.
     
     

Мар’яна Клим, учитель біології Мединської ЗОШ І-ІІІ ст.